banner598
banner608
banner654
04 Ekim 2016 Salı 10:45
Köpeği öldüren profesörle ilgili dilekçe yağmuru
banner610
Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde, akademik personelin kaldığı lojmanların önünde, 11 Eylül gecesi yaşanan dehşet veren olay, ülke gündemine oturmuştu. Kocaeli Doğa ve Hayvan Hakları Savunucuları Derneği (KOHSAVDER) Başkanı Tülay Çetin’e yapılan ihbar ile ilk olarak gazetemizin gündeme getirdiği olayda, KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Macit Selekler’in, kedisinin ölümünden sorumlu tuttuğu bir köpeği katlettiği iddia edilmişti. Olayın duyulmasının ardından Doğan Haber Ajansı, konuyu ulusal medyaya taşımıştı. DHA’ya konuşan Selekler, evlerinde besledikleri kedinin ölüsünü bulması üzerine evden bıçak alarak köpekleri kovaladığını, bu sırada bir köpeğin ayağına temas etmesiyle saldıracağını düşünerek köpeği bıçakladığını dile getirmişti.

Evet, bir hekim bir canlıyı böyle katletmişti. KOHSAVDER, bu olayın peşini bırakmamış, hekimi Orman ve Su İşleri Bakanlığına, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’ne, Valiliğe ve Rektörlüğe şikayet etmişti. Bununla da yetinmeyen dernek, internet ortamında imza kampanyası başlatmış, 9 Ekim’de de Fevziye Camii mevkiinde yürüyüş yoluna kuracakları stantla ıslak imza toplayacaklarını belirmişti. KOHSAVDER’in son hamlesi ise Kocaeli Tabip Odası ve Türk Tabipler Birliği ile Rektörlük ve Dekanlığa dilekçe sunmak oldu. Derneğin Facebook sayfasında, Macit Selekler’le ilgili ilgili kurumlara dilekçe gönderilmesi için bir duyuru yapıldı ve bunun için iki ayrı dilekçe örneği yayımlandı.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nüzü kutlar, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını dileriz.

KOHSAVDER’DEN YAPILAN DUYURULAR ŞÖYLE:

DİLEKÇE 1

KOCAELİ Üniversitesi KOÜ Yerleşkesi lojmanların da 11 Eylül 2016 gecesi yaşanan kabul edilemez üzücü olayla ilgili hazırladığımız Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü ve Tıp Fakültesi Dekanlığı'na ilettiğimiz dilekçeye katılım rica ediyoruz.
İsterseniz mail adreslerine e-posta yoluyla veya Bimer (Başbakanlık Bilgi Edinme Merkezi ) üzerinden kendi iletişim bilgilerinizi ve ad-soyadınızı eklemeniz yeterli olacaktır.
E-posta adresleri :rekiletisim@kocaeli.edu.tr,
tipdek@kocaeli.edu.tr

--------------------------------------------

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜK MAKAMINA


Üniversiteniz Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Macit Hamit Selekler, 11 Eylül gecesi, kedisinin ölümünden herhangi bir kanıt ya da tanık olmamasına rağmen köpekleri sorumlu tutarak . ikamet ettiği üniversite lojmanları çevresinde sosyal, insana alışkın bir köpeği bıçaklayarak öldürmüştür. Aralarında 11 yaşında bir çocuğun da bulunduğu bir grup lojman sakini olaya tanıklık etmiştir. Olay akabinde köpeğin ölüsünü almak üzere gelen İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Veysel isimli görevli köpeğin fotoğraflarını çekmiş ve tutanak tutarak Orman ve Su İşleri Müdürlüğünü bilgilendirmiştir.

Hekimlik yaşamdan yana bir meslek grubudur ve yaşam hakkı bir bütündür. İnsanların canını emanet ettiği bir hekimin savunmasız, saldırgan tavır sergilemeyen bir canlıyı bir çocuğun da gözü önünde adeta taammüden öldürmesi kabul edilemez.

Tıbbi Deontoloji tüzüğünün 7. Maddesi, hekimlerin, sanat ve mesleğinin icrası dışında dahi olsa, meslek ahlâk ve adabı ile telif edilemeyen hareketlerden kaçınmasını gerektirmektedir. Prof. Dr. Selekler bir köpeği bıçakla öldürerek tıbbi deontolojiye aykırı davranmıştır.

