banner598
banner608
13 Ocak 2016 Çarşamba 14:21
KSO  yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi
banner610

 

 

Meclis oturumuna Oda Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlık yaptı. Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu açılış konuşmasına dün Sultanahmet Meydanı’nda yaşanan terör saldırısına değinerek başladı. Zeytinoğlu Sultanahmet saldırısıyla ilgili’’Dün yaşanan terör olayını şiddetle kınıyorum. Patlamada hayatını kaybeden misafir ailelere başsağlığı diliyorum. Ayrıca son bir ayda kaybettiğimiz asker ve güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet diliyorum’’ifadelerini kullandı.

 

‘ÜRETİME YÖNELMELİYİZ’

 

2015 yılını geride bıraktık diyen Zeytinoğlu “Ülkemizin daha üretim odaklı bir yapıya dönüşümü için ani çözümler üretmek yerine, net kararlarla, net çözüme gitmemiz gerektiği bir dönemdeyiz. Bu bakımdan Hükümetimizden, uzun vadeli stratejilere uygun, kısa vadeli, somut, radikal hamleler bekliyoruz. Yatırımın teşviki yerine, doğru ürün ve doğru üretimin teşvikine yönelmemiz gerekiyor” açıklamasında bulundu. 

 

 

‘DÜŞÜK FAİZ UYGULANMALI’

 

Öne çıkarılması gereken ve ihracat yaptığımız çok sayıda ürünümüz ve müteşebbisimizin var olduğunu belirten Zeytinoğlu “Bu ürünlerin belirlenmesini ve dışa bağımlılığının azaltılmasını sağlamamız gerekiyor. Para politikası tarafında ise; son dönemlerde adımlar atıldığını mutlulukla gördük. Ancak çok daha radikal hamleler yapılmasını bekliyoruz. Bunun da sanayiciye daha yakın, sürekli istişare halinde bir merkez bankacılığı yönetimi ile olabileceğine inanıyoruz. Üretimin arttığı bir ortamda; faizin, enflasyonun düşeceğini biliyoruz. Bu vesileyle doğru yatırımcıya, doğru sektöre, doğru ürüne, düşük faizin uygulanabilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

‘ÜLKEMİZİ ZOR BİR YIL BEKLİYOR’

 

Biliyorsunuz, geçen yılı değerlendirdiğimizde müdahale edemediğimiz dış faktörlere ilave olarak, içeride iki seçim geçirdik diyen Oda Başkanı Zeytinoğlu “2015 yılını tüm olumsuzluklara rağmen yüzde 3,5-4 civarında bir büyüme ile kapatacağımızı düşünüyoruz. Bir evvelki yıla göre bütçe ve cari açığımız olumlu ekonomik göstergelerimiz oldu. Irak'taki olumsuzluklar, Suriye'de yaşananlar ve Rusya ile ilişkilerimiz açısından bakıldığında, ülkemizi zor bir 2016'nın beklediğini söylemek yanlış olmaz” dedi.

 

‘EKONOMİDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILACAKTIR’

Bu hafta başı açıklanan Orta Vadeli Programdan, 2023 yılı hedeflerinden tamamen uzaklaştığımızı görüyoruz diyen Oda Başkanı Zeytinoğlu “Diğer taraftan, 2016 yılını Türkiye-AB ilişkileri açısından bir başlangıç olarak değerlendiriyoruz. Zorlukları ve fırsatları bir arada yaşayacağımız bu yılda, ekonomide önemli adımlar atılacağını umut ederek, her zaman olduğu gibi geçtiğimiz ayın kısa bir değerlendirmesini yapacağım” şeklinde konuştu.

 

 

‘DENK BÜTÇE SAĞLANMALI’

 

2015 yılında bütçe 22,6 milyar TL açık verdi diyen Zeytinoğlu “Bütçe gelirlerinde yüzde 13,4 ve harcamalarda yüzde 12,8 artış oldu. Cari fiyatlarla TL bazında ekonomi yüzde 10,4 büyüdü. Biliyorsunuz bütçe gelir-gider dengesi bakımından denk bütçeyi savunuyoruz. Denk bütçeyi sağlayabilmek için mali disiplini farklı bir bakışla yönetmemiz gerektiğine inanıyoruz. Gelirleri devlet kontrolü ile toplarken, gider tarafında rahata kaçmamamız gerekiyor. Giderlerdeki artışın daha nitelikli ve sosyal devlet anlayışına uygun başarılabilmesini ve gelirlerin ise reel sektör üzerinde yarattığı baskının azaltılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. 

