banner560
banner573
banner572
03 Eylül 2015 Perşembe 18:50
‘Kültür’lü olmanın  şimdi tam zamanı
banner508

 

Konut projelerinin hızla yükseldiği, pek çok önemli kurumun taşınmayı planladığı, Kocaeli’nin parlayan yıldızı Başiskele, eğitim sektörünün de dikkatini çekti. Açılan devlet okullarının yanı sıra, özel okulların da ilk tercihi konumuna gelen Başiskele, yeni eğitim dönemine pek çok yeni kolej ile birlikte girecek. Öyle ki hem İzmit’e hem de Gölcük ve Karamürsel’e yakınlığı ile kentin pek çok noktasına hitap eden bu okullardan en dikkat çekeni ise Özel Kocaeli Kültür Okulları.Özel Kocaeli Kültür Okulları, tam anlamıyla bittiğinde böyle olacak. 

 

BAŞİSKELE’DE MODERN BİNA


Dershanelerin özel okula dönüşmeye başladığı günümüzde, bu sürece ilk uyum sağlayan dershanelerden biri Kültür Dershaneleri oldu. İzmit merkezde bulunan Kültür Dershaneleri, Kültür Okulları’na dönüşümünü geçtiğimiz hafta tamamladı. Devletin de özel okullara gidecek öğrencilere teşvik sistemi uygulaması, bu okullara olan ilgiyi de artırdı. Kocaeli Kültür Okulları, şimdi İzmit merkezdeki binalarının yanı sıra, Başiskele’de çok modern bir bina inşa ediyor.

9 BİN METREKARE ALAN ÜZERİNDE
 


2015-2016 eğitim-öğretim yılına yetişecek olan Özel Kocaeli Kültür Okulları’nın Başiskele’deki modern binası, tamamlanma aşamasına geldi, artık son rötuşlar yapılıyor. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise bölümlerini bünyesinde barındıran bu lüks bina, Karşıyaka Mahallesi Denizdibi mevkii Yol Sokak No: 28 adresinde yer alıyor. 9 bin metrekare üzerine kurulu, 10 bin metrekare kapalı alana ve 5 bin metrekare bahçeye sahip olan Kültür Okulları, Kocaeli’nin de en donanımlı ve yeşil okulu.Binanın mimarisinin yanı sıra, yeşil alanıyla da Kültür Okulları, Başiskele'ye ayrı bir renk katacak.ÖZEL OKUL ARTIK HAYAL DEĞİL


Kocaeli, üniversite sınavlarında ve alt aşamalardaki pek çok sınavda kişisel başarıların yanı sıra eksi puanda olan bir il. Sıralamalarda sonlarda. Bu yaraya defalarca parmak basılsa da aşama kaydedilemedi maalesef. İşte böyle bir ortamda, özel okullar büyük önem taşıyor. Devletin verdiği teşvikle birlikte çocuklarınızı bu okullara göndermek pek çok aile için artık hayal değil. Peki, bu özel okullar, bahsedildiği gibi tam donanıma sahip mi, öğrencileri bir ticaret aracı görmekten öteye gidiyor mu?

 

 

GİTTİK VE SİZİN İÇİN İNCELEDİK

 

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Aysun Özcan Erenkaya ve Reklam Müdürümüz Dilan İncesu ile Kültür Okulları’nın Başiskele’de tamamlanma aşamasına gelen okullarını bizzat gidip gördük. Ve yukarıda sorduğumuz soruya cevap aradık. Bu ziyaretimizde beklediğimizden fazlasını bulduk. Hayalleri süsleyecek, insana tekrardan öğrenci olmayı istetecek kalitede bir bina ile karşılaştık. Kültür Okulları, bir aile şirketi gibi. Okulun kurucusu Ali Aydemir, idareciliklerinde ise oğulları ve diğer aile bireyleri var.
 

KÜLTÜR’E YOĞUN TALEP VAR


Kocaeli’nin en lüks okullarından birini inşa eden bu aile, mütevaziliğiyle bizlerin olduğu kadar, müşterilerin de takdirini kazanıyor. Öyle ki gezdikleri bina, edindikleri bilgi ve yaptıkları araştırmalarla Kültür Okulları’nı tercih eden aileler, satış ofisinde gördükleri sıcak ilgiden de etkilenerek, bu okula referans oluyor. Bu referanslar sayesinde de Kültür Okulları’nın açmış olduğu kayıt ofisi bir an olsun boş kalmıyor. Ali Aydemir ile söyleşimiz sırasında dahi gelen müşterilerin haddi hesabı yoktu diyebiliriz.
 

OKULDA YOK YOK DENEBİLİR


Ofise geçmeden önce ilk adresimiz yapımı bitme aşamasına gelen devasa okul binası oldu. Etrafında bir devlet okulu ve kapalı spor salonu bulunan binanın önünde karşıladı bizi Ali Bey. Oldukça sıcak bir karşılamaydı. Her katını tek tek gezdiğimiz bina henüz tamamlanmamış olsa da girdiğimiz her sınıf ve oda bizleri büyüledi. Denize nazır terasına kondurulan kafeteryası, laboratuarları, zemin kattaki yemekhanesi, konferans salonu, atölyeleri, tuvaletleri, özel sınıfları, spor salonları, kapalı yüzme havuzu, buz pateni ve benzeri pek çok donanımı bünyesinde bulunduran okulda yok yok.

DENEYİMLİ EĞİTİM KADROSU


Eğitim kadrosunu en iyilerden oluşturan, sınavlardan geçirerek seçen Kültür Okulları, öğrencileri okula bağlayacak, eğitimlerini kolaylaştıracak, onların sosyalleşmesini sağlayacak, kişiliği oturmuş, hayata daha sağlam adımlarla atılacak bireyler yetiştirme noktasında her türlü donanımı bünyesinde bulunduran bir eğitim yuvası. Okulun kurucusu Ali Aydemir, Genel Müdür İsmail Aydemir ve bu eşsiz mimariyi Kocaeli’ye kazandıran genç Mimar Güneş Mete ile birlikte gezdiğimiz okuldan, Kültür Okulları’na dair tüm ayrıntıları öğrenmek için kayıt ofisine geçiyoruz.

 


 

35 YILDIR EĞİTİM SEKTÖRÜNDE
 

 

Yaklaşık bir saat boyunca gezerek, sizler için en ince ayrıntısına kadar incelediğimiz okulun özelliklerini, fiyat aralıklarını, neden Başiskele’nin tercih edildiğini ve Kültür Okulları’nın tarihçesini bize satış ofisinde Ali Aydemir aktarıyor. Burada okulun bittikten sonraki halini de proje üzerinden inceleme fırsatı buluyoruz. Kültür Dershaneleri olarak 35 yıldır eğitim sektöründe hizmet verdiklerini aktararak sözlerine başlayan Aydemir, her şeyin bir kara tahta ve tebeşirden ibaret olduğu bir dönemde bu sektöre girdiklerini dile getirdi.

 DEĞİŞİME SEYİRCİ KALMADIKHiçbir zaman yaşlanmadıklarını, değişen dünyaya seyirci kalmadıklarını, değişen dünya ile birlikte kendilerinin de değiştiğini ifade eden Ali Aydemir, “Edindiğimiz deneyimi, bu çağın argümanları ile harmanladık. İşte Kültür Okulları da bu duygular eşliğinde kuruldu. Eğitimin temel örgüsü de şu mantıkla çerçevelendi: ‘Bilimin gerçek verileriyle, öğrencinin aklına kapılar açılacak ancak iradesi elinden alınmayacak.’ Analiz ve sentez yapabilen pratik hayatta da inisiyatif kullanabilen insan modelini, eğitim sisteminin odağına koyarak çalışmalarımıza başladık” dedi.

 

 


PEKİ, NEDEN BAŞİSKELE?


Aydemir’e neden Başiskele’yi tercih ettiklerini sorduk. Aydemir, “Birincisi Başiskele’de kendimize ait bir arazimiz vardı, ikincisi İzmit merkeze, Gölcük ve Karamürsel’e aynı anda hitap eden bir yer Başiskele. Üçüncüsü ise gelişmekte olan bir ilçe. Bilgi edinmek yöresel değil, düşünsel bir olaydır. Yalnızca öğretmek yetmez, öğretilenlerim muhafaza edilmesi de gerekir. Bu noktada da odaklanma çok önemli. Başiskele, gürültüden, görsel etkenlerden uzakta. Tüm bu etkenler bizi Başiskele’ye getirdi” ifadelerini kullandı.

 


ALTIN KAPALI ÇARŞIDA SATILIRBaşta da dediğimiz gibi Başiskele’de yeni eğitim yılında çok sayıda özel okul faaliyete girecek. Kültür Okulları’nın çok sayıda rakibi olacak yani. Bu durumun Kültür Okulları’nı nasıl etkileyeceğini sorduğumuz Aydemir’den aldığımız cevap oldukça yerindeydi. Aydemir, “Altın en güzel kapalı çarşıda satılır” diyerek konuyu özetledi. Kur’an eğitimlerinin verildiği sınıfların da yer aldığı, kişiliğin oluşması, oturması gibi pek çok noktada sistem geliştiren Kültür Okulları’nın, öğrencileri geleceğe hazırlamadaki önemine değinen Aydemir, şunları kaydetti:

 


 


ÜNİVERSİTEYE 8 YILLIK HAZIRLIK
 

“Ülkemizde üniversite okumak değil, üniversiteyi kazanmak zordur. Öğrenciler, 8 ay ile bir yıl arasında sınava hazırlanmaya başlamakta ve bu yoğunlukta boğulmaktadır. Bizlere 8 yıl emanet edilen bir çocuk, İngilizce bilecek, kişilikli, donanımlı, iyiyi kötüyü ayırt etmeyi bilen bir bireye dönüşecek. Üniversiteye 8 yıl önceden hazırlanmaya başlamış olacak. Ayrıca, pek çok meslek dalında, alanında uzman kişiler gelerek öğrencilere bu meslekler hakkında bilgiler aktaracak. Mesela bir doktor, bir tarihçi, bir gazeteci...”
 

 

 


KONTENJAN VE FİYAT LİSTESİ


Okulun kapasitesinden de söz eden Ali Aydemir, “Okulun toplam öğrenci kontenjanı bin 108. Anaokulu için 120, ilkokul için 308, ortaokul için 388 ve lise için 336 kişilik kontenjan ayrıldı. Kayıtların başlaması ile birlikte yoğun talep oluştu okulumuza” dedi. Okulun öğrenci başına belirlediği yıllık fiyat aralıklarını da aktaran Aydemir, şunları söyledi: “Yeni açılacak olmamızdan dolayı, ona göre bir fiyat listesi çıkardık, 10 bin ile 14 bin lira arasında. Anaokulu için 9 bin lira, ilkokul için 11 bin lira, ortaokul için 12 bin lira ve lise için 13 bin lira alınacak.İNDİRİM PROTOKOLLERİ VE TEŞVİK

Bu fiyatlara yemek ve servis dahil değil. Tabii bu fiyatlarımızda imzaladığımız protokoller gereği indirimler mevcut. Pek çok kurum ile indirim protokolü imzaladık. Ayrıca, devletin vereceği teşviklerle de fiyatlar daha da aşağılara çekiliyor. Bildiğiniz gibi devlet, anaokulu için 2 bin 600, ilkokul için 3 bin 250, ortaokul için 3 bin 750 ve lise için 3 bin 750 lira teşvik veriyor. Hem indirim protokollerimizden hem de teşviklerden yaralananlar için maliyet bir hayli azalıyor.”10 MİLYON LİRA MALİYET

 

10 milyon liraya mal olan Özel Kocaeli Kültür Okulları, dördü anaokulu, 12’si ilkokul, 13’ü ortaokul ve 13’ü Anadolu lisesi olmak üzere toplam 42 derslikten oluşuyor. İzmit’teki özel okula dönüştürülen dershane binaları da dahil olmak üzere Kocaeli Kültür Okulları’nda 105’in üzerinde eğitimci yer alıyor. Beş buçuk ayda inşası tamamlanan okulun, fiziki özelliklerinden de söz eden Ali Aydemir, Kocaelili öğrencileri neler beklediğini tek tek aktardı. Yetişkinlerin bile okuduğunda öğrenci olmak isteyeceği okulun özelliklerini buyurun Aydemir’den dinleyelim:

 

 

BU OKULDA YOK YOK

 

“Öncelikle okulumuzun genel özellikleri ve donatılarından bahsetmek istiyorum. Başiskele’deki modern binamızda eğitim alacak olan öğrencilerimiz; akıllı tahta, 3D sınıfları, tam donanımlı fen laboratuarları, spor salonu, kafeterya şeklinde teraslı kantin, tenis kortu, kapalı havuz ve buz pisti gibi çağın tüm teknolojik imkanlarından da yararlanacaklar. Psikologlar eşliğinde öğrencilerin ruhsal bozukluklarının tespit ve iyileştirilmesi anlamında oluşturulan sınıflarımız da mevcuttur. Ayrıca, öğrencilerin koşarken kapılara çarparak yaralanmalarını önleyecek mıknatıslı bir sistem mevcut. Bu sistem ile kapılar sonuna kadar açılarak duvara yaslanmakta, çarpma riskini ortadan kaldırmaktadır.

 


Kocaeli Kültür Okulları Genel Müdürü İsmail Aydemir, mıknatıslı kapılarla ilgili bilgi verdi.


KAZALARA KARŞI

 

Yine öğrencilerin çarparak yaralanmaması için sınıflardaki dolaplarımız, duvara gömme olacak şekilde ayarlanmıştır. Her okulun ve katın tuvaletleri, soyunma odaları ayrı ayrıdır. Anaokuluna giden minik öğrencilerin öğretmenleri nezaretinde ihtiyaçlarını giderebilmeleri için kapılar yarım boy olacak şekilde ayarlanmış, klozetler de onların kullanabileceği boyutta tasarlanmıştır. Anaokulu öğrencilerimize özel oyun alanları da son donatılarla mevcuttur. Fen bilimleri, kimya ve benzeri sınıflarda bu derslere uygun donatılar yer almaktadır. Laboratuarlarda son teknoloji kullanılmıştır. Hijyen ise önceliğimizdir.” 


PEK ÇOK KULÜP BARINDIRIYOR


Sosyal faaliyetleriyle de dikkat çeken Kültür Okulları’nda drama, müzik, satranç, beden eğitimi ve yüzme dersleri de yer alıyor. Ayrıca, okulda pek çok yetenek ve kişisel gelişim kulübü mevcut olacak. O kulüplerin başlıcaları şöyle: Gitar Kulübü, Keman Kulübü, Resim Kulübü, Ebru Kulübü, Tiyatro Kulübü, Sahne Oyunları Kulübü, Jimnastik Kulübü, Dans Kulübü, Satranç Kulübü, Basketbol Kulübü, Taekwando Kulübü, Masa Tenisi Kulübü ve Sosyal Sorumluluk Kulübü. Kültür Okulları’nda dikkat çeken diğer özellikler ise laboratuarlar, faaliyet odaları ve atölyeler.


ATÖLYE, LABARATUVAR VE ODALAR
 


Bu oda, laboratuar ve faaliyet odaları da şu şekilde: Fen Laboratuarları, Bilgisayar Laboratuarları, Müzik Atölyesi, Görsel Sanatlar Atölyesi, Drama Salonu, Teknoloji Tasarım ve Mekatronik Atölyesi, Düşünce Becerileri ve Zeka Oyunları Odası, Müzik, Resim Görsel Sanatlar Atölyeleri, Drama Odası ve Satranç Odası. Kültür Okulları, gördüğünüz gibi sayfalara sığmıyor. Anlatmakla bitirmek güç. Siz en iyisi mi en kısa zamanda bu okulun kayıt ofisine uğrayarak daha detaylı bilgiyi edinin, kontenjanlar dolmak üzere…
 

        

 

BÖLÜM BÖLÜM KÜLTÜR OKULLARIÖzel Kocaeli Kültür Okulları, kataloglarında kendini bölüm bölüm tanıtmış, bizler de özellikle çocukların en önemli gelişim çağı olan anaokuluna ağırlık vererek ve diğer ilkokul, ortaokul ve liseye kısaca değinerek bu bilgileri sizlerle paylaşalım…
  

İlkokula hazırlık çalışmalarında ikinci dönem boyunca birinci sınıf öğretmenleri ile birlikte çizgi, ses ve kavram çalışmaları yapılarak öğrencilerin birinci sınıfa hazır olmaları sağlanır. Branş derslerimizi farklı ortamlarda yaparak öğrencinin okulu tanıması, ilkokula hazır başlaması ve okulla ilgili kaygı duymaması amaçlanır. Sınıflarımızda akıllı tahta teknolojisi kullanarak daha öğretici ve eğlenceli öğrenme ortamları oluşturulur. Rehberlik servisimizle de onlara yol gösterilir. Bu servisimiz çocuğa ve aileye danışmanlık hizmeti verir.
 


İNGİLİZCE EĞİTİMİ


İngilizce günümüz şartlarının olmazsa olmazlarındandır. Okul öncesi eğitim yılları ise yabancı dil öğretiminin temellerinin atılabileceği en önemli zamanlardır. Öğrenme kapasitelerinin en yüksek olduğu yaşlardalar çünkü. Yerli ve yabancı İngilizce öğretmenlerinin eş zamanlı ve dönüşümlü olarak görev aldığı anasınıfında dinlenme ve konuşma ağırlıklı bir program yürütülmektedir. Öğrencilerimizin İngilizceyi etkin bir biçimde kullanmalarını sağlamak amacıyla sınıf içinde ve dışında farklı etkinlikler düzenlenerek, her öğrencimizin bu çalışmalara aktif katılımı sağlanır.
 


