banner598
banner609
banner638
banner654
23 Ocak 2016 Cumartesi 12:08
Kocaeli’de hala tuvaleti olmayan evler var!
banner610
TUİK’in hazırladığı illerde yaşam endeksi çalışmasına gör Kocaeli aslında ortalama yaşam kalitesine sahip bir il olduğu belirlendi. 81 il içinde Kocaeli en yaşanılabilir 23. il olmuştu. Kocaeli gelir ve sivil katılım açısında iyi durumdayken güvenlik açısından oldukça kötü durumda. Sağlık, eğitim, yaşam memnuniyeti konularında ise vasat durumda. Kocaeli bu konularda pek çok ilde iyi durumda olamasın rağmen büyükşehir olması, gelir düzeyinin çok yüksek olması ile bir tezat oluşturuyor. 

TUVALETİ OLMAYAN EVLER VAR!
Bugün araştırmanın ikinci bölümünü sizinle paylaşma istiyoruz. Araştırmada sadece yaşam, gelir düzeyi güvenlik gibi konular yok. TUİK bu kez çok daha derin, çok daha ayrıntılı bir araştırma ile karşımızda. Siz daha önce Kocaeli’de tuvaleti olmayan ev var mı diye merak ettiniz mi? TUİK merak etti ve araştırdı. Kocaeli’de ki evlerin yüzde 0,4’ünde tuvalet yok. ve bu evler yaşanılan evler. Kocaeli’de yaşayan insanların yüzde 17.2’si yaşadıkları evlerin kalitesi ile sıkıntı yaşıyor. Kocaeli’de fet başına düşen oda sayısı 1.3 olduğu belirtildi.

KOCAELİ’DE İŞSİZLİK 10.1
TUİK’in illerde yaşam endeksi çalışmasının ekonomik boyutunda Kocaeli yine ortalama bir seviyede. Bu araştırmaya göre Kocaeli’de istihdam oranı yüzde 49.2 olduğu ortaya çıktı. İşsizlik oranı ise yüzde 10.1. Kocaeli için bu rakam gelir düzeyi çok fazla olmasına rağmen pek çok ilden kötü durumda. Kocaeli’de yaşayan bir insanın ortalama günlük kazancı ise 82 lira. Kocaeli’de çalışan insanın büyük çoğunluğu çalıştığı işten memnun. Bu oran yüzde 75.3 olarak açıklandı. Her bir kişi bankada ise 5 bin 489 lira para bulunuyor. 

NÜFUSUN YARIDAN FAZLASININ DURUMU İYİ
Kocaeli’ndeki gelir adaletsizliğinin en önemli örneğinde sıra. Kocaeli’de orta ve üstü gelir grubundaki hanelerin oranın yüzde 53.5 olduğu açıklandı. Kocaeli’de yaşayan insanların yarısından fazlasının maddi durumu iyi durumda. Bunun yanında ise nüfusun yüzde 43.9’u temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. Kocaeli’de zengin zenginleşmeye fakir ise fakirleşmeye devam ediyor.

77.9 YIL YAŞAYABİLİYORUZ
Türkiye’nin en büyük ve ne zengin kentlerinden biri olan Kocaeli’de sağlık bu zenginliğin ve büyüklüğün yanından bile geçemiyor. Kocaeli sağlık alanında Türkiye sıralamasında 48. durumda. Kocaeli’de bebek ölüm hızı yüzde 8.5 olarak açıklandı. Bu kentte bir insanın yaşayabileceği ortalama süre ise 77.9 yıl. Kocaeli’de 5 bin 589 kişiye bir doktor düşmekte. Kocaeli’de yaşayanların yüzde 73,3’ü sağlığında memnun olduğunu söylerken, nüfusunda 29,46sı ise Kamunun sağlık hizmetlerinden memnun değil.  

EĞİTİM Mİ EH İŞTE…
Kocaeli son yıllarda eğitim alanında gelişmeye devam etse de bu konuda da ortalama bir il düzeyinde. Kocaeli eğitimde Türkiye’nin en iyi 39. ili. Kocaeli okul öncesi eğitime yeteri kadar önem veren bir il değil. Okul öncesi eğitimde (3-5 yaş) net okullaşma oranı yüzde 36,1. TEOG’da ise Kocaeli her geçen yıl daha iyi durumda doğru ilerliyor. Kocaeli’nin TEOG sistemi yerleştirmeye esas puan ortalaması 309,1 oldu. YGS puan ortalaması ise 200.9. Kocaeli’de fakülte veya yüksekokul mezunlarının oranı yüzde 15.7 olarak açıklandı. Kamunun eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranı ise oldukça düşük. Bu oran yüzde 66.5. 

VE ÇEVRE…
Sanayi ile iç içe geçmiş bir yaşam süre Kocaeli’nin çevre konusunda çok iyi olması beklenemez tabii ki. Bu araştırmada onu ortaya koyuyor. Kocaeli çevre konusunda 30. il oldu. Kocaeli PM10 istasyon değerleri olarak adlandırılan hava kirliliği oranı 55.8 metreküp. Bu oran ulusal sınırı altında olmasına rağmen AB standartlarına göre sınırın üstünde. Kilometrekare başına düşen orman alanı yüze 43.1 olan Kocaeli bu alanda umut veriyor. Kocaeli’de nüfusun tamamı atık hizmetinde yararlanıyor. Belediyenin temizlik hizmetlerinden memnuniyet oranın baktığımızda ise oran beklenin altında. Nüfusunun yüzde 68.8’i belediye hizmetlerden memnun. Kocaeli bunların yanında birde oldukça gürültülü bir kent. Sokaktan gelen gürültü problemi yaşayanların oranı yüzde 24.4 oldu.

ASAYİŞ KENTİ KOCAELİ
Kocaeli’nin en büyük sıkıntılarında biri olan asayiş sorunu bu çalışmada da kendini gösterdi. Kocaeli güvelikte Türkiye’nin 70. İli. Kocaeli cinayet oranında oldukça yüksek. Kocaeli’de cinayet oranı bir milyon kişide 21.5. Kocaeli ölümlü trafik kazalarında da oranı çok yüksek kentlerden biri. Kocaeli’de ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası sayısı bin kişide 2.1. Kocaeli sokaklarında gece yalnız yürürken kendini güvende hissediyor musunuz? Hissetmiyorsanız yalnız değilsiniz. Kocaeli’de yaşayanların yüzde 49.’u kendini güvende hissetmiyor. Kamunun asayiş hizmetlerinden memnuniyet oranı ise yüzde 74.3 oranında kaldı. 

MUTLU MUYUZ, HAYIR!
Kocaeli’de yaşayan bu kadar sıkıntılar yaşarken, mutlu olması beklemeyiz herhalde. TUİK’in araştırması da zaten böyle diyor. Kocaeli’de yaşayan ve kendine mutluyum diyenlerin oranı yüzde 57.2. pek sosyal hayat, o da maalesef pek iyi değil. Sosyal hayatından memnuniyet oranı yüzde 51.5. ama her şeye rağmen sosyal ilişkilerinden memnunuz. Memnuniyet oranı yüzde 81.1. alışveriş yapmayı, sinema ve tiyatroya gitmeyi de seviyoruz. Yüz kişiden 87.8’i sinema ve tiyatroya gidiyor. Kocaeli’de bin kişi başına düşen alışveriş merkezi alanı 142.5 metrekare.
 
Son Güncelleme: 24.01.2016 18:36
Anahtar Kelimeler:
TUİKİzmitKocaeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482