banner560
banner573
banner572
18 Aralık 2016 Pazar 16:48
Kocaeli Demokrasi Girişimi, “Demokrasi İçin Birlik Çağrısı” yaptı
banner508
KYÖD’de çeşitli siyasi parti, sendika, oda ve dernek üye ve yöneticisinin kahvaltıda bir araya geldiği toplantıya, çok sayıda kişi katıldı ve birlik tartışması yapıldı. Kahvaltının ardından toplantının açılış konuşmasını CHP Kocaeli eski Milletvekili ve Harb-İş eski Gölcük Şube Başkanı Bekir Yurdagül yaptı. Yurdagül konuşmasında, birlik tartışmasının uzun süredir yapıldığını, bugün bir çağrıyla gün yüzüne çıkıldığını belirtti. Ülkenin her geçen gün daha kötüye gittiğini ifade eden Yurdagül, “Bu ortamda bir araya gelmemizden başka çaremiz yoktu” dedi.
 
ÇELEBİ: İNANIN KAZANACAĞIZ!
Açılış konuşmasının ardından divan üyelerinin oluşturulmasıyla toplantı başladı. İlk konuşmayı ise DİSK eski Genel Başkanı ve CHP eski Milletvekili Süleyman Çelebi gerçekleştirdi. Bu iktidarın panzehrinin toplumsal muhalefet olduğunu belirten Çelebi, “Ben merkezinden vazgeçerek, biz merkezine geçmemiz gerekiyor. Beraber bir şekilde karşı seferberliği kurmamız lazım. Bu iktidarın panzehiri toplumsal muhalefeti oluşturmaktır, eylemliliktir. Hrant Dink’in cenazesinde olduğu gibi elimizde hiçbir bayrak olmasın, flama olmasın. Bir gün ‘demokrasi’ için yürüyelim, bir gün ‘hukuk’ için yürüyelim. Simgesel buluşmalara, ortaklaşmaya ihtiyacımız var. Bunların mağdur edebiyatının önüne esas mağdurun biz olduğumuzu, mağdur edenlerin olanlar olduğunu belirten bir perspektife ihtiyacımız var. Bunu yaptığımız zaman, inanın kazanacağız” dedi.
 
Çelebi’nin konuşmasının ardından Doç. Dr. Güven Bakırezer bir sunum yaptı. Bakırezer, toplum ile nasıl bir araya gelinmesi noktasında veriler aktardı. Somut çalışmaların yapılması gerektiğine değinen Bakırezer sunumunda, insanlarla nasıl temas edilmesinin üzerinde durdu.
 
KONCA: ARTIK YETER, GÖZYAŞI, ÖLÜM YETER!
Bakırezer’in sunumunun ardından HDP Kocaeli Milletvekili ve Avrupa Birliği eski Bakanı Ali Haydar Konca konuştu. Türkiye’de yeni bir birlikteliğe ihtiyacın olduğuna değinen Konca, son günlerde yaşanan ölümlere de değindi. Zor olanı yapmanın gerektiğine vurgu yapan Konca, “Artık yeter, gözyaşı, ölüm yeter. Ölmek, öldürmek kolay; yaşamak ve yaşatmak zor. Bizim zor olanı yapmamız lazım. Darbe girişimi sonrası OHAL’in ilanıyla Türkiye karanlığa teslim edildi. OHAL altında anayasa değişikliği gündeme getiriliyor. Anayasalar toplumsal sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler toplumu temsil eden bütün iradelerin bir arada buluşmasıyla yapılmalıdır. Herkes kendi siyasi aidiyetini korumak kaydıyla Türkiye’de yeni bir birlikteliğe ihtiyacımız vardır. OHAL’in bir daha uzatılmaması için çalışmalar yapmamız lazım, KHK’lerin geri alınmasını sağlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 
Konca’nın konuşmasının ardından çok sayıda kişi söz alarak Kocaeli Demokrasi Girişimi’nin çağrısına karşılık vererek önerilerde bulundu. Bu konuşmaların ardından Kocaeli Demokrasi Girişimi’nin bu toplantıda karar altına aldığı sonuç bildirgesi önümüzdeki Salı günü yapılacak toplantı sonrası kamuoyuna deklare edilecek.
 
Kocaeli Demokrasi Girişimi’nin toplantı öncesi ‘Demokrasi İçin Birlik Çağrısı’ndan bir bölüm ise şöyle:
 
KOCAELİ DEMOKRASİ GİRİŞİMİ “DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK ÇAĞRISI”
 
Bizler farklı siyasi görüşlerde olsak bile, hiç birimizin kendini yalnız hissetmediği; herkesin farklı kimliği ile eşit yurttaşlık haklarına sahip olarak barış içinde yaşayabileceği; insanca yaşama ve çalışma koşullarının garanti altına alındığı; devletin herkesin inancına, inançsızlığına, yaşam tarzına, siyasi düşüncesine karşı tarafsız ve saygılı olduğu; kadına ve farklı cinsel kimliklere yönelik şiddetin son bulduğu; tarihi ve doğal varlıkların, diğer canlıların yaşam alanlarının ve kentlerin korunduğu; laik, demokratik bir Türkiye ve Kocaeli yaratabilmek için, yeni bir umut için yan yana gelmeliyiz!
 
Resmi temsil ilişkisine ya da hiyerarşiye yer vermeyen, lideri olmayan, bağlayıcı kararlar almaktan çok uzlaşı arayan, her bireyin kendi ideolojik kimliğini koruyarak eşit söz hakkına sahip olacağı, çoğulcu, demokratik bir organ oluşturarak demokrasi mücadelesinde birlikte omuz omuza yürüyelim diyoruz!
 
Haydi, olağanüstü hal baskısına karşı demokrasiyi birlikte inşa edelim…
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482