banner830
banner826
banner840
banner828
13 Haziran 2018 Çarşamba 11:16
Kocaeli'de 'sıkıldık' ve 'tamam' sesleri!
banner728

Kocaeli Demokrasi Girişimi yaptığı eylemde, "16 yıl oldu ve biz çok sıkıldık" dedi. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) ise yaptığı basın açıklamasında "Mesleki haklarımız ve meslek onurumuz için oy kullanacağız, oyumuza sahip çıkacağız" dedi.


İnsan Hakları (Sabri Yalım) Parkı'nda Kocaeli Demokrasi Girişimi'nin çağrısıyla bir araya gelen vatandaşlar, burada açıklama sonrası renkli balonları havaya uçurdu. Kocaeli Demokrasi Girişimi Sözcüsü Bekir Yurdagül okuduğu basın açıklamasında nelerden sıkıldıklarını "Grev gördüğü anda yasaklayan anlayıştan. Kadın cinayetlerinin önünü açan yasaları çıkaran, hemen her gün kadınları aşağılayan anlayıştan sıkıldık. Savaştan, ölümlerden oy devşirmeye çalışan, barış diyeni hain ilan eden anlayıştan sıkıldık. Ülkede ki her sorunu dış mihraklara bağlayan, ülkeyi sanki kendi yönetmiyormuş gibi davranan anlayıştan sıkıldık. Kendine muhalif gördüğü herkesi tutuklayan, belediye başkanlarını, milletvekillerini, gazetecileri hapse atan iktidardan sıkıldık. Polis şiddetinden işkenceden sıkıldık. Tek sesli basından sıkıldık. Ülkenin her değerini satan, her şeyi ben bilirim diyen anlayıştan sıkıldık. Doğaya hayata düşman olanlardan sıkıldık. Her gün televizyon da o da yetmedi gazetelerde onu görmekten sesini duymaktan sıkıldık. Yolsuzluklardan yalanlardan sıkıldık. Yurttaşları sürekli tehdit eden dilden sıkıldık. İşsizlikten, yoksulluktan sıkıldık. Saray’dan saltanattan sıkıldık. Her şeyimizle ilgili tek adamın karar vermesinden sıkıldık. 16 yıldır biz çok sıkıldık." diyerek tek tek sıraladı.

'OYLAR CANIMIZI SIKANLARA DEĞİL, ÖZGÜRLÜĞE, BARIŞA, DEMOKRASİYE'

Yurdagül basın açıklamasının sonunda, "Şimdi artık yeter demenin vakti. 24 Haziran bunun İçin bir fırsat. Hangi görüşten olursa olsun tüm yurttaşların demokrasiye daha fazla sahip çıkma zamanı. Ama yanlış anlaşılmasın biz tek bir şeyden sıkılmadık. Demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanmaktan emeğin barışın özgürlüğün sesi olmaktan sıkılmadık. Bu nedenle de tüm halkları 24 Haziran’da sandığa gitmeye, oylarını 16 yıldır canlarını sıkana değil eşitliği, özgürlüğü, barışı, demokrasiyi savunan partilere oy vermeye, sandıklara sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bizlerde sandıklara sahip çıkacağımızı şimdiden tüm kamuoyuna ilan ediyoruz" dedi. Açıklamanın ardından renkli balonlar havaya bırakıldı. Vatandaşlar hazırlanan bir bezin üzerine nelerden sıkıldıklarını yazdı.

TMMOB İKK: 'BİZ TAMAM DİYORUZ'

TMMOB İKK ise yaptığı açıklamayla "Tamam" dedi. Mimarlar Odası Taş Bina'da gerçekleştirilen açıklamada konuşan TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi, kullanılan oylara sahip çıkma çağrısında bulundu. Kürekçi'nin açıklamasının satır başları şöyle:

"Toplumumuzu içten içe çürüten bu karanlık tablonun sorumlusu, elbetteki bu ülkeyi yıllardır gerici ve piyasacı bir anlayışla yönetenlerdir. Bu tablonun sorumlusu, iktidarlarını sürekli kılabilmek için anayasal demokrasiyi ortadan kaldıranlardır. Bu tablonun sorumlusu, kendi dünya görüşlerini topluma dayatabilmek için, cumhuriyet değerlerini, hukukun üstünlüğünü, laikliği ayaklar altına alanlardır! Bu tablonun sorumlusu, ülkenin doğal zenginliklerini, halkın ortak varlıklarını özelleştirenler, yağmalayanlar, yandaş sermaye kesimlerine dağıtanlardır! Bu tablonun sorumlusu, ülkeyi OHAL hukuksuzluğuyla yönetip, toplumsal muhalefeti baskıyla kontrol altına almak isteyenlerdir!

