banner588
banner589
banner572
05 Eylül 2016 Pazartesi 09:27
“Kiralık işçi” çare olamaz iş güvencesini yok eder
banner508
İşçi sendikalarının 'kölelik yasası' diyerek karşı çıktığı kiralık işçi ve esnek çalışma modeli hızla çalışma hayatının bir parçası haline getiriliyor. Hükümet çevrelerinin işsizliği azaltacak, dezavantajlı kesimlerin istihdamını arttıracak bir çalışma modeli olarak müjdelediği 'kiralık işçilik' ile bir yıldan fazla süreli işsiz kalmayacağı iddia ediliyor. Ancak, raporlar, şirketlerin kalıcı veya uzun dönemli sözleşmeler yerine kiralık işçilerden yararlanıp işçi ücretlerinden tasarruf etme yoluna gittiğini gösteriyor. İşverenin çalıştırdığı işçi ile hiçbir hukuksal bağının olmadığı sistemde ekonomik durgunluk ve kriz dönemlerinde ilk işten çıkarılanlar kiralık işçiler oluyor. 

SİGORTAYI BÜROLAR YAPACAK 
Geçtiğimiz günlerde İŞKUR hazırladığı yönetmelik taslağı ile uygulamanın nasıl ilerleyeceğini belirledi. Yasaya göre, özel istihdam büroları (ÖİB) işçi ve işveren arasında geçici iş ilişkisi kurarak işçi kiralayabilecek. İşçi ve işveren bürolara başvuracak. İşveren kiraladığı işçi karşılığında büroya bir ücret ödeyecek. İşçinin ücretini ve sigortasını ise bürolar ödeyecek. Dolayısıyla, işçi, işveren ve özel istihdam büroları olmak üzere istihdamda üçlü bir ilişki ortaya çıkacak. Dünyadaki deneyimler kiralık işçi uygulamasının ekonomik kriz dönemlerinde bile işsizliği azaltıcı bir yaran olmadığını net bir biçimde gösteriyor. Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Çelik, son 10 yılın işsizlik verilerine bakıldığında özel istihdam bürolarının işsizliği azalttığına dönük bilimsel bir bulgunun söz konusu olmadığına dikkat çekti. Çelik'in verdiği bilgiye göre, 2004 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama yüzde 9.3 olan işsizlik oram 2014 yılında 10.2'ye yükseldi Kiralık işçilik ve esnekliğin daha yoğun olduğu ABD ve İngiltere'de ise aynı dönemde işsizlik oranlan sırasıyla yüzde 5.5 seviyesinden 6.2'ye, yüzde 4.7'den 6.2'ye yükseldi. 

KOMPOZİSYONU DEĞİŞTİRİYOR
'Kiralık işçi' modelinin istihdamın kompozisyonunu değiştirdiğini belirten Çelik, "Daha önce daha güvenceli çalışan işçiler Özel İstihdam Büroları aracılığıyla daha güvencesiz istihdam ediliyor. Kiralık işçilik işsizliğe çare olmaz, güvencesiz istihdamı arttırır" dedi. Çelik, bu modelin çalışma hayatında yeni bir güvencesiz işgücü katmanı yaratacağım savundu. Çelik, "Kiralık işçinin ücretini ÖİB ödeyecek. Bu durum yeni mağduriyetler yaratır" dedi. 

EMEKLİLİK HAYAL OLUR
İşçilere sadece çalıştıkları süreler için prim ödeneceği için, bu şekilde çalışan işçinin emekli olmasının neredeyse imkansız olduğunu dile getiren Çelik, "Emekli olmayı başarsalar bile çok düşük prim gün sayısı ile sefalet ücreti düzeyinde emekli aylığı alabilirler" dedi. Kiralık işçiler açısından bir diğer sorun ise işsizlik sigortasından yararlanamamak olacak. Düzenli çalışmayacakları için işsizlik sigortasından yararlanma koşullarım yerine getirmekte zorlanacak olan kiralık işçiler işsiz kaldıkları sürelerde ciddi sıkıntı çekecekler. Ayrıca, tasanda kıdem tazminatı konusuna açıklık getirilmemesi haklı kaygılar da yaratıyor. Çelik, "Kiralık iş ilişkisi belirli süreli iş ilişkisine benzediği için kıdem tazminatından yararlanmaları mümkün gözükmüyor" dedi. 

TOPLU SÖZLEŞME NASIL OLACAK?
Doç. Dr. Aziz Çelik, şunları söyledi: "Kiralık işçileri bekleyen en büyük tehlike ise sendika, toplu pazarlık ve grev haklarının kullanılamaması olacak. Kiralık işçilerin kağıt üzerinde sendika hakkı olduğu şüphesiz fakat bu hakkın kullanımı neredeyse imkansız. Kiralık işçilerin hangi işkolunda örgütleneceği belirsiz. ÖİB'nin tabi olduğu işkolu mu, fiilen çalıştıkları işkolu mu? ÖİB'nin tabi olduğu işkolu ise sendikalar burada nasıl örgütlenecek? İşyeri ve işletme yetkisinde hangi işçi sayısı esas alınacak? Toplu iş sözleşmesi kiminle imzalanacak? Toplu iş sözleşmelerinin süresi bir yıldan az olamayacağı için dört ay süreyle kiralanacak işçi nasıl toplu sözleşmeden yararlanacak? Grev hakkı nasıl kullanılacak?" 

TAŞERONA BİLE RAHMET OKUTUR 
Özel İstihdam Büroları gündeme geldiği andan itibaren hükümet çevreleri tarafından özellikle kadın istihdamına dönük iyileştirici bir yöntem olarak sunuldu. 'Kiralık işçi' uygulamasının Türkiye'de çalışma yaşamını adeta 'amele pazarına' dönüştüreceğini belirten Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "Güvencesizliği daha da derinleştirecek bu düzenleme taşeron sisteme bile rahmet okutacak bir çalışma biçimi olacak" dedi. Çerkezoğlu, kadın istihdamının bu yolla sağlanabileceği bir ortamda hiçbir patronun yüksek haklar tanıyan bir yoldan kadın istihdamına yönelmeyeceğini ifade etti. Çerkezoğlu, "Ucuz iş gücü kadınlar, gelecekte de ucuz işgücü olarak görülüyor" diye konuştu. 

Son Güncelleme: 05.09.2016 17:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575

banner577

banner579

banner581

banner594

banner585

banner587

banner583

banner574

banner576

banner586

banner580

banner582

banner584

banner578