banner560
banner573
banner572
09 Ocak 2016 Cumartesi 15:04
Kamuyu ‘cuma’yla bölecekler!
banner508
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP TBMM Grup toplantısında açıkladığı cuma namazı için mesai ayarlaması kararı jet hızıyla yürürlüğe sokuldu. Başbakanlığın Cuma namazı için hazırladığı genelge dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Birleşik Kamu İş genelgenin anayasaya aykırı olduğunu belirterek genelge ile çalışanlar arasına nifak sokulmak istendiğini bildirdi. 
Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayımlanan dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan genelgede, “Anayasa ve ilgili mevzuatla güvence altına alınan dini inanç hürriyetinin bir gereği olarak; Cuma namazı saatinin mesai saatine denk gelmesi halinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmaksızın izin verilir” denildi. Genelgenin yayınlanması ile birlikte tepkiler de gelmeye başladı. Genelgenin birçok kurumda kargaşa yaratacağını kaydeden kamu görevlileri kamuda yeni bir bölünmenin ortaya çıkacağını bildirdi. 

ANAYASAYA AYKIRI
Birleşik Kamu-İş bir açıklama yaparak genelge ile kamu çalışanlarının inanç gruplarına göre cepheleştireceğini bildirdi. Açıklamada, “Genