banner588
banner589
banner572
29 Mayıs 2014 Perşembe 15:32
KSO’da Türkiye’nin AB’ye Giriş Süreci Konuşuldu
banner508

Kocaeli Sanayi Odası’nda dün AB Bilgi Merkezi organize ettiği  AB-Tükiye Kültürel Diyaloğu konulu bir panel düzenlendi. Panelde konuşmacılar Türkiye’nin AB ile ilgili ilişkiler hakkında detaylı sunum yaptı.

 

Kocaeli Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen dün AB Bilgi Merkezi organize ettiği  AB-Tükiye Kültürel Diyaloğu konulu panelde KSO Genel Sekreteri Mehmet Turabi’nin yanı sıra konuşmacı olarak, AB Türkiye Delegasyonu Avrupa Takımı Üyesi Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Evin, Bilgi Üniversitesi AB Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayhan Kaya, İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz yer aldı. AB ile Türkiye ilişkilerinin detaylı sunumunun yapıldığı panele dinleyici olarak çok sayıda katılımcı ve üniversite öğrencileri de katıldı.

 

AB Farkındalığı Oluşturulmalı

Panelde ev sahibi olarak açılış konuşmasını KSO Genel Sekreteri Mehmet Turabi yaptı. Turabi, “KSO olarak AB ile ilgili farkındalığın oluşturulması noktasında en önde gelen kurumlarındanız. Erasmus artı projelerinde teşvik ediyor yardım ediyoruz. Plus programlarına dönüştü onlara mesajımız artı programla beraber diğer ülkelerle projeleri bununla gerçekleştrebilirsiniz. AB bilgi merkezi olarak AB Türkiye olarak yerelde bilgi akışını sağlama misyonu ediniyoruz. Direk AB komisyonuna bağlı bir kurum. İl müdürlüklerinde de var ama çoğu organizasyona bağlı biz direk AB komisyonuna aktarıyoruz. Bütün bunlar AB delegasyonunun mali desteğiyle etkinlikler düzenliyoruz. Bugün de zaman içinde nasıl bir süreçten geçtiği farklılıkların yönetimi AB iletişim stratejisi neden AB üyeliği gibi konular tartışılacak. ” dedi.

 

‘Ülke İmajını Değiştirmek Bizim Elimizde’

Konuşmacılardan ilk olarak İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz, Türkiye AB ilişkilerinin iletişim boyutu ile ilgili sunum yaparak 9 Mayıs Avrupa günü’nde Ülkelerin verdiği mesajla oluşturduğu imajla ilgili bilgiler verdi.  Ersöz AB ile ilgili olarak, “AB komisyonu 2008 de 2.4 milyon avroyu kendi imajı için bütçe harcadı. Coca cola ile küresel reklam kampanyasına 2 milyon avro harcadı. İmaj ve reklam için  İspanya üretmeyen tüketen bir ülke imajını değiştirmek için iletişim propagandası 2012 de en çok turist alan 8. Ülke olmayı başarmış. Polonya Polonyalı muslukçu imajını ortadan kaldırmak için çalışamalr yaptı ve başarılı oldu. Ülke imajı değişebilirz algıları değiştirmek bizim elimizde.” dedi.

 

Türkiye AB’ye Doğru Yol Katetti

Özsöz devam ederek, “Türkiye işlemin içinde ama sağdan sola geçemiyoruz. Artı bir Sendromu diye bir durum var. 98’den 2013’e 16 ilerleme raporu yayınlandı. Toplamı 2000 sayfaya yakındı. 50 yılda Türkiye AB’ye doğru yol katetti. Kazanım ve kayıp olarak görmemek lazım.  Bu yolla Türk halkı dönüştü ve devam ediyor. 50 yılda üye olamadı bambaşka bir yerde olabilirdi. Tüik verilerine göre Abye geçmek isteyen yüzde 46. Ankara’nın doğusunda Abye destek çok daha fazla. İlk 10 il Doğu Anadolu’da. Antalya gibi şehir AB destek oranında en düşük. Neden Anadoluda daha fazla. Bizim bulduğumuz göç veren illerde AB desteği çok fazla. Eğer AB üyesi olunmak isteniyorsa iletişim doğru kullanılmalı.” İfadelerini kullandı.

 

Çok Kültürcü bir Avrupa Var

Ardından Prf. Dr Ayhan Kaya ise AB ülkelerinin nüfus yapısına ve bünyesinde olan ülkeleri değerlendirdiği sunum yaptı. Kaya, “ AB bünyesine eli mahkum bir birlik genç nüfus gibi üye almak zorunda. 500 milyonu bulan bir nüfusta üye devletlerin yüzde 10 ila 20’sinin farklı kültür ve dinlerde yaşadığını biliyoruz. Çok kültürcü bir Avrupa var karşımızda. Bu farklılıkları nasıl yönetiyor AB yaklaşık 5 milyonu aşkın Türkiye kökenli insan yaşıyor büyük bir kısmı TC vatandaşlığını sürdürüyor.’ Dedi Fransa ile Türkiye arasında kıyas yapan Kaya, “ Fransa nüfusu 60 milyon 6 milyon müslüman yaşıyor. Acaba eşit olarak davranıyor mu hayır. Fransa’da da Türkiye’de de eşit bir yaklaşım yok. Irkçılık var.”dedi.

 

Türkiye Hoşgörülü ve Misafirperver Değildir

Laiklik konsuunda da kıyas yapan Prf. Dr Ayhan Kaya, “Türkiye’de laiklik eşittir din karşıtlığı gibi görülür. İktidar partisi geçmiş rejimle ilgili laiklik din düşmanlığı gibi yorumlar. Fransa’da da böyledir. Bugün çapulcu olarak nitelendirilen insanlar Fransız Devrimindeki gibi hakları için çabaladılar. Cumhuriyetçi model pratikte işlemiyor. Türkiye hoşgörülü ve misafirperver değildir. Korkular arttıkça tanımadıklarımız arttıkça AB gibi onu tanımıyoruz tanımamız mümkün değil karşılaşmamız gerekir ama Türkiye’deki pasaport sayısı çok az. ” dedi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575

banner577

banner579

banner581

banner594

banner585

banner587

banner583

banner574

banner576

banner586

banner580

banner582

banner584

banner578