banner729
banner598
08 Haziran 2016 Çarşamba 14:37
Kent yöneticileri hakkında suç duyurusu
banner728
Derince Limanı’nın özelleştirilerek Safi Holding’e kiralanmasının ardından adı Safi Port olarak değiştirilen limanın büyütülmesine karar verilmiş, bu durum çevrecilerden, CHP’lilerden ve Liman-İş Sendikası’ndan tepki almıştı. Limanın büyümesinin ilçede trafiği felç edeceğini, yapılmak istenen deniz dolgusunun çevrenin dokusunu bozacağını, 1999 Marmara Depremi’nde olduğu gibi denizin, olası bir depremde dolgu alanlarını üstündeki yapılarla geri alacağını ifade eden Liman-İş Sendikası ve çevreciler, konuyu yargıya taşımıştı. Mahkeme, Safi Port’un büyüme talebiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti ancak yargı kararları hiçe sayıldı.

KENT YÖNETİCİLERİ HAKKINDA
Geçtiğimiz haftalarda limanda devam eden dolgu çalışmalarını sizlere fotoğraflarıyla aktarmıştık. Çevreciler, bugün Kocaeli Adliyesi’ne giderek hem Safi Holding yetkilileri hem de yargı kararını uygulatmayan kent yöneticileriyle ilgili müdürlükler hakkında suç duyurusunda bulundu. İki ayrı dilekçe hazırlayan çevrecilerin dilekçelerinden biri Safi Holding, diğer ise yargı kararını uygulatmayan; Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Kocaeli Çevre ve Şehircilik Müdürü Mehmet Ersan Aytaç ve Kocaeli Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ÇED Şube Müdürü Güneş Ekşi’yle ilgiliydi. Çevreciler, dolgunun devam ettiğine dair fotoğrafları da savcılığa iletti.

MAHKEME KARARLARINA RAĞMEN
Safi Holding yetkilileri hakkında verilen dilekçede suç gerekçesi olarak, “Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nin 9 Mayıs 2016 tarih, 2016/388 esas sayılı yürütmeyi durdurma kararı ve Danıştay 6. Dairesinin 27 Ocak 2016 gün 2015/11584 esas sayılı yürütmeyi durdurma kararı olmasına rağmen Safi Port Derince Limanı İlave Dolgu Yapımı ve Dip Tarama Projesi’nin inşa ve dolgu faaliyetlerinin devam edilerek suç işlenmesi” ifadelerine yer verildi. Çevreciler dilekçesinde, Anayasa’nın 138. Maddesinin açık olduğunu belirterek, “Bu bağlamda, anılan her iki yargı kararını takmayarak dolgu ve inşa faaliyetlerini sürdüren Safi Port yetkilileri suç işlemektedir. Safi Port yetkililerinden şikayetçiyiz.Kendilerinin en ağır şekilde cezalandırılmaları talebimizdir” dedi.

ANAYASA’NIN 138. MADDESİNE GÖRE
Öte yandan Safi Port ile ilgili mahkeme kararını uygulatmayan kent yöneticiler ive ilgili müdürlüklerle ilgili dilekçede ise suç gerekçesi olarak “Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nin 9 Mayıs 2016 tarih, 2016/388 esas sayılı yürütmeyi durdurma kararı ve Danıştay 6. Dairesinin 27 Ocak 2016 gün 2015/11584 esas sayılı yürütmeyi durdurma kararı olmasına rağmen Safi Port Derince Limanı İlave Dolgu Yapımı ve Dip Tarama Projesi hakkında görevini ihmal ve kötüye kullanarak yasal olmayan deniz dolgusuna olanak sağlamak” ifadelerine yer verildi. Mahkeme kararlarına rağmen şikayete konu alanda dolgu, nakliye, hafriyat ve inşa faaliyetlerinin sürdüğünü tekrarlayan çevreciler, bu dilekçede de Anayasa’nın 138. Maddesini ve yasaların uygulanmamasının suç olduğunu belirten 2. Maddesini hatırlattı.

GÖREVİ İHMAL ETME SUÇU
Dilekçenin devamında şu ifadelere yer verildi: “ÇED kararının mahkemece durdurulmuş olmasından bahisle, mahkeme kararını uygulamakla görevli olan, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Çevre ve Şehircilik Müdürü Mehmet Ersan Aytaç ve Kocaeli Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ÇED Şube Müdürü Güneş Ekşi, görevi ihmal ederek suç işlemektedirler. Diğer yandan, 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planlarının durdurulmuş olması nedeniyle, mahkeme kararını uygulamakla görevli olan, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu görevi ihmal ederek suç işlemektedirler. Kendilerinden şikayetçiyiz. En ağır şekilde cezalandırılmaları talebimizdir.”

ALTINA İMZA ATANLAR
Öte yandan dilekçeye imza atan ÇEKÜL Vakfı Kocaeli Temsilcisi Numan Gülşah, Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altınok, CHP Büyükşehir ve Derince Belediyesi eski Meclis Üyesi Ali Haymanalı, CHP İl Çevre Sağlık Komisyonu Üyesi Nuri Kıvrak, CHP Körfez İlçe Yöneticisi ve Çevre Komisyonu Başkanı Tolga Karanfil, CHP Körfez eski İlçe Yöneticisi Asım Taflıoğlu ile Kocaeli Halkevleri Yöneticisi Meliha Kaplan, şikayet dilekçelerini savcılığa teslim etmeden önce adliye binası önünde basına bilgi verdi. Grup adına konuşan Ali Haymanalı, sanayi kuruluşlarına, limanlara karşı olmadıklarını belirterek, “Bizler doğanın, yeşilin, denizlerin katledilmesine karşıyız. Şimdi yarın ÇED sürecinden sonra o bölge bir akaryakıt depolama tankı alanına dönüşüyor mu, dönüşmüyor mu hep birlikte göreceğiz. Derince’nin Evyap, Dubai Port limanlarında olduğu gibi birilerine rant kapısı haline dönüşmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

DİLEKÇELERİNİ VERDİLER
Ardından kısa bir açıklama yapan Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altınok ise “Buranın imarında sıkıntı olduğunu, yeni bir ÇED sürecinin bu nedenle başlatılamayacağını kaydetti. Çevreci grup daha sonra şikayet dilekçelerini Cumhuriyet Başsavcılığına iletmek üzere adliye binasına girdi. Bakalım yargı kararına rağmen dolguyu sürdüren Safi Holding ve buna sessiz kalan kent yöneticileri hakkındaki bu şikayetleri Cumhuriyet Başsavcılığı dikkate alacak mı? Alırsa bu suç duyurusu başlarını yakabilir.  

Son Güncelleme: 09.06.2016 15:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482