Diğer yandan bir öğretim üyesi öğrencileri için rol modeldir. Üniversite lojmanlarında Prof. Dr. Selekler’in sergilediği bu davranış biçimi bir öğretim üyesi, bir profesör için kabul edilemez bir davranış biçimidir.

Üniversitenizin, akademinin toplum gözündeki güvenilirlik ve saygınlığını zedeleyen, akademik ahlak, hekimlik meslek değerleri ve tıbbi deontolojiye aykırı davranan Prof. Dr. Selekler ile ilgili olarak Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı Ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’nin 6. Maddesinin d bendine göre soruşturma açması ve cezalandırılmasını, yapılan soruşturma ve neticesinden tarafımıza 4982 sayılı bilgi edinme kanunu gereğince cevap ve bilgi verilmesini arz ederiz.

Saygılarımızla---------------


DİLEKÇE 2

KOCAELİ Üniversitesi KOÜ Yerleşkesi lojmanların da 11 Eylül 2016 gecesi yaşanan kabul edilemez üzücü olayla ilgili hazırladığımız Kocaeli Tabip Odası ve Türk Tabipler Birliği'ne ilettiğimiz dilekçeye katılım rica ediyoruz.
İsterseniz mail adreslerine e-posta yoluyla veya Bimer (Başbakanlık Bilgi Edinme Merkezi ) üzerinden kendi iletişim bilgilerinizi ve ad-soyadınızı eklemeniz yeterli olacaktır.
E-Posta adresleri : kocaelitabip@kocaelitabip.org.tr,
ttb@ttb.org.tr,
rtukel@gmail.com,
sezaiberber@gmail.com
-------------------------------------------------
KOCAELİ TABİP ODASI YÖNETİM KURULU MAKAMINA


Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Macit Hamit Selekler, 11 Eylül gecesi, kedisinin ölümünden herhangi bir kanıt ya da tanık olmamasına rağmen köpekleri sorumlu tutarak . ikamet ettiği üniversite lojmanları çevresinde sosyal, insana alışkın bir köpeği bıçaklayarak öldürmüştür. Aralarında 11 yaşında bir çocuğun da bulunduğu bir grup lojman sakini olaya tanıklık etmiştir. Olay akabinde köpeğin ölüsünü almak üzere gelen İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Veysel isimli görevli köpeğin fotoğraflarını çekmiş ve tutanak tutarak Orman ve Su İşleri Müdürlüğünü bilgilendirmiştir.

Hekimlik yaşamdan yana bir meslek grubudur ve yaşam hakkı bir bütündür. İnsanların canını emanet ettiği bir hekimin savunmasız, saldırgan tavır sergilemeyen bir canlıyı bir çocuğun da gözü önünde adeta taammüden öldürmesi kabul edilemez. Tıbbi Deontoloji tüzüğünün 7. Maddesi, hekimlerin, sanat ve mesleğinin icrası dışında dahi olsa, meslek ahlâk ve adabı ile telif edilemeyen hareketlerden kaçınmasını gerektirmektedir. Prof. Dr. Selekler bir köpeği bıçakla öldürerek tıbbi deontolojiye aykırı davranmıştır.

Başlıca işlevi “hekimlik değerlerini korumak” olan tabip odanızın Prof. Dr. Selekler ile ilgili olarak hekimlik mesleğinin toplum gözündeki güvenilirlik ve saygınlığını zedelemek, tıbbi deontolojiye aykırı davranmak suçları ile disiplin yönetmeliğinizin 3. Madde g fıkrası uyarınca soruşturma açılması ve cezalandırılmasını, yapılan soruşturma ve neticesinden tarafımıza 4982 sayılı bilgi edinme kanunu 
Gereğince tarafımıza cevap ve bilgi verilmesini arz ederiz.

Saygılarımızla

Dağıtım :
1. Türk Tabipler Birliği


Son Güncelleme: 05.10.2016 11:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem 2016-10-05 00:02:30

üniversite üniversite değil de sado babanın köpek çiftliği köpekle cirit atıyor

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482