banner783
banner826
banner828
26 Ağustos 2016 Cuma 17:01
KOTO ara seçim için  başvuru yapacak
banner728
Kocaeli Ticaret Odası yönetimi tarafından oda başkanlığına getirilen Gölcüklü İşadamı Semih Barış, 4 yönetim kurulu üyesiyle birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda basında yer alan haberlere cevap veren Barış, şu anda 6 olan yönetim kurulu üye sayısının 5’e inmesiyle yönetimin düşmeyeceğini, sadece yönetim kurulu toplantılarının yapılamayacağını kaydetti. Barış, kimi meclis üyelerinin yeni bir yönetim seçilmesi noktasındaki baskısını da “Bizler seçimle gelmiş bir yönetimiz. Farklı görüşlerdeki kimi arkadaşlar seçimle gelemeyince farklı entrikalarla bir yerlere gelmeye çalışıyorlar” şeklinde yorumladı. Barış, yönetim kurulu toplantısına gerekçe sunarak katılmayan 4 ismin ise gizli ve açık tasnif usulü ile seçim sonuçlanana kadar toplantıda kaldıklarını da dile getirdi. Barış ayrıca, tüm yönetim kurulu üyelerine yapılacak seçimin önceden bildirildiğini ve yönetim kurulu toplantısında kendilerine aday olup olmayacaklarının sorulduğunu belirterek, Mehmet Kaya’ya yapılan yönetim kurulu üyeliği davetine de değindi. Barış, KOTO’nun eksik olan asil ve yedek yönetim kurulu üyeleri için ara seçim yapılacağını, bunun için bugün ya da pazartesi günü seçim kuruluna başvuracaklarını da söyledi. 

HABERLERLE İLGİLİ KONUŞTU
Yönetim kurulu üyeleri Zihni Yılmaz, Şahin Kaya, Yusuf Ziya Uludüz, Mikail Kayacı ve Abdülmelik Kalay, bugün Semih Barış’ın başkanlığında ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Yönetim kurulu üyeliğinden Fuat Berna, Oktay Erişken, Aykut Çavuş ve Tolga Ok’un istifa etmesi ve Abdülmelik Kalay’ın şehir dışında tatilde olması nedeniyle dün yapılamayan toplantı, Kalay’ın toplantı için gelmesiyle bugün yapılmış oldu. Kalay’ın daha sonra tekrar tatil için şehir dışına çıktığı öğrenildi. Yönetim kurulu toplantısı sonrası ise bugün saat 15.00’te basın mensuplarıyla bir araya gelen KOTO’nun yeni yönetimi, kamuoyunda yer alan istifalar, yönetimin meşru olup olmadığı, yönetim kurulu üyesi sayısının 5 kişiye inmesi halinde yönetim kurulunun düşüp düşmeyeceği, kimi meclis üyelerinin yönetimin seçimle belirlenmesine yönelik baskıları gibi pek çok konuya değindi.

YAPTIĞIMIZ SEÇİM MEŞRUDUR
Yönetim kurulu adına konuşan Başkan Semih Barış, konuşmasına meydana gelen terör saldırılarında şehit düşen güvenlik güçlerimize rahmet dileyerek başladı. Barış, ardından ise basında çıkan bazı haberlerden bahsetti ve bu haberlerin yeterli bilgi sahibi olunmadan yapıldığını söyledi. Yönetim kurulunun yaptığı seçimin meşru olmadığına dair çıkan haberlere cevap vererek sözlerine başlayan Barış, “İlgili yasanın 35. maddesinde ‘oda ya da birlik başkanlığı görevinin herhangi bir nedenle sona ermesi durumunda 1 ay içinde yönetim kurulu kendi içinden bir kişiyi seçimlere kadar başkan seçmek durumundadır’ ifadesi yer almaktadır. Yani yapmış olduğumuz seçim yasaldır ve meşrudur” dedi.

DAHA ÖNCE HABER VERDİK
Barış’ın değindiği bir başka konu ise toplantıya katılan yönetim kurulu üyelerine daha önceden seçim yapılacağının bildirilmediği ve baskın bir seçim yapıldığına dair kamuoyunda yer alan iddialar oldu. Barış, bu iddialara da belgeyle cevap verdi. Toplantı öncesi yapılacak olan seçimin tüm yönetim kurulu üyelerine SMS ve aranarak bildirildiğini belirterek, “Bunların dökümlerini sizlere dağıttık. Bunun bir baskın seçimmiş gibi gösterilmesi yanlıştır” dedi. İstifa eden 4 yönetim kurulu üyesinin imzaladığı hazerun cetvelini de basına sunan Barış, “Kendileri toplantıya seçim sonuçlanana kadar iştirak ettiler. Her birine sorduk, aday olmak istiyor musunuz diye ancak cevap gelmedi. Bizlerin bir koltuk sevdası yok. İçinden geçtiğimiz süreçte odayı yıpratmamak adına yasal olan neyse onu yaptık” şeklinde konuştu.