DEĞERLER EĞİTİMİ


Ve ‘değerler eğitimi’... Günümüzde karşılaştığımız ruhsal sorunların önemli bir kısmının belli değerlere uygun bir hayat tarzından uzak kalmanın sonucu olduğu görüşü kabul görmektedir. Adalet, anne-baba sevgisi, şefkat ve merhamet, doğruluk, tevazu, sevgi ve saygı gibi başlıkları, değerler ve karakterler eğitimi kapsamında öğrencilerimizle beraber uygulamayı önemsiyoruz. Amacımız, kendisiyle barışık, topluma ve insanlığa faydalı olma heyecanı taşıyan, paylaşmayı bilen kanaatkâr, barışçı, çevreci ve erdemli öğrenciler yetiştirmek.
 


VE BESLENME
 


Kültür Okulları’nda beslenmeye büyük önem veriyoruz. Kampüsümüzde tüm yemekler, özel olarak tasarlanmış olan mutfağımızda, profesyonel aşçılar tarafından hazırlanıp, servis edilecektir. Yemek listeleri, beslenme uzmanımız tarafından, yaş gruplarına uygun olarak, dengeli ve sağlıklı beslenme anlayışıyla oluşturulur. Tüm yemeklerde birinci sınıf, markalı ve helal sertifikalı malzemeler kullanılmaktadır. Anaokulundaki öğrencilerimize, kendilerine özel oluşturulmuş olan yemekhanede, sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere günde üç öğün yemek servisi yapılacaktır.

 

 

İlkokula başlayacak öğrenciler, uzman ve deneyimli okul psikologları tarafından ‘Okul Olgunluğu Testi’ne alınır. Öğrenci ve velilerle ayrı ayrı bireysel görüşmeler yapılır. Bu testin sonuçlarına göre öğrenciye en uygun sınıf belirlenir. Sınıf mevutları 18-20 arasındadır. Haftalık 40 saat ders verilir. Ayrıca her gün ders bitiminden sonra bir ders ödev saati uygulaması yapılır. Dönem sonu sınavı ile öğrencilerin eksikleri belirlenir. Öğrenme eksiklikleri olanlara, günlük ders saatleri dışında bireysel ya da grup etütleri yapılır. 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda İngilizce eğitimi 10 saattir. 2. sınıftan itibaren, seçmeli olarak ikinci bir yabancı dilin eğitimine başlanır.

 

 


Ortaokulda MEB müfredatının yanı sıra okul sınav hazırlık birlikteliğini sağlayan ek çalışmalara ağırlık verilir. Günlük 9 saat ders gösterilir. Ortaokulda, rehberlik ve psikolojik danışmanlık ağırlıktadır. İngilizce eğitimi haftada 10 saattir. 5, 6 ve 7. sınıflarda 2. yabancı dil eğitimi verilmektedir.


Anadolu lisesinde, Üniversite Hazırlık Okulu Programı dört yıla yayılarak öğrenci ve velinin sınav kaygısı ortadan kaldırılır. 9. ve 10. sınıflarda başlayan üniversite sınavlarına hazırlık eğitimleri, 11. sınıftan itibaren yoğunlaşır. 11. sınıflara, yazılı sınavların yanı sıra başarı değerlendirme sınavları ve YGS sınavları uygulanır. 12. sınıflarda bir yıl boyunca 12 adet YGS ve 10 adet LYS denemesi yapılır. Temel yabancı dil dersi İngilizce’dir. Dört yıllık öğretim sonunda öğrenciler, ikinci bir yabancı dili de kendilerini yazılı ve sözlü ifade edebilecek düzeyde öğrenmiş olurlar.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
 

Başiskele Karşıyaka Mahallesi Denizdibi mevkii Yol Sokak No: 28 adresinde yer alan Özel Kocaeli Kültür Okulları’nın kayıt ofisi Gölcük Yolu üzeri 4. kilometrede (Opet Yanı). Detaylı bilgi için 44 79 01 numaralı telefonu arayabilir, www.kocaelikulturokullari.com adlı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YILMAZ ÖZLÜ 2015-09-04 14:43:12

Tevekeli değil düne kadar sıra beklenen gözde devlet okulları boşalması elginkandan bile grup grup ayrılanlar varmış ne diyelim hayırlı olsun Başiskele izmit,gölcük ve kartepe,derince,körfez için uzak değil

banner354

banner328

banner554

banner482