banner729
banner598
13 Ekim 2016 Perşembe 11:39
Kocaeli iş cinayetlerine 217 kurban verdi!
banner728
Her ay düzenli olarak kamuoyu ile paylaştığı raporlar ile yaşadığımız acı gerçeklerle yüzleşmemizi sağlayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 2013 yılında itibaren Kocaeli’de meydan gelen iş cinayetleri sonucu hayatını kaybeden emekçilerle ilgili bir rapor hazırladı. Neden mi raporun başlangıcı 2013 yılı? Çalışma yaşamında büyük bir devrim olarak lanse edilen 6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın uygulanmaya başladığı yıl 2013. Kocaeli’de hekimlerden, mühendislerden gelen bilgiler ve yerel basını takip ederek hazırlanan rapora göre, 2013 yılından bugüne kadar en az 217 işçi yaşamını yitirdi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi net asayı vermek yerinde “en az” deme ihtiyacını ise, “kaçak, sigortasız çalışma yanında bilerek işverenlerin ölümleri gizlediği oluyor. Yine bizler de bazı ölüm bilgileri SGK’ya bildirilse bile öğrenemeyebiliyoruz” olarak açıkladı.


İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi raporuna göre Kocaeli’de 2013 yılında en az 33 işçi, 2014 yılında en az 65 işçi, 2015 yılında en az 54 işçi, 2016 yılının ilk dokuz ayında ise en az 65 işçi yaşamını yitirdi. Yani Kocaeli’nde her ay en az 5-6 işçi yaşamını yitiriyor. Diğer yandan bu yılın ilk dokuz ayındaki 65 işçi ölümü, 2016 yılının Kocaeli için yaşanan en yüksek işçi ölümünün gerçekleştiği zaman dilimi olarak kayıtlara geçeceğini gösteriyor. Raporda İşçi sağlığı ve iş güvenliğinde Kocaeli’de genel önlemlerin yetersiz olduğu gözüküyor.Kocaeli’nde ölümlerin yoğunlaştığı işkolları inşaat, metal, taşımacılık, tarım, ticaret, kimya, belediye, ağaç, gıda ve tersane olarak sıralanadı. Kocaeli’nde işçi ölümlerinde metal sektörü ikinci sırada ve diğer sanayi işkollarında da ölümler yoğun. Bu durum “Kocaeli bir sanayi kentidir” söyleminin gerçekliğini gösteriyor. Kocaeli’nde işçi ölümlerinin nedenleri olarak servis kazaları, kalp krizi, ezilme-göçük, yüksekten düşmeler, intiharlar vb. öne çıkıyor. Türkiye genelinde en çok işçi ölümünün servis kazaları sonucu olduğunu görmekteyiz. Aynı durum Kocaeli’nde de mevcut. Ancak çalışırken kalp krizinden ölen işçilerin oranı Türkiye ortalamasının neredeyse iki katı. Kocaeli’nde işçi ölümlerinin yüzde 4’ünü kadınlar yüzde 96’sını erkekler oluşturuyor. Kadın işçi ölümleri bizim Türkiye verilerimizin altında. Ancak bu durumu yorumlamak için elimizde yeterli bir bilgi bulunmamaktadır. 

İşçi ölümlerinin yaş dağılımına baktığımızda; çocuk işçi ölümleri Türkiye ortalamasının altında iken orta yaş ve üstü işçilerin ölümü ise Türkiye ortalamasının üstünde gözüküyor.

 2013'ten bugüne Türkiye çapında en çok iş cinayetinin yaşandığı şehirler İstanbul, Manisa, İzmir ve Bursa. Kocaeli listede 5. sırada. Diğer yandan Kocaeli’ndeki işçi ölümlerinin ilçelere göre dağılımına baktığımızda Gebze, İzmit, Kartepe ve Körfez öne çıkıyor.

