banner560
banner573
banner572
18 Haziran 2015 Perşembe 16:02
Kısa çöp, uzun çöpten hakkını alacak
banner508

Dilara KURT- Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl başlattığı ve ilk kez uygulanan puanlama sistemi binlerce okul müdürünü mağdur etmişti. Onlarca başarı belgesi bulunan okul müdürleri dahi 75 puan kotasını geçemeyerek, depoya çekilmişti. Okul müdürleri ve bağlı bulundukları dönemin iktidarına muhalif sendikalar, bu sistemin yandaş isimleri okul müdürü yapma operasyonu olduğunu öne sürmüştü.

 

Müdürler, açtıkları davaları tek tek kazanmaya, bulundukları ilçelerin milli eğitim müdürlükleri de “Pardon” dercesine müdürlere haklarını geri iade etmeye başladı. Konuyla ilgili dün Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Şube Başkanı Yaşar Şanlı’nın da yer aldığı basın açıklamasını Şube Sekreteri Feyzullah Divli okudu.

 

CİDDİ BİR KAOS

 

Divli, şunları kaydetti: “Bilindiği üzere, geçen sene ülke genelinde dört yılı dolduran binlerce okul müdürü çıkarılan torba yasadaki bir kanun maddesiyle görevden alınmıştı. Bu kıyımında kılıfını uydurma adına asla somut ve tarafsız olmayan bir puanlama kredisi yaşanmış; görevlerine yeni atanmış ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürleri tarafından birçok okul müdürü başarısızlıkla suçlanarak, aliyyül ala bir kıvamda korunan malum bir sendikanın üyeleri hariç, yeniden görevlendirilememişti.

 

Defalarca eylem yaparak haykırdığımız şekilde tam tam anlamıyla bir zülum hadisesiyle eğitim camiası karşı karşıyaydı ve bu vahiy durum durum, eğitimin gidişatı adına ciddi bir kaosu da beraberinde getirmişti. Çünkü aynı uygulama müdür yardımcılarını ve müdür başyardımcılarını da mağdur etmiş, sendikal bir ayrımcılık doğrultusunda on binlerce idareci görevinden el çektirilmişti.

 

EKSİK DÜZENLEME

 

İşte bu sebeplerden dolayı Türk Eğitim-Sen olarak, 10 Haziran 2014 tarih ve 29026 sayılı resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali istemiyle dava açmıştık.

 

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2014/1151 Y.D itiraz nolu ve 18.02.2014 tarihli kararı ile Yönetmeliğin ‘Yönetici görevlendirmede esas alınacak unsurlar’ başlıklı 10. maddesinin 9. fırkasının ‘Müdür baş yardımlığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme’ başlıklı 23. maddesinin fıkrasında hiçbir ölçüt ve duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenleme, EK-1 Değerlendirme Formunun ‘Açıklama’ başlıklı kısmının 3. maddesinde ‘en az altı ay çalışmış olma’ şartının İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürleri için aranmamasına ilişkin eksik düzenleme yönünden itirazın kabulüne karar verildi.

 

DAVA KURULU KARARLARI

 

Danıştay kararı, eğitim kurumlarına yönetici atamaları bağlamında oldukça önemlidir. Danıştay'ın en üst karar organı olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararına göre,

 

1)-  4 yıllık görev süresi dolmadan görevleri sonlandırılan müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarına uygulanan işlemin hukuki dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle bu durumdakilerin görevlerine geri döndürülmesi gerekmektedir. 2)- Tüm müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı atamalarının iptal edilmesi gerekmektedir. Zira duyuruya çıkılmamış ve hukuki denetimi sağlayacak hiçbir kritere yer verilmemiştir. 3)- En az 6 ay süreyle birlikte çalışmadan müdürleri değerlendiren ilçe milli eğitim müdürleri ile şube müdürlerinin yaptıkları işlemin hukuki dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle, 6 ay çalışmadan değerlendirme yapılan müdür görevden alınmaları işlemleri geri alınmalıdır.

 

ÇOK MUTLUYUZ

 

Evet, bugün çok mutluyuz. Yanlış hesap Bağdat’a varmadan dönmüştür. En azından bu sefer hak mücadelesi veren insanların yüzü gülmüş, yüreği cesaretlenmiştir. Makam mevki adına her türlü usulsüzlüğün, yandaşlığın ve hak tanımazlığın yüzü kararmış, başı yere eğilmiş ve hesap verme sürecine girme endişesi zihnini ve yüreğini sarıp sarmalamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’na düşen görev bir an evvel adaletin tecellisi için gerekeni yapmalı, işi yokuşa sürmemeli; farklı içtihatlara giderek durumu içinden çıkılmaz bir hale getirmemelidir.

 

Buradan bir kere daha uyarıyoruz: Bu mücadelenin peşini kesinlikle bırakmayacağız. Kısa çöp uzun çöpten hakkını alana kadar hukuk savaşımızı devam ettireceğiz. Cumhuriyet tarihinin en yüklü tazminatlarını ödemeye götürecek kadar süreci zorlayanlar, bunu hesabını nasıl vereceklerini de hesap etmişlerdir diye umuyoruz.”

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Madur 2015-06-20 11:48:03

76 ile 2010 da yapılan atamaları niye yargıya tasımadınız sadece bir kişiyi onuda sonradan şahsın ailesi ve kendisiyle olan tartışmalar neticesinde mahkemeye verdiniz milleti saf yerine koymayalım

Avatar
Müdür öğretmen 2015-06-20 11:54:57

Hem atama şeklini eleştiriyorsunuz hemde yönetim kurulu üyeleriniz ve bir çok üyelerinizden müdür olanlar oldu bir çok üyeniz müdür yardımcısı oldu bu nasıl iş eleştirdiğiniz sisteme tabi oluyorsunuz artık insanlar bunu yemiyorlar

banner354

banner328

banner554

banner482