 

 

’İHRACATIMIZ AZALDI’

 

 

Oda Başkanı Zeytinoğlu “Yılın son ayında kapasiteler Türkiye yüzde 75,8, Kocaeli yüzde 70,5 olarak gerçekleşti. Yılın tümünü değerlendirdiğimizde TR yıllık yüzde 74,7 (bir evvelki yıldan 0,4 puan fazla) Kocaeli yıllık yüzde 70,8 (bir evvelki yılın 0,5 puan gerisinde) Atıl kapasitelerin dolması ile Türkiye sanayisi rekabet gücünün artıracaktır. Umarız 2016 yılında kapasitelerde beklediğimiz canlanma gerçekleşir. 11,5 milyar dolar gerçekleşen Aralık ayı ihracatı ile yılı düşük bir performansla kapattık. İhracatımız geçen yıla göre yüzde 8,7 azaldı” şeklinde konuştu.

 

 

’ İTHALATTA YÜZDE 15 GERİLEDİK’

 

Hepimizin de bildiği gibi ihracatımızdaki bu gerileme Irak'a ve Rusya'ya yapılan ihracatın yüksek oranda gerilemesinden kaynaklandı diyen Zeytinoğlu “Toplam ihracatımızın yaklaşık yarısını gerçekleştirdiğimiz ilk 10 ülke ile olan ticaretimize baktığımızda; Suudi Arabistan hariç hepsinin gerilediğini görüyoruz. Diğer taraftan paritenin olumsuz etkisini; ihracatımızın yüzde 45’i Avrupa ile olan ticaretimizde yaşadık. 2015 yılında dolar bazında Avrupa’ya olan ihracatımız yüzde 8,3 azalırken, Euro bazında yüzde 9,8 arttı. Paritenin etkisini arındırdığımızda; ihracatımızın geçen yıla göre aslında binde 3 gerilediğini söyleyebiliriz. İthalatta ise Aralık ayı henüz açıklanmamış olmakla birlikte; yaklaşık geçen yılın yüzde 15 gerisinde kapattık” açıklamasında bulundu.

 

 

KOCAELİ RAKAMLARI

 

2015 yılında; dış ticaret açığındaki bu gerilemenin olumlu yansımalarını da cari açıkta gördük diyen Zeytinoğlu “Kocaeli Gümrüklerine göre Aralık ayında; İhracat 1,4 milyar dolar / İthalat 3,7 milyar dolar oldu. Yılın tümünde İlimiz İhracatımız; 16,9 milyar dolar ile geçen yıla göre yüzde 11,6 ve ithalatımız 42,9 milyar dolar ile yüzde 13,3 geriledi. Kocaeli ihracatının yaklaşık yüzde 42’sini gerçekleştiren otomotiv sektörü haricinde tüm sektörlerin ihracatlarında azalışlar gördük. Ayrıca; 2015 yılında İlimizde faaliyet gösteren 4 otomotiv firmamız, Türkiye’deki toplam araç üretiminin yüzde 40,7’sini üretti. Bu oran bir evvelki yıl yüzde 37,7 idi. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızı kutluyoruz. Kasım ayı cari açık 2,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yıllık cari açığımız ise 34,7 milyar dolara geriledi” ifadelerini kullandı.

 

’TL HİÇ OLMADIĞI KADAR DEĞER KAYBETTİ’

 

Cari açığımızdaki bu gerileme sevindirici, ancak bu açığı ne yazık ki ürettiğimiz için kapatmıyoruz diyen Zeytinoğlu “Cari açığın finansmanına baktığımızda ise; aslında doğrudan yatırımlar geçen yıla göre arttı diye sevinirken, bu yatırımların çok az bir kısmı greenfield geldiğini biliyoruz. Doğrudan yatırımcıların çoğunluğu hazır satın alıyor, hisse satın alıyor ya da özelleştirmeden satın alıyor. Ne yazık ki, bu satın almalar büyümeye katkı vermiyor. Reel Efektif Döviz Kurunda Aralık 98,45’e geriledi. 2015 yılı ortalaması endeks 99,79 ile en düşük değere geldi. 2003 yılının ortalaması 100’dü. Türk Lirası, 2015 yılında hiç olmadığı kadar değer kaybetti” dedi.

 

               

ENFLASYON RAKAMLARI

 

Aralık ayında TÜFE yıllık bazda yüzde 8,81 ile beklentimizin üzerinde gerçekleşti diyen Zeytinoğlu “Enflasyon Merkez Bankasının belirlediği 7,9’luk hedefin de üzerine çıktı. Aralıkta Rusya ile gerginliklerden kaynaklı satamadığımız gıda ürünlerinin, enflasyonu aşağı yönlü etkilemesini düşünüyorduk.  Beklediğimiz olmadı. 2015 yılında enflasyonu artıran; gıda fiyatları ve kur etkisi oldu. Gıda fiyatları yıllık yüzde 10,9 ile artış gösterdi. ÜFE ise yüzde 5,71’e geriledi. 2015 yılında ÜFE’yi petrol ve emtia fiyatlarının gerilemesi aşağıya çekti. Kok ve rafine petrol ürünlerinde 12 aylık ortalama azalma yüzde 25,8 oldu” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

Son Güncelleme: 14.01.2016 09:46
Anahtar Kelimeler:
AYHAN ZEYTİNOĞLUKSO
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482