banner560
banner573
banner572
13 Aralık 2016 Salı 16:39
Kent Konut’ta inanılmaz skandal!
banner508
Bir kaç gündür gazetemizde yer verdiğimiz, Sayıştay raporlarından çıkan Kent Konut’a ait skandallara bir yenisi daha eklendi. Ama bu seferki skandal pek öyle yenilir yutulur cinsten değil. 

Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden biri olan Kent Konut, kendi kurumunu denetim için yönetim kurulu tarafından her yıl denetçi atıyor. 

Bakanlar Kurulu kararı uyarınca bağımsız denetime tabi bir şirket olan Kent Konut, kanun hükmüne dayanılarak üç adet denetçi ataması yaptı. Kent Konut’u denetlemekle görevli olan isimler ise, Tahsin Biçer, Ali Kemal Dilaver ve Büyükşehir belediyesi başkanının basın danışmanı Ömer Polat

Kent Konut Yönetim Kurulu tarafından atanan bu denetçilere ait 2011 yılından bu yana herhangi bir çalışma, rapor ya da iç denetim faaliyeti olmadığı ancak ona rağmen tıkır tıkır denetçi ücreti aldıkları tespit edildi.

2011-2015 yılları arasında hiçbir rapor üretmeyen, Kent Konut’la ilgili hiç bir denetim faaliyeti yapma-yan bu üç kişilik heyete ise toplam 403 bin 339 lira ödeme yapılmış. Heyete sadece 2015 yılından ödenen ücret ise 63 bin 603 lira…

Durumun Sayıştay denetçileri tarafında tespit edilmesi sonrası Kent Konut’un verdiği cevapta, “Denetçiler mevzuatta öngörüldüğü üzere, denetimlerini yapmışlar, işlerin gidişatını takip ederek, iç denetim yapmışlardır. Şirketin defterleri ve kayıtlarının ilgili mevzuata uygun olarak tutulmasını sağlamak amacıyla, görev yapmışlardır. Yaptıkları bu görevin karşılığı olarak, ücret almışlardır. Denetçiler, alanlarında uzmandırlar. 

Uzman denilen bu üç kişiden biri olan Tahsin Bİçer, daha önce banka müdürlüğü yapmış olup, halen İSU Genel Müdürlüğü’nün Mali Hizmetler Daire Başkanı’dır. Ali Kemal Dilaver, mühendis ve yöneticidir. Ömer Polat ise Basın Yayın, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık konusunda uzman olan yöneticidir. Yapmış olduğu hizmetler karşılığında ücret almaları nedeniyle, Genel Yönetim Giderleri Hesabının fazla görünmesine neden olmamışlardır” açıklamasında bulundu.
Kent Konut, bu cevapla kendini aklamaya çalışırken Sayıştay’dan ise tokat gibi tespitli cevap geldi.

Raporda, şirket denetiminin alanında uzman, tüm enerjisini denetim alanında kullanmak üzere bu işi meslek edinen kişilerce yapılması kurumun denetimden beklediği fayda bakımından daha rasyonel bir yaklaşım olduğu belirtildi. Denetim görevi verilen kişilerin iş yoğunluğu bahane edilerek denetim görevi yapmamalarının kabul edilebilir bir durum olmadığı belirtildi.

Kurumun iddia ettiği gibi “denetim faaliyeti yapıldı” görüşünü ise Sayıştay Raporda örneklere çürüttü.

İşte Sayıştayın ortaya koyduğu somut bilgiler:
-2015 yılında Sayıştay Denetçileri tarafından yapılan denetimlerde tespit edilen, daire satışlarında yasaya aykırı olarak personele özel ilave indirimlerin yapılması; 
-Üst gelir grubuna yönelik yapılan konut projelerinde daire satış fiyatlarının tespitinde arsa bedellerinin güncel değerlerinin dikkate alınmaması nedeniyle projelerden zarar edilmesi; 
-Hafriyat bertaraf işi karşılığında kişilerden çek ile alınan bedellerin tahsil edilememesi. 
-2015 yılında 600 bin Türk Liralık çekin karşılıksız çıkması.
-Kanunen kabul edilmeyen trafik cezasının kurum bütçesinden ödenmesi. 
-Kurum demirbaş kayıtlarının olmaması ve muhasebe kayıtlarında takip edilmemesi gibi çok temel hususların bile denetim raporlarında olmaması denetim kurulunun gerçek anlamda bir denetimin yapılmadığının tespit edildiği belirtildi.

Sayıştay raporlarından da anlaşılacağı gibi hiçbir iş yapmadan Kent Konut’tan 403 bin 339 lira para alan bu denetçiler acaba haksız yere aldıkları bu parayı iade edecekler mi?

Raporda söylendiği gibi uzmanlık alanı olmadığı halde kurum tarafından atanan denetçiler hala bu görevi sürdürecek mi? Başkan Karaosmanoğlu’nun basın danışmanı Ömer Polat ve diğer iki isim haksız yere aldıkları paralardan rahatsızlık duymuyor mu? Dahası, bu konuda yetkili konumda bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın bir açıklama yapacak mı?


 
Son Güncelleme: 15.12.2016 09:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aydın Kaboğlu 2016-12-13 21:35:47

A.Ş lerde denetim kurulu usulen yapılır,!hele Anakent belediyesi ve kentkonutun patronu olan yerlerde çalışanlar ne kadar cesur olacaklar?işin püf noktası burası.Akpartilibiri olarak bunlara üzülüyorum,ama bunlar aslında aysbergin görünen yüzü!

Avatar
Nevzat 2016-12-13 21:47:22

Kent konut ayıplı kusurlu ve eksik yaptığı bütün konutlarda kendi tarafından konulan site yönetimlerince bizlere kaptırdı üstüne yetmiyormuş gibi şimdik tek tek zararlarını karşılıyoruz bu kent konutun
sesimizi kimse duymaz herşey danışıklı boşuna çabalamıyalım

Avatar
hayri 2016-12-14 11:11:18

Milletin sermayesi ile kurulan bir şirketi bazılarına peşkeş çekmişler.Burunlarından fitil fitil gelisn.Kendilerinden olmasada sevdiklerinden cenabı mevlam çıkratrır günü gelince.

Avatar
Suna 2016-12-14 06:45:43

hacı ömer polatı üzmeyin ne olmuşşa hacılığı öncesi olmuştur şimdi pırılpırıl günahlarından arınmış vaziyette

Avatar
Kenan 2016-12-14 11:37:42

Kurda kuzu emanet edenlerde kabahat adam sakal bıaktı ümre hacı oh gelsin ballı maaşlar elbet inşAllah birgün aheste ahaste çıkar

Avatar
marko 2016-12-13 18:54:15

bu hafriyat ile ilgili çeklerin zaten karşılığı olmayacağını biliyorlar mıydı acaba? kimlerin çekleri? hangi firmaların? bence burada her bir şey danışıklı.....

Avatar
Levent Derici 2016-12-13 21:14:23

Hangi arsa bedelinden zarar ettilerki. Demek orda da bir numara dönmüş !!!!

banner354

banner328

banner554

banner482