MEHMET KAYA’YA TEKLİFİMİZ GEÇERLİ
Basın mensuplarının sorularına da yanıt veren Barış, basının “Yönetim kurulu üye sayısı 10 kişi iken 11. asil yönetim kurulu üyeliği için Mehmet Kaya’ya teklif gönderildi. Bu teklife cevap gelmeden, yönetim 11’e tamamlanmadan neden seçim yapıldığı” sorusuna, “1 aylık süre içinde bu seçimi yapmak durumundaydık. Zihni Yılmaz Bey, bizler adına Mehmet Bey’e teklifte bulundu, o da ailesiyle konuşup karar vereceğini kaydetti. Hemen ertesinde döneceğini söylemiş ama hala dönüş yapmadı” şeklinde cevap verdi. Barış, Mehmet Kaya’ya tekliflerinin geçerli olduğunu da yineledi. Yönetim kurulu üyelerinin istifa gerekçelerinin sorulması üzerine Barış, “Kendi hür iradeleri ile karar verdiler. Biz kendileri ile çalışmak istediğimizi söyledik ancak seçimleri istifadan yana oldu” dedi.

ENTRİKALARLA GELMEK İSTİYORLAR
21 kişiden 6’ya düşen yönetimin, 5’e inmesi halinde yönetimin düşüp düşmeyeceğine dair soruyu da yanıtlayan Barış, “Yönetim düşmez ama toplantı yeter sayısına ulaşılmadığı için yönetim kurulu toplantısı yapamayız” ifadeleriyle cevap verdi. KOTO’da bilindiği üzere kimi meclis üyeleri yönetim kurulunu ve meclis divanını meclis üyelerinin seçmesinden yana baskı yapıyor. Meclis üyeleri, odanın daha fazla yıpranmaması adına bu öneride bulunduklarını kaydediyor. Bu duruma da cevap veren Barış, o isimleri eleştirerek “Biz seçimle gelmiş bir yönetimiz, kendileri ise seçimle gelemeyerek bu tür entrikalarla bir yerlere gelmeye çalışıyorlar” dedi.

5 ASİL, 10 YEDEK SEÇİLECEK
21 kişilik yönetimin 6’ya düşmesi sonrası bir ara seçim yapılıp yapılmayacağına dair soruya ise Barış, “Meclis başkanı, başkan yardımcısı ve katip üye seçimi yapılacak. Bunun için seçim kuruluna başvurmaya gerek yok ancak bir ara seçim için seçim kuruluna başvuru yapacağız. Bunun tarihini kestirmek zor, kararı seçim kurulu verecek. Bugün yönetim kurulu toplantımızı yaptık ve başvuru yapma kararı aldık. Başvurumuzu bugün ya da pazartesi günü gerçekleştireceğiz. Seçim kurulu ne zamana karar kılar bilemiyoruz. Denk gelirse meclis divanı ile birlikte yapmayı düşünüyoruz bu seçimi. Ara seçimde eksik olan 5 asil ve 10 yedek üye seçilecek” şeklinde konuştu.

KOCAELİSPOR’A DESTEK SÖZÜ
Barış, TÜMSİAD’a gittiği ve sonrasında KOTO’ya geri döndüğüne dair haberlere de cevap vererek, “O dönemdeki cereyan eden olaylardan buradaki arkadaşların haberi var. Saklı tutuyoruz. İstifam kabul edilmedi ki ayrılmadığım bir yere döneyim. Bu konudaki beyanatlar sürerse yasal haklarımıza başvururuz” dedi. Kocaelispor’a destekte bulunup bulunmayacaklarına yönelik soruya da cevap veren Barış, “Kocaelispor hak ettiği yerde değil. Ben de futbol oynamış, oynamayı ve izlemeyi seven biriyim. Kocaelispor’un hak ettiği yere gelmesi noktasında üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı. Barış, KOTO’nun magazinsel olaylarla değil, çalışmalarıyla anılması gerektiğini de belirterek, “Biz eleştirilere de olumsuz haberlere de kızmayacağız. Yazılı açıklama ile cevap yoluna başvuracağız. Bana dilediğinizde ulaşabilirsiniz” dedi. Zihni Yılmaz ise bir hatırlatma yaparak, “Abdülmelik Kalay arkadaşımız 1 Eylül’de hacca gidecek, 17 Eylül’e kadar hacda olacak. Seçim kurulu bu güne kadar seçim kararı almazsa yönetim kurulu toplantıları yapılmayabilir şimdiden gerekçesini açıklayayım istedim” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 27.08.2016 16:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ticare odası uyesi 2016-08-27 14:20:56

bu sahıslara yorum bile yapmam

banner354

banner820

banner824

banner781

banner599

banner328

banner482