Demokrasi için oy kullanacağız. Güçler ayrılığı için oy kullanacağız. Hukukun üstünlüğü için oy kullanacağız. Laiklik için oy kullanacağız. Bir arada yaşam için oy kullanacağız. Bağımsızlık ve barış için oy kullanacağız. Kamuculuk için oy kullanacağız. Mesleki haklarımız ve meslek onurumuz için oy kullanacağız, oyumuza sahip çıkacağız!

Piyasacı, dinci, baskıcı, diktacı, özelleştirmeci uygulamalar meslek alanlarımızı, özlük haklarımızı, müelliflik yetilerimizi ve örgütlü yapılarımızı da hedef almaktadır. Yıllardır sistematik olarak uygulanan politikalar ve ekonomik tercihler nedeniyle mesleki faaliyetlerimiz değersizleştirilmekte, yeni mezun olan meslektaşlarımız işsizlik sorunuyla karşı karşıya bırakılmaktadır.

TMMOB olarak bizim sorumluluğumuz mesleğimizi, meslektaşlarımızı ve ülkemizin çıkarlarını korumaktır. Bu sorumluluk ve bilinçle yürüttüğümüz faaliyetler nedeniyle birliğimiz hedef alınmaktadır. 24 haziran seçimlerinde meslek alanlarımızı ve faaliyetlerimizi değersizleştirmek isteyen anlayışa karşı meslek haklarımız ve onurumuz oylanacaktır. Mesleki haklarımız ve meslek onurumuz için oy kullanacağız, oyumuza sahip çıkacağız!"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir Devletelafsöylemez @Ersoy Kandemir 2018-06-14 01:02:17

Devletimiz itibar sahibidir ama bu itibarı içerden ve dışardan yok etmeye çalışan bedbahlar her zaman olacaktır önemli olan bu bedbahların kafasını ezmektir,yani fırsat vermemektir,bu da tabi akıl,çalışkanlık,dürüstlük İLE olur,cemaatçi zihinlerle,siyasi yalamalıklarla,algı yönetimleriyle olmaz,hele hele başkasının ismiyle yorum yaparak hiç olmaz,DEVLETİMİZ GÜÇLÜDÜR sadece bu gücü yönetmek herkesin gösterebileceği erdem değildir!

Avatar
Cumhuriyet 2018-06-13 20:47:56

İnsanca hakça talepler bile birilerini rahatsız ediyor,yorumlarda sahiplerinin sesi nefreti kusmuş,zincirlerini koparmışlar yine.Devlet itibarı içerisinde hak hukuk korunarak sağlanır eğer hak hukukdan vatandaş mahrum edilirese anca anca ruanda uganda ile yarışır,dünyadan geri kalırsın.İtibar gören devletmiş pisa anketinde eğitimde son sıradasın,ilk 500 de bir tane Türk Üniversitesi yok,Oecd de 35 ülkenin içinde hane halkına düşen gelirde en son sıradasın.Gelir dağılımı adaletinde o burun büktüğünüz ülkeler ile yarışıyoruz.Bir tek yolsuzluk da ilk 3'üncüyüz.Siz nerede yaşıyorsunuz ne içiyorsunuz.

Avatar
Ersoy Kandemir 2018-06-13 19:31:15

Oldukça itibar sahibi bir devletimiz var. Meydanda İsrail aleyhinde bağırıp sürekli sözleşmeler imzalayan c.başkanınız gibi. Hollandaya kızıp portakal sıkan, Çinli Koreli turistleri döven iki yüce partinin seçmeninden de oktay gibi yorum çıkar ancak!!!

Misafir Avatar
Ersoy Kandemir Devletelafsöylemez 2018-06-14 01:02:17 @Ersoy Kandemir

Devletimiz itibar sahibidir ama bu itibarı içerden ve dışardan yok etmeye çalışan bedbahlar her zaman olacaktır önemli olan bu bedbahların kafasını ezmektir,yani fırsat vermemektir,bu da tabi akıl,çalışkanlık,dürüstlük İLE olur,cemaatçi zihinlerle,siyasi yalamalıklarla,algı yönetimleriyle olmaz,hele hele başkasının ismiyle yorum yaparak hiç olmaz,DEVLETİMİZ GÜÇLÜDÜR sadece bu gücü yönetmek herkesin gösterebileceği erdem değildir!

Beğenmedim! (0)
Avatar
oktay 2018-06-13 15:57:36

Size rahat batiyor.Bu devlet nihayet dunyada itibar gormeye basladi.cihan devleti imajimiz yukseldi.patronlarinizin rahati kacti.

Avatar
TamTam Sesleri 2018-06-13 11:34:52

Afişin solundaki Gökkuşağı renklerinin ne manaya geldiğini biliyoruz ! ! !

banner354

banner820

banner831

banner824

banner846

banner599

banner328

banner482