banner598
banner609
banner638
13 Haziran 2014 Cuma 11:26
KARAOSMANOĞLU,  DENİZE DOLGU YAPILMASINA KARŞI MI?
banner610

Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı Meclis Toplantısı'nın 1. birleşimi dün Leyla Atakan Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

 

Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Salonu'nda gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı Meclis Toplantısı 1. birleşiminin başkanlığını İbrahim Karaosmanoğlu ve ilçe belediye başkanlarının Ankara'da toplantıda olması sebebiyle başkan vekili Zekeriya Özak yaptı. 152 maddelik gündem raporunun karara bağlanacağı mecliste Derince Limanı, 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz ulaşımı, gibi konular görüşüldü.Başkan Vekili Zekeriya Özak toplantıyı başlatarak Karaosmanoğlu'nun Başbakanın da katılacağı toplantılarda olduğundan dolayı katılamadığını söyleyerek selamlarını iletti.Gündem maddelerinden 148,149,150,151,152 olan otobüs alımı ve belde A.Ş'ye devir, iki aracın da hibesi ile ilgili maddeleri gündeme sokularak toplantı başlatıldı.

 

‘TAŞERON İŞÇİ SAYISI’

CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz bilgi talebinde bulundu. Hüseyin Yılmaz, Taşeron işçi sayısının bildirilmesi hakkında belediye ve yan kuruluşlarında çalışanlar hakkında değişik görüşler vardır diyerek İşçi sayısının tam ve doğru sayısını istedi doğru olarak bilinmesi gerektiğini söyledi. Zekeriya Özak buna karşılık CHP'nin taşeron işçi sayısının bilgi isteğine karşılık, sıkıntının olmadığını yazılı şekilde istenilen işçi sayısını taraflarına yazılı şekilde ileteceklerini söyledi.

 

‘200 KARTEPE HATTI’NA DURAK’

CHP'nin diğer bir önergesi 200 Kartepe Kartal hattının D 100 noktalarını kullanmakta olduğunu ancak 100 bin nüfuslu ilimizde durmadığını bunun da halkı mağdur ettiğini söyleyerek uygun bir durağın ayarlanması gerektiği oldu. 200 nolu Kartepe Kartal hattına da durak oluşturma teklifine de Genel Sekreter Tahir Büyükakın söz alarak bilgi verdi. Büyükakın, "TCDD ve karayolları ile birlikte toplantıda bu karar alındı. Duraklar tespit edilirken istasyona gelecek duraklar üzerinde duruldu. 11 durağımız var durağın artması ulaşım kalitesini düşürüyor. Ancak konuyu tekrar inceleyeceğiz "dedi.

 

‘65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ ULAŞIM’

MHP Grup Başkanı Vahit Eryılmaz'ın dile getirdiği önerge ise 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz ulaşım konusunda yaşanılan sıkıntılar oldu. Eryılmaz, " 65 yaş üstünün meclisten geçmesi sevindiricidir fakat özel halk otobüsün haklı olarak kabul etmedikleri görülmüştür. Yaşlı vatandaşlarımıza kart çıkartılıp belli miktarlarda para yatırılırsa belediye ödeyebilir " önergesini sundu. Özak,41 kartın özel otobüslerde de kullanma talebine,  "Bizim uygulamamız yıllardan beri devam ediyor. Belli ekonomik seviyenin altında olanlara uygulanan projedir. Bunun özellerde de çalışmasını talep ediyor. Hukuken uygunluğu görüşülüp bilgi verilecektir" ifadelerini kullandı.

 

‘EŞİTSİZLİK VAR’

24. madde Seyahat Kartları Yönetmeliği düzenlemesi ile ilgili rapor hakkında görüş bildiren Hüseyin Yılmaz, "Eşitlik yok. Belediyenin belediye otobüsleri var bunlar ücretle mi alınıyor. Mazotu maliyetini belediye ve devlet karşılıyor. Ancak minibüsçünün mazotunu kendileri karşılıyor. Bu durum eşitsiz. Kamu hizmeti anlayışına aykırıdır. Çözüm olarak emeklilere kota konulabilir bunun gibi minibüsçülerinde karşılayacak. Ona maliyet yıkmamak lazım. Bu yönde çalışma yapılmasını talep ediyoruz. " dedi Büyükakın yasal düzenleme gereğince meclisin yaptığı yasa varken kimin ücretsiz taşınacağı hakkında düzenleme yapmamız mümkün değil diyerek otobüsçülerin kendi talepleri KDV'nin ve mazotun indirilmesi taleplerinde büyük mecliste çalışma olduğunu yapabilecekleri bir şey olmadığını söyledi.

 

‘DENİZE DOLGU ENDİŞE YARATIYOR’

CHP Grup Başkanı Hüseyin Yılmaz, "Derince Limanı'nın özelleştirme ihalesi yapıldı ve 543 milyon dolarla sona erdi. Özelleştirme sonucu çevreye ve halka zarar vereceği bölümü bizi ilgilendiren kısmı. İhaleyi kazanan firmanın deniz dolgusu yapacağı bilgisine ulaşılmıştır. Kamuoyunda ileri sürülen doldurma görüşleri halkı endişelenmektedir. Betonlaşma gittikçe artmakta ve denizimizi doldurulmasının karşı çıkması gerekir. Karaosmanoğlu 27 Mayıs 2009 tarihinde Faruk Nafiz Özak geldiğinde Körfez'in artık limana doyduğunu denize dolgun alanı istemediğini dile getirmiştir. Yeni dolgu alanlarına karşıyız demiştir. Bu nedenle Kocaeli halkı adına soruyoruz, bu fikirlerle şuanda da aynı fikirde mi? Ben değişmedim dolgu istemiyorum diyorsanız dolgu yapması durumunda yaptırımlarınız nasıl olacaktır?"  dedi.

‘HUKUK DIŞI BİR ŞEY YAPILAMAZ’

Hüseyin Yılmaz'ın Derince limanını devralan firmanın denize dolgu yapacağı iddialarına İbrahim Karaosmanoğlu'nun ne karşılık vereceği sorusu üzerine Özak, "Özelleştirme yeni alınan bir karar değildir. Daha önce alınan karardır. Uzun yıllar çeşitli yönetimsel nedenlerle rasyonel şekilde kullanılmadığını ve kan kaybettiği kanaati vardı. Özelleştirme ihalesi ile devredildi. Bizim dışımızda bir konu çevreyle ilgili dolgu alanları ile ilgili hassasiyete başkanımız dün neyse bugün de aynıdır. Hukuk dışında herhangi bir şeye müsaade etmemiz söz konusu değil. Çevreye olan duyarlılığımız noktasında örnek alınan bir kentiz” şeklinde konuştu.Mecliste 1-7 plan bütçe komisyon raporları kabul edilirken Çınaraltı Sosyal Tesisi'nin Belde A.Ş'ye devri ile ilgili 8. maddeye muhalefet denetleme yetkileri olmadığı için şerh koydu. 9 ve 14. madde kabul edildi. 15. madde olan Park, Bahçe, sera, refüj kaldırım havuız bakımı tamiri, gibi işlerin yıllara sari olarak hizmet alımı yönetimi ile ihale edilmesi raporuna muhalefet şerh koydu. 15,16,17,18,19,20,21,22 maddeleri kabul edildi.

[gallery ids="3447,3448"]

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482