banner560
banner573
banner572
01 Ağustos 2016 Pazartesi 12:56
KOÜ'de ameliyathane kapısından bakın neden döndürüldü!
banner508
Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Servisi’nde ilk olarak bazı asistanların başına geldiği iddia olunan darp ve hakaret iddialarını gündeme getirmiştik. Bölüm hocaları Prof. Dr. Ahmet Şarlak ile Doç. Dr. Bilgehan Tosun’un, asistanlara hakaret ettiği ve ameliyathanede asistanlara şiddet uyguladığı öne sürülmüş ve bu konuda bu iki isim hakkında soruşturma açılmıştı. Asistanlarla ilgili mailler aldık sonrasında, şikayetler gırla gitti ancak bunlara daha fazla yer vermedik, soruşturma sonucunu beklemeyi uygun gördük. Ardından bu kez de bir hasta ve yakınlarından farklı bir şikayet iletildi gazetemize.

BACAĞINI KAYBETME TEHLİKESİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden emekli olan 54 yaşındaki Necip Sirmen, 30 Mart’ta Kullar Fidanlık mevkiinde motosikleti ile seyir halindeyken bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanmış ve sol bacağını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. Önce Kocaeli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan, buradan Derince Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edilen ancak bu hastanede de bilgisayarlı tomografi cihazının çalışmadığı söylenerek Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderilen Sirmen’e ilk müdahale acil serviste yapılmıştı.

“SEPSİSE GİREBİLİR” DENMİŞTİ
Acil servisteki müdahale sonrası kalp damar cerrahisi yoğun bakımına alınan ve burada 9 gün boyunca tedavi gören, oradan da kalp damar cerrahisi servis odasına çıkarılan Necip Sirmen’in tedavisi daha sonra plastik cerrahi servisinde sürmüştü. Ve Sirmen’in son durağı ortopedi servisi olmuştu. Bu serviste doktorlarca birkaç gün takip edilen Necip Sirmen’in bacağının kötüye gitmeye başladığı söylenmişti. Doktorlar, iddialara göre Sirmen ailesine, Necip Sirmen’in bacağının kesilmesi gerektiğini, aksi takdirde bacağın sepsise gireceğini, hastanın yoğun bakıma alınacağını ve buradan da ölüsünü çıkaracaklarını dile getirmişti. Aile de panikle bu işlemi kabul etmişti.

BACAK KURTARILMIŞTI
Necip Sirmen’in kızı İstanbul’da hemşireydi, bir hocasını aramış ve ondan “Yüzde 1 de olsa kurtulma ihtimali var” yanıtını almıştı. Aile kararını vermiş, bacağın kesilmesinden vazgeçmiş, İstanbul’da şanlarını denemek istemişti. İstanbul’a götürülen Necip Sirmen’in kesilecek denilen bacağı kurtarılmıştı. Bu şikayeti de haberleştirip siz okurlarımıza aktarmıştık. Ve son olarak yine aynı servisten oldukça garip, “Bu kadar da olmaz” dedirten bir şikayet daha geldi. Bu kez şikayetin muhatabı tanıdığımız bir yüzdü. Tiyatroculuk geçmişi bulunan Ayhan Öztürk’ün 9 yaşındaki oğlu Baray, kaydıraktan düştü, Baray’ın kolu “S” şeklinde kırıldı.

HEMEN AMELİYATA ALINACAKTI
11 Temmuz tarihinde yaşandı bu talihsiz kaza ve Ayhan Öztürk, oğlunu hemen Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine götürdü. Saat 20.30 gibi acil servise girişi yapılan Baray Öztürk’ün röntgeni çekildi ve kolunda Suprakondiler Humerus kırığı (Çocuklarda görülen dirsek kırığı) tespit edildi. Şikayete konu olan olaylar ise bundan sonra yaşandı. Ayhan Öztürk, şunları aktardı: “Baray’ın kolunu hemen yarı alçıya aldılar ve acilen ameliyat olması gerektiğini söylediler. Baray yemek yememiş olsaydı hemen ameliyata alınacaktı ancak yemek yediği için tahmini gece saat 02.00 gibi ameliyata girilebileceği söylendi.  

AMELİYAT SAATİ KARARLAŞTIRILDI
Hastanede o gün icap nöbetinde olan doktor Doç. Dr. Bilgehan Tosun’du. Doktor Bey ameliyatta olduğu için beklememizi söylediler. Kendisi ile ortopedi doktorları görüştü, Bilgehan Bey, ameliyatı sabah saat 08.00’de yapacağını belirtmiş, bunun üzerine oğlumu saat 23.30 gibi servis odasına aldılar. Ameliyata girecek diye oğlumu aç bıraktık, bir şey yedirmedik. Sabah saat 08.00’de ameliyathanenin önüne indik. Travma yaşamasın diye sürekli telkinlerde bulundum oğluma. Ancak ameliyathane önünde kimse kalmadı, herkesi ameliyata aldılar, saat 09.30 olmuştu ancak henüz bizi çağıran olmadı. Biz hala bekliyorduk ve oğlum hem açtı, hem de korkuyordu.

AMELİYATA GİRECEK ASİSTAN YOK
09.30 sıralarında Bilgen Tosun geldi. ‘Hocam ne zaman ameliyata alacaksınız?’ diye sordum, ‘Asistan doktor olmadığı için ameliyatı yarın sabah saat 08.00’e erteledik’ yanıtını verdi. ‘Koca hastanede asistan doktor mu yok?’ diye sorunca, ‘Bir sıkıntı var demek ki bir şeyler var demek ki’ şeklinde sözler sarf etti ve ‘Tutanak tutalım’ dedi. Tutanağı tuttu, bana imzalattı. Çocuk yine servise alındı, 13 Temmuz gününe, saat 08.00’e ertelenmişti ameliyat. Sonradan öğrendim ki bu ameliyatın geciktirilmesi tehlikeliymiş. Ardından hemen doktor değiştirme talebinde bulundum.

DOKTORU DEĞİŞTİRİNCE AMELİYAT OLDU
Doç. Dr. Kaya Memişoğlu görevlendirme üzerine ameliyatı kabul etti ve Bilgehan Bey’in bir gün sonraya ertelediği ameliyatı, o gün (12 Temmuz) saat 15.15 gibi gerçekleştirdi. Ameliyat 2 saat kadar sürdü ve oldukça başarılı geçti. 5 gün boyunca hastanede kaldık. Asistanlar da hemşireler de her biri çok iyi ilgilendi oğlumla da bizlerle de. Oğlum şimdi evinde, istirahat ediyor. Şükür ki kolu kurtuldu.” Bu konunun burada kapanmadığını da sözlerine ekleyen Ayhan Öztürk, “Sağlık Bakanlığı ve BİMER ile yazışmalarım sürüyor. Bu konuda kabahati olan kimse bir başkasını mağdur etmemesi için gerekli uyarı ya da cezayı alsın diye işin peşini bırakmayacağım” dedi.

BU SORULAR CEVAP BEKLİYOR
Şimdi merak edilen bu kırıktan dolayı, çocuğun kolunu kaybetme riski nedir? Ya da gecikmeden dolayı kolun iyileşmeme ihtimali var mıdır? Eğer bahsedildiği gibi risk büyükse bir tutanakla sorumluluğu üstten atıp, ameliyatı bir gün sonraya ertelemek doğru mudur? Kolun tedavisini gecikme etkilemiyorsa bile çocuğun aç bırakılıp ameliyathane kapısından geri çevrilmesi ve bir gün sonraki ameliyatı beklemesi hastanın psikolojisini bozmayacak mıdır? Bilgehan Bey, ameliyat kararı verirken bir asistan görevlendirilmesi için başvuru yapmış mıydı? Haklarında tutanak tutulan asistan ya da asistanlar bu ameliyat için görevlendirildi de ameliyathaneye gelmedi mi? Bilgehan Tosun ameliyat için asistan bulamazken bir başka doktor, aynı gün ameliyatı nasıl gerçekleştirdi? Daha önce aktardığımız asistanların darp edildiğine dair iddialar, ikili sürtüşmelerin hastalara yansıdığını gösteriyor. Bu konuda kabahati olan her kimse Rektörlük ve bakanlık, gerekli incelemeyi yapacaktır diye umuyoruz.


İŞTE O TUTANAK

Bilgehan Tosun’un Ayhan Öztürk’e imzalattırdığı tutanakta şu ifadeler yer aldı:
“1149145 dosya numaralı Baray Öztürk isimli hastaya 12.07.2016 tarihinde supakondiler humerus kırığı tanısıyla ameliyat planlanmıştır. Hasta saat 08.07 itibari ile ameliyathaneye alınmış olup, ameliyathane odasında asistan doktor bulunmaması üzerine saat 09.10’a kadar bekletilmiştir. Asistan doktorlardan herhangi birinin görevlendirilmediği veya görev yerinde keyfiyen bulunmadığı izlenmiştir. Bu şartlarda ameliyatı tek başıma yapabilmem mümkün olmadığı için araştırma görevlisinin tayin ve tespit edilmemesi üzerine ameliyatın yapılmadığına dair tutanak tanzim edilip birlikte imza altına alınmıştır.”  

Son Güncelleme: 02.08.2016 14:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MİLLİ İRADE 2016-08-01 15:20:33

AMELİYATA GİRECEK ASİSTAN YOK DİYE AMELİYAT MI İPTAL EDİLİR!! DEVLET HASTANESİNDE ASİSTAN MI VAR SANKİ!!! DİĞER DOKTORLAR TEK BAŞLARINA BU AMELİYATI HEMŞİRESİYLE YAPIYORLAR. ÇOCUKLARIMIZIN CANI BU KADAR KIYMETSİZ Mİ!!!

Avatar
HASTA 2016-08-01 14:43:34

AMELİYAT neden 02.00 den sabah 08.30 a ertelenmiş.daha önce de doç dr bilgehan tosun ile ilgili benzer haberler okumuştuk.bu adamı hala neden üniversitede çalıştırıyorlar...

Avatar
RECEBİM 2016-08-01 15:14:55

Yeter artık biri bu BİLGEHAN TOSUNu durdursun. insan hayatı bu kadar ucuz mu be kardeşim!!!!

Avatar
yeter 2016-08-01 16:12:59

Bu Ahmet Şarlak ve Bilgehan tosunun yaptıklarını ir başakası yapsaydı çoktan giderlerdi bu ikilyi kim yada kimler koruyor acaba

Avatar
Arif bidan 2016-08-01 17:02:37

Bunlar doktor değil katil zaten bir hafta önce benim yeğenim bağırsak ameliyatı oldu iyi ve başarılı bir ameliyat dediler çocuk sabaha çıkmadı rahmetli oldu adı yusuf kemal Akkuş

Avatar
ferit 2016-08-02 11:13:19

Bilgehan Tosun annemin dizini ameliyat etti yanlış ametiyat nedeniyle 5 kere daha ameliyat oldu şimdi bacagını kesecekler bu adam dr değil kasap kimse hesap sormuyormu

Avatar
vay be 2016-08-03 11:48:27

Doktorluk asistan dövmeye yada asistana hakaret etmeye benzemiyor
zaten doktor olmak içi insan olmak gerek vede vicdan bu adamda ikiside yok

Avatar
Hümeyra Aydın 2018-03-09 14:30:36

yalancının...

banner354

banner328

banner554

banner482