banner598
banner609
banner638
31 Ağustos 2016 Çarşamba 11:32
KOTO'da gergin meclis
banner610
Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) son günlerin en önemli toplantısını yapıyor. FETÖ soruşturması kapsamında Murat Özdağ’ın tutuklanması, meclis başkanı Bülent Karagöz’ün istifası, KOTO başkanlığına Semih Barış’ın getirilmesinin ardından KOTO’da sular bir türlü durulmadı. Meclisin divan başkanvekilliğini üstlenen İsmail Uslu, meclis başlamadan önce meclis üyeleri ve komite başkanları dışında salonda bulunanların dışarı çıkmasını istedi. Son günlerde yaşadığı olaylarla gündemde olan ve KOTO meclisini izlemek için toplantıya katılmak isteyen Faruk Bostan dışarı çıkmamak için direndi. Bostan itirazlar sonucunda dışarı çıkmayı kabul etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan meclis toplantısında ilk sözü alan isimler düşürülen meclis üyelerinin yerine getirilen Ali Kılıç, Cemal Ürgün, Hüseyin Eryaşar ve Ömer Özmen oldu. Yeni meclis üyeleri, kürsüye çıkarak kendilerini tanıttı. 

MUHALİF ADAYLARDAN ORTAK AÇIKLAMA
Toplantıda “muhalif adaylardan ortak açıklama” adı altında basın mensuplarına dağıtılan bildiride ise şu ifadeler yer aldı: "Hepinizin malumu olduğu üzere Kocaeli Ticaret Odası bu kentin önemli bir kıymeti ve kent ekonomisinin geleceğidir. Odamız her ne kadar son günlerde bazı hoş olmayan olaylarla anılıyor olsa da bu menfi günlerin atlatılmasında, 18 Haziran 2013 seçimlerinde üyelerin teveccühleriyle göreve seçilmiş biz meclis üyelerine önemli görevler düşmektedir. Bu dönemde üzerimize düşen en önemli görev oda üyelerimizin seçimde oy vermek sureti ile vermiş oldukları vazifeleri yerine getirmek yani temsil hakkımızı yasa ve mevzuatlar çerçevesinde sonuna kadar kullanmak kullanabilmektir. Üzülerek bir kez daha ifade ediyoruz ki oda başkanının görevden düşmesi sonrası gerekli olan yeniden görev dağılımı, seçilmiş olan bizlerin görüş, öneri ve karar verme sorumlulukları dışında bırakılmıştır.

5 KİŞİNİN HEGAMONYASINA BIRAKILAMAZ
Bizler bu görevimizi üyelerimizin vicdanında tek bir soru işareti dahi bırakmayacak şekilde kullanmak isterken önümüze engeller çıkarılmış, süreç 'yasalar, mevzuatlar gereği' denilerek dar alanda ve adamcılık anlayışı ile lobi ekseninde sürdürülmüştür. Semih Barış'ın başkan olması ile sonuçlanan yönetim kurulu toplantısı ile sadece 5 yönetim kurulu üyesinin 'oluruyla’ yapılan yönetim kurulu görev dağılımıyla yönetime girmesi muhtemel diğer arkadaşlarımızın seçim hakkı elinden alınmıştır. Biz yapılan bu seçimin üye vicdanına, etik değerlerimize, odamız tarihine aykırı olduğu kanaatindeyiz. Ancak bugün kararlılıkla ifade ediyoruz ki Kocaeli Ticaret Odası sahipsiz olmayıp 5 kişinin hegemonyasına bırakılamaz. 18 Haziran 2013 seçimlerinde göreve gelmiş meclis üyeleri olarak bugün bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağız.

AMAÇ RAKİP ÇIKARMAK DEĞİL
Bugün seçimi yapılacak olan Meclis Başkanlığı için ortak belirlediğimiz isim Akın Doğan, başkan yardımcılığı için Alp Kayalar ve Meclis Divan Katipliği için Baturan Üretürk'dir. Bu ortak kararımız. Ne yönetim kuruluna misilleme ne de kendilerine rakip çıkarma mahiyetindedir. Ortak kararımız; ortak akılla yönetilmesini arzu ederek talip olduğumuz ve sonucunda görev aldığımız odamızın çok renkli, çok sesli, her görüşün tartışıldığı, sonunda ise her kararın oy birliğiyle alındığı, bu ruhun üyelere kadar ulaştırıldığı bir yapı haline getirilmesidir. Bununda faydalı olacağına yürekten inanıyoruz.”

KOTO ZARAR GÖRDÜ
KOTO Meclisi'nde seçimin öne çekilmesi noktasında önerge verildi. Bu önerge kabul edilerek, seçim birinci maddeye taşındı. Ve bu kararın ardından adaylara söz verildi. Meclis başkanlığına adaylığını koyan muhalif aday Akın Doğan ilk kürsüye gelen isimdi. Doğan, kısa süren konuşmasında, "Ülkemiz sıkıntılı bir süreçten geçerken ticaret odamız da bir zarar görmüştür. Bu esnada biz de zor zamanlar geçirdik. Yönetim kurulundan arkadaşlarımız arasında hem istifa edenler hem de görevden düşürülenler oldu. Arkadaşlarımız bana güven gösterdiler sağ olsunlar. Bu sabah bazı arkadaşlarımız gelerek birlik beraberlik yönünde hareket etmek istediklerini belirtti. Bu birlik beraberliğin bu sabahtan daha önce gündeme getirilmesi gerekirdi” dedi.

BUNUN YERİ KÜRSÜ DEĞİL
Ardından söz alan isim ise meclis üyesi ve meclis başkan adayı Ali Karslı oldu. Karslı, Akın Doğan'ın "Bu birlik ve beraberliğin bu sabahtan önce gündeme getirilmesi geriyordu" sözlerine cevap vererek sözlerine başladı ve şunları kaydetti: "Aslında birlik beraberlik açısından bir görüşmemiz oldu. Kendisi bundan 4 gün öncesinden haberi vardı. Bugün değildi aslında birlik beraberlik kürsüsü. Bu birlik sağlanamadıysa bunun söylenemeyeceği yer bu kürsü değildir. Bilginin mahremiyeti diye bir şey vardır. Ama bunun deşifre edileceği kürsü burası değildir. Bu insani bir davranış değildir. Son günlerde ticaret odamızın yıpranması söz konusu.

“SUÇLU BİZİZ AĞABEYLER”
Sadece bu meclisten bir mesaj verebilir miyiz diye düşündük. 10 kişinin oluruyla Zihni Yılmaz tarafından benim adımın tavsiye niteliğinde meclis başkanlığı için önerildiğini belirtti. Bu beni çok mutlu etti. KOTO Koleji’ne iki tane uyarı yazısı gönderilmiş, kapanmak üzere böyle konular varken benim meclis başkanlığı için sizlere temas etme gibi bir düşünmem söz konusu değil. KOTO’nun son günlerde kurumsal kimliğinin düştüğü konusunda kimse itiraz edemez galiba. Bunun suçlusu biziz arkadaşlar.” Son olarak ise kürsüye Yaşar Can geldi. Can, iki listenin birleşmesini talep ederek, bu doğrultuda meclis başkan adaylığından çekildiğini açıkladı. Bu açıklamayı, meclisin bir kısmı alkışladı. Konuşmaların ardından seçime geçildi. 


Son Güncelleme: 01.09.2016 10:51
Anahtar Kelimeler:
KOTOKocaeliİzmit
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482