banner560
banner589
banner572
05 Aralık 2014 Cuma 17:22
KOTO, FUAR ALANINDAKİ HİSSESİNİ DEVREDİYOR
banner508

KOTO, FUAR ALANINDAKİ HİSSESİNİ DEVREDİYOR


 

Kocaeli Ticaret Odası’nın, Kocaeli Fuar Müdürlüğü Adi Ortaklığında bulunan hisselerinin Büyükşehir Belediyesi’ne devriyle alakalı yerel basında çıkan haberler üzerine Oda yönetimi bir açıklama da bulundu.

Açıklamada; ‘’Kocaeli Fuarı Adi Ortaklığı; İzmit Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve İzmit Ticaret Odası tarafından 1993 yılında bir protokol ile kurulmuş ve protokolün 4. maddesinde yazılı faaliyetleri icra etmesi planlanmıştır.

Zaman içerisinde fuarın yönetimi tamamen İzmit Büyükşehir Belediyesi’ne geçmiş ve gerek Kocaeli Sanayi Odası gerekse Kocaeli Ticaret Odası bu süreçte fuarın yönetimine aktif olarak katılmamıştır. Bununla birlikte bahse konu dönem için her iki oda da fuarın mali ve finansal durumundan haberdar edilmemişlerdir. Dolayısıyla önemle belirtmek isteriz ki, Kocaeli Fuar Müdürlüğü adi ortaklığında Odamızın (ve Sanayi Odası’nın) rolü başlangıçtan itibaren sembolik bir ortaklık şeklinde tasarlanmış ve uygulama aşamasında da sembolik ortaklığın ötesine geçmemiştir.

Ancak, zaman içerisinde Kocaeli Fuarı Adi Ortaklığının mali yapısı ve borç yükü sürdürülemez hale geldiğinden, Odamız ve odamız varlıklarının kağıt üzerinde ortak görünmemiz nedeniyle önemli finansal risk ve tehdit altına girmesi kaçınılmaz olmuştur. Son yapılan yasal düzenlemeyle vergi ve sigorta prim borçlarının yeniden yapılandırılması söz konusu olduğundan, fuarın yönetiminden ana sorumlu olarak Büyükşehir Belediyemiz anılan borçların yapılandırılması yoluna gitmiştir. Bu noktada Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Ticaret Odası olarak yaptığımız müşterek görüşmeler neticesinde yapılandırılmış borçların Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilmesi kaydı ile zaten sembolik bir anlam ifade eden ortaklıktan Büyükşehir Belediyesi lehine hukuki zeminde vazgeçilmiştir. Bu husus gerek Sanayi Odası ve gerekse Odamız tarafından meclis kararlarına dayandırılmak suretiyle yasal düzenlemeler çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.

Kocaeli Fuarı’nın mali ve finansal olarak yönetilemez hale gelen yapısı, son süreçte Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla üretilen çözüm üzerinden en azından taraflar için daha fazla risk oluşturmayacak hale getirilmiştir. Böylece Odamız (ve Sanayi Odası) önemli mali külfetlerden kurtulmuş; Büyükşehir Belediyemiz de tek kalemde ödeme olanağı bulunmayan önemli bir borcu yapılandırarak yönetme yoluna gitmiştir.

Nihai olarak; Odamızın karar organı olan meclisimizin onayı, yönetim kurulumuzun girişimleri ve Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla ‘işlevsel olmayan ve bu haliyle gücümüzün üzerinde yük getiren sembolik ortaklıktan’ üyelerimiz ve diğer fuar ortaklarının haklarının korunması kaydıyla vazgeçilmesi, en başta büyük önem atfettiğimiz Kocaeli Fuarımızın yaşaması ve bütün ortakların mevcut borç yükünün oluşturduğu risklerden korunması bağlamında kamuoyunca değerlendirilmelidir. Bunun dışında ne Odamızın ne de Büyükşehir Belediyemizin Kocaeli Fuarı’nın başka maksatlarla kullanılması gibi bir planı mevcuttur. Sonuçta; Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, Odamız ve Sanayi Odamız büyük bir yükten kurtarılmıştır. Şunu yeniden ifade etmek gerekir ki, başta Büyükşehir Belediyemiz ve odalarımız bu işlem neticesinde herhangi bir zarara uğramayacaklardır. Bu meyanda çalışmada emeği gecen herkese teşekkürü borç biliriz.’’

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner482