banner560
banner573
banner572
07 Temmuz 2015 Salı 11:49
Kayıp kaçak ilimize ödetiliyor
banner508

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli’de kayıp kaçak oranının ülke ve dünya ortalamasının altında olduğunu ancak tüm ülkenin bedelini ödediğini söyledi. Akar, vatandaştan dokuz ayrı kalemde yapılan bedellerin kaldırılması gerektiğini belirtti.

 

Akar, Meclis kapanmadan önce bu bedellerin kaldırılmasına ilişkin önergesi yerinde dururken kayıp kaçak bedeline yüzde 39 oranında zammın konuşulduğuna vurgu yaptı. Vatandaştan dokuz ayrı kalemde yapılan bedellerin kaldırılması gerektiğine işaret eden Akar, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

KAMU HİZMETİ

 

“Elektrik enerjisinde etkinlik, ülke genelinde her yerde ihtiyaç duyulduğunda elektriğin aynı kalitede ve yeterli miktarda olması anlamına gelmektedir. Enerji sektörü, uzun vadeli, merkezi ve stratejik planlama gerektiren bir yapıdadır. Gerekli santrallerin yanı sıra, iletim ve dağıtım alanındaki yatırımların da planlı ve düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu nedenle de elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı bir bütün olarak ‘kamu hizmeti’ niteliğindedir.

 

UCUZLATILACAKTI

 

Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi, dağıtımı ve satışına ilişkin bütün işlemler elektrik piyasası faaliyetlerini oluşturmaktadır. Bu faaliyetlerin amacı, elektrik enerjisini tüm kullanıcılara zamanında, güvenilir, yeterli, sürekli, kaliteli, çevreye uyumlu ve düşük maliyetli olarak temin etmek suretiyle ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlıklı bir şekilde sağlanmasıdır. Ancak AKP iktidarı 2002 yılında seçimlerin ardından 1 yıllık acil eylem planın da enerji politikalarının temelinin ucuz ve güvenilir enerji olduğunu belirtmiş, elektrik fiyatlarının ucuzlatılmasına yönelik olarak uygulamaların hayata geçirileceğini açıklamıştır. 

 

21 BÖLGEYE AYRILDI

 

Bu sözlerini çok çabuk unutan ve halkı aldatmaya çalışan zihniyet, 2004 yılında özelleştirmenin adımlarını atmış, elektrik dağıtım şirketlerini de 21 bölgeye ayırmıştır.  Bu özelleştirmeler sırasındaki kamu yararını gözetmeyen uygulamaların yanı sıra, kayıp kaçağın önlenmesi, rekabet ortamında fiyatların düşürülmesi gibi amaçların da gerçekleşmediği görülmüştür.

 

35 MİLYON 764 298

 

Bugün ülkemizde yaklaşık 35 milyon 764 bin 298 elektrik abonesinden haksız şekilde  ‘kayıp- kaçak bedeli, perakende satış hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli, iletim sistemi kullanım bedeli, dağıtım bedeli, enerji fonu, TRT payı, belediye tüketim vergisi, KDV olmak üzere 9 kalem bedel tahsil edilmektedir. Bu bedeller haksızdır, Anayasa’nın 73. maddesinde belirtildiği üzere vergi, resim, harç gibi mali yükümlülükler ancak kanunla konulur, değiştirilir ve kaldırılır.

 

STANDARTLARIN ALTINDA

 

Ancak bu bedelleri düzenleyen hiçbir kanuni dayanak olmamasına rağmen, abonelerden bu tahsilat yapılmaya devam edilmiştir. Anayasaya ve vicdana aykırı olan bu uygulamaya karşı vatandaş lehine karar veren yargıyı hiçe sayan AKP Elektrikte kayıp kaçak var, bunu engelleyemiyoruz o halde faturayı elektrik faturasını ödeyen vatandaşa ödetelim demektedir.

 

Bugün Kocaeli kenti elektrik tüketiminde ilk 5 kent arasında bulunmakta, kayıp- kaçak bedeli Dünyada yüzde 8,1, AB'de yüzde 6,2, Türkiye'de ise 15,4' iken yine Kocaeli yüzde 6 ile standartların çok altında yer almaktadır.

 

YÜZDE 39 ZAM

 

Ancak Kocaeli de bulunan 780 bin elektrik abonesi ödüllendirilmediği gibi yine tüm ülkenin bedelini ödemektedir. Meclis kapanmadan hemen önce bu bedellerin kaldırılması için vermiş olduğum Kanun Teklifi ortada iken AKP bu uygulamaları haklı göstermek için kayıp- kaçak bedellerine yasal zemin için Kanun tasarısı getirmiştir.

 

Bu yasa hala Meclis’te beklemektedir. Kayıp- kaçak bedeline yüzde 39 oranda yeni zamların konuşulduğu şu günlerde bu hukuksuz bedellerin biran önce kaldırılması için Meclis’te CHP olarak üzerimize düşen tüm görevleri yaparak çalanın değil vatandaşın yanında olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarım.”

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482