Gebze’de 38 işçi, İzmit’te 36 işçi, Kartepe’de 32 işçi Körfez’de 28 işçi, Başiskele’de 19 işçi, Dilovası’nda ve Gölcük’te 14’er işçi, Darıca’da 11 işçi, Derince’de 9 işçi, Kandıra’da 7 işçi, Çayırova’da 5 işçi ve Karamürsel’de 4 işçi yaşamını yitirdi.Bu rakamların ardından İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Kocaeli öznelinde bazı noktalara dikkat çekiyor.

1- Kocaeli’nde iş cinayetleri büyük, küçük firma ayırt etmeden yaşanıyor. Yani genel bir işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunu mevcut. Büyük endüstriyel kazaların da olabileceği şehirde işyerlerindeki denetimler artırılmalıdır. Başta sanayi olmak üzere inşaat, taşımacılık ve tarımda bir yol haritası oluşturulmalıdır.

2- İşçi ölümlerini esas olarak işçi katılımı yani işçilerin örgütlenmesi azaltabilir, önleyebilir. Bu noktada Kocaeli’ndeki sendikalara büyük görev düşmektedir. Şehir çapında “çalışırken ölmek istemiyoruz” talebiyle bir örgütlenme kampanyası başlatılmalıdır. Bu noktada özellikle taşeron işçilerin kadroya alınması talep edilmeli, diğer yandan Hükümetin taşeronu kaldırma vaadinin hayata geçirilmesi için girişimlerde bulunulmalıdır.

3- İşçilerin ulaşım sorunu üzerine eğilmek gerekiyor. İşyerlerinde servis yoksa sağlanmalı ve servislerin usule uygun olup olmadığı da takip edilmelidir. Yine Belediyeler de işçilerin ulaşım sorununu kolaylaştırmak için gerekli adımları atmalıdır.

4- İşçi ölümlerinin yaş dağılımına baktığımızda; çocuk işçi ölümleri Türkiye ortalamasının altında iken orta yaş ve üstü işçilerin ölümleri ise Türkiye ortalamasının üstünde gözüküyor. Ancak buradan çocuk işçilik ortalama altı diye olumlu bir pay çıkarılmamalıdır. Çocuk işçilik şehirde özellikle inşaatlarda önlenmelidir. Sanayi de stajlar kurallara uygun yapılmalıdır.

5- Kocaeli’nde de son dönemde hızla artan bir göçmen işçilik mevcut. Göçmenler genel olarak kayıt dışı çalışmaktalar. Devlet denetimi yanısıra sendikal örgütlenme de göçmenlere dönük politikalar geliştirmek zorundadır.

6- Esas olarak kalp krizleri ve ilaveten beyin kanamasına bağlı ölümlerin çokluğu dikkat çekmektedir. Bunun temel nedeni aşırı, yoğun ve fazla çalışmadır. Kocaeli’nin çevresel koşullarının etkisi var mı bilmiyoruz. Ancak yazının başında da değindiğimiz Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu’nun hazırladığı Dilovası raporunda sanayi kirliliğinin anne sütü ve yenidoğana etkisinden bahsetmiştik. Bu yüzden çalışırken geçirilen kalp krizlerinin çalışma koşulları yanısıra sanayi kirliliği nedenli olup olmadığı hususunun üzerine gidilmeli; Halk Sağlığı ve Çalışma Ekonomisi hocalarımızdan konu üzerine yardım istenmelidir…

7- Kocaeli’nde bir sorun da işçi intiharları. Bunun temel nedeni de mobbing, borç kıskacı ve işsizlik baskısı. Bu durum çalışma koşullarının yanında sosyal sorunlara da işaret etmekte.

8- Kocaeli’nde dikkat çekmek istediğimiz bir husus da şudur: İşyerinde çalışırken rahatsızlanan ya da ezilme, düşme vb. nedenlerle yaralanan işçi kardeşlerimiz işyeri hekimi ve ambulans olmaması gibi nedenlerle yaşamlarını yitirmekteler. Bu sorun acilen çözülmelidir...
 


 
Son Güncelleme: 14.10.2016 14:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482