banner560
banner573
banner572
08 Kasım 2016 Salı 12:30
“KOÜ Tıp Fakültesi’nde keyfi mesai yaptırılıyor”
banner508

Türk Sağlık- Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görev yapan görevli personele keyfi mesai yaptırıldığını iddia etti. Başkan Çeker konuyla ilgili olarak şube yöneticileriyle birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan Çeker şunları söyledi: ‘’Kamu çalışanlarının mesai saatleri ve ne zaman nasıl çalışacakları kanunlarla açıkça düzenlenmiştir.  Kamu çalışanlarının haftalık mesai saati 40 saattir. Kamu çalışanları hafta içi çalışırlar. 24 saat çalışmanın esas olduğu birimlerde ise nöbet usulüne göre bir çalışma düzeni uygulanmaktadır.

DAYATMA YAPILIYOR
Kamu çalışanlarının nasıl çalışacakları kanunlar ve mevzuatlarla belirlenmiştir. Keyfe keder çalıştırma, ‘Ben yöneticiyim istediğimi gibi çalıştırırım’ diye bir anlayış kabul edilemez. Hem de yasal anlamda sorunludur. İlimizin güzide kurumlarından biri olan KOÜ’ye bağlı faaliyet gösteren Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görev yapan personele keyfi mesai uygulaması dayatması yapılmaktadır. Adeta Ortaçağ’daki uygulamaları aratmayacak cinsten.

KENDİNİ BİLMEZ
Oysaki üniversiteler ve bağlı kuruluşları bilimin, fennin, demokrasinin, insan hak ve hürriyetlerinin, çalışma barışının nasıl geliştirilmesi ve yaşatılması için çalışmalar yapan, her alanda topluma örnek olacak, örnek uygulamaların hayata geçirildiği yer olması gerekir. Toplum olarak umarız usulsüz yapılan bu mesai uygulamasında üst düzey yöneticilerinin haberi yoktur. Onlardan habersiz bazı kendini bilmez, kanun ve yönetmelikten haberi olmayan, sözüm ona idareciler bu lüzumsuz hatayı yapmıştır. Üst düzey yöneticilerde bu basın açıklaması ve kuruma yapmış olduğumuz başvurudan sonra haberleri olurda sorunlu mesai uygulamasını kaldırırlar, kanun ve yönetmenliğe uygun işlem tesis ederler.

TESPİT EDİLEBİLİR
657 sayılı Devlet Memurları Kanun’un “Çalışma saatleri“ başlıklı 99. Maddesi: “Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir. Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir.  Ancak özel kanunlarla yahut bu kanuna veya özel kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir. Bakanlar Kurulu, yurt dışı kuruluşlarda hizmetin gerektirdiği hallerde, hafta tatilini Cumartesi ve Pazar’dan başka günler olarak tespit edebilir” şeklindedir. Ancak özel kanunlarla yahut bu kanuna veya özel kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir. Bakanlar Kurulu, yurt dışı kuruluşlarda hizmetin gerektirdiği hallerde, hafta tatilini Cumartesi ve Pazardan başka günler olarak tespit edebilir” şeklindedir.

DİNLENME SAATLERİ
Yine aynı kanunun “Günlük çalışma saatlerinin tespiti” başlıklı 100. maddesinin 1.fıkrası ; “ Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre merkezde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’nca, illerde valiler tarafından tespit olunur şeklindedir. İlgili düzenlemelerden de anlaşılacağı üzere genel uygulama cumartesi ve pazarın tatil olarak düzenleneceğidir.

UYGUN HAREKET ETMEK ZORUNDA
Zira, idarenin çalışanların haklarını koruması Anayasada güvence altına alınan sosyal devlet ilkesinin bir gereğidir. Zira sosyal devlet, kişi ve toplum yararı arasında denge kuran, toplumsal dayanışmayı üst düzeyde gerçekleştiren, güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak, eşitliği, sosyal adaleti sağlayan, çalışma hayatının gelişmesi için önlemler alarak çalışanları koruyan devlettir” . Sosyal adalet ilkesine ve devletin çalışanları koruma yükümlülüğüne aykırı gerçekleşen bu durumun düzeltilmesi çalışanların mağduriyetinin giderilmesi gerektirmektedir.  Aksi bir düşünce Anayasamızın 10. maddesinde hüküm altına alınan : “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.” ilkesine ters düşecektir.

İŞ YERİNDE HUZUR BİTER
Kamu görevlilerinin çalışma ve tatil günleri kanunlar ile düzenlenmiştir. Kamu kuruluşları kimsenin özel mülkü değildir. Buralarda hukuk askıya alınırsa çalışma barışı bozulur, işyerinde huzur biter. Hizmetin kalitesi ve çalışanın verimliliği de düşer. Ortaçağ anlayışı ile hukuku yok sayarak usulsüz uygulamalara imza atan bazı idareciler akıl almaz işlere kalkışmaktadırlar. KOÜ bağlı faaliyet gösteren Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde böylesine bir durum yaşanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde ilgili konu yerel basına yansımıştır. Sendikaya da çok sayıda şikayet gelmiş ve konu hakkında yaptığımız araştırmada konunun doğru olduğunu gördük. Burada görev yapan sağlık çalışanlarının bazıları hafta sonu çalıştırılmakta ve hafta içi izin kullandırılmaktadır.  Mana ve maksadı henüz çözülemeyen ve sağlık hizmetlerine de hiçbir katkısı olmayan bu usulsüzlüğün niçin yapıldığına dair idare tarafından bir açıklama yapılmamıştır.

HUKUKSUZ İŞLEM SONLANDIRILMALI
Market veya alışveriş merkezi işletiyor gibi hafta sonu çalıştırıp hafta içi izin kullandırmak ve 2 günlük hafta sonu iznini mahvetmek hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir. Personelin hafta sonu iznini hiç kimse kendi keyfine göre yok edemez. Buna ne kanunlar ne de yönetmelikler izin vermektedir. Üniversite hastanesi yönetimi buna son vermelidir. Memurların iznini kafalarına göre düzenlemekten vazgeçmelidirler. Sayın rektörü de göreve davet ediyoruz. Usulsüz uygulamanın ortadan kaldırılması için hassasiyet göstermeli olaya müdahil olmalı ilgililer hakkında gerekli süreci başlatmalıdır.  Aksi takdirde ilgili idareciler hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusu dahil olmak üzere hukuki süreci başlatacağımızı bilmelidirler. Bu uyarılarımızın dikkate alınarak hem hukuksuz ve insani olmayan işlem sonlandırmalıdır.’’
 

Son Güncelleme: 09.11.2016 10:05
Anahtar Kelimeler:
Kocaeliİzmit
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482