banner608
banner597
banner609
15 Haziran 2016 Çarşamba 10:23
KOÜ Tıp’ta personele taahhütnameli sansür
banner610
Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde personellere imzalatılmak istenen “Güvenlik ve gizlilik taahhütnamesi” tepki çekti. Mevcut yönetmelikte belli başlı güvenlik ve gizlilik şartları mevcutken, hastanenin başmüdür vekili Doç. Dr. Yunus Taş imzalı olan ve ayrıca hazırlanan, personellerin hastanedeki herhangi bir sorunu kamuoyuna yansıtmasını sınırlayan taahhütnameyi kimi personeller imzaladı, kimileri ise bu taahhütnameye imza vermedi. Hastanenin tüm personellerini kapsadığı belirtilen taahhütnameden öğretim görevlilerinin, üyelerinin, araştırma görevlilerinin yani hocaların muaf tutulduğu iddia edilirken, bu imzanın yalnızca temizlik, güvenlik ve veri hazırlama personeli ile memurlardan istendiği öne sürüldü.

YARGILANAN MÜDÜR VEKİLİ İMZALI
Taahhütnamede imzası bulunan kişinin Yunus Taş olması ise ayrıca dikkat çekti. Bilindiği üzere 2012 yılında Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusu ile gündeme gelen ve 2014 yılında basın aracılığıyla kamuoyuna yansıyan skandal bir iddia ortaya atılmıştı. Dönemin hastane başhekimi Nazım Mutlu ve dönemin hastane müdürleri Yunus Taş ile Öznur Gezer’in hastanenin yangın ikaz cihazlarının içine gizli kamera yerleştirdiği ileri sürülmüştü. Bu kameraları buraya yerleştirdiklerini kabul eden zanlılar, amaçlarının güvenlik olduğunu kaydetmişti. Danıştay’ın yetkilendirdiği mahkemede özel hayatın gizliliğini ihlal suçlamasıyla yargılanmaya devam eden Yunus Taş’ın başmüdür vekilliğine terfi etmesi ve bu taahhütnamede imzasının yer alması oldukça ilginçti.

ŞİKAYETLERİN ARKASI KESİLMİYOR
Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’yle ilgili bazen hastalardan, bazen asistanlardan, bazen hasta yakınlarından, bazen sendikalardan ve bazen de çalışanlardan sık sık şikayetler geliyor. Pek çoğu skandal nitelikte olan bu iddiaları gündeme getirdikçe şikayetlerin de ardı arkası kesilmiyor. İşte bu nedenle gizlilik ve güvenlik taahhütnamesi ile birlikte olası bir skandalın kamuoyuna sızdırılmasının önüne geçilmek iddia ediliyor. Yarın bir gün çalışan bir memurun şüphe üzerine hakkında soruşturma açılmasına olanak tanıyan bu taahhütnameyle ilgili gazetemize bilgi veren bir çalışan, “Pek çok kişi imzalamak zorunda kalmış bu taahhütnameyi. Şimdi mesela ihaleye fesat karıştırma olayı yaşandı, memur bunu şikayet edemeyecek mi? Böyle bir saçmalık olabilir mi?” dedi. 
İŞTE O GÜVENLİK VE GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ
Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalıştığım süre boyunca çeşitli yöntemlerle ulaştığım veya görevim dolayısıyla Hastane hakkında ve Hastanenin çalışmakta olduğu diğer kurum ve şirketler hakkında bana verilen iş bilgileri, ücret, çalışan kayıtları ve ayrıldıktan sonra herhangi bir yöntemle, üçüncü şahıslara iletmeyeceğimi, hasta bilgi ve kayıtlarının gizliliği ve hasta mahremiyeti çerçevesinde hasta bilgi ve kayıtlarını alıkoyup saklamayacağımı, değiştiremeyeceğimi, bu bilgileri prosedürlerin bana verdiği yetki dahilinde kullanacağımı, kişisel amaçlar için kullanmayacağımı, yetkiler dışında hasta bilgilerine ulaşmaya çalışmayacağımı, tedavisinde doğrudan yer almadığım hastaların bilgisine ulaşmayacağımı, kağıt veya elektronik ortamdaki hasta dosyalarını güvenli olmayan bir şekilde bırakmayacağımı, hastanın kendisi dışında, velisi, vasisi, vekalet verdiği kişiler, adli ve mülki merciler dışında kimseye bilgi vermeyeceğimi, özel durumlar haricinde vakaların anlatıldığı her türlü yazışma, rapor, sunum vb. dokümanlarda hastaların tam ad ve soyadlarını açık bir şekilde kullanmayacağımı(gerekli yerlerde isim baş harfleri kullanılabilir), hasta ve yakınlarının izni olmaksızın fotoğraflarını çekmeyeceğimi ve herhangi bir yayında kullanmayacağımı, kafeterya, koridor, toplantı odaları veya asansörler gibi ortak kullanım alanlarında, hastane dışında veya sosyal medya gibi dolaylı paylaşım alanlarında hasta ve hasta yakınlarına ait bilgileri paylaşmayacağımı,  tanımlı prosedürlere uymayı kabul ettiğimi, prosedürlere uymayan kişiler olduğunu fark ettiğim takdirde yöneticilerime derhal bildireceğimi,
Hastaneye ait bilgi sistemlerini bana verilen haklar doğrultusunda kullanacağımı ve bilgi sistemine erişmek için bana verilen kullanıcı adlarını ve şifrelerini gizli tutacağımı ve kimseyle paylaşmayacağımı, bilgi sistemleri üzerinde lisansız ürün kullanmayacağımı, Hastane dahilinde kullanılmak üzere verilen lisanslı ürünleri kopyalamayacağımı ve üçüncü şahıslara vermeyeceğimi, Hastan bilgi sistemlerini herhangi bir yöntemle tehlikeye atacak davranışlarda bulunmayacağımı, iş dışında konularda tüm çalışanlarına ve/veya mail gruplarına yönelik ileti göndermeyeceğimi, bunların yasal mevzuat uyarınca disiplin cezası uygulanmasını, yürürlükte ki yasal mevzuat uyarınca tarafıma yapılacak yaptırımları bildiğimi, hakkımda kanuni tahkikat yapılabileceği konusunda bilgilendirildiğim iş bu taahhütnameden doğacak her türlü ihtilafın çözümünde Kocaeli Mahkemelerinin yetkili olacağını, davranışım nedeniyle hastanenin uğrayabileceği her türlü zarar ile Hastaneye karşı sürülebilecek maddi ve/veya manevi tazminat taleplerinde sorumlu olduğumu beyan ederim.    
Son Güncelleme: 16.06.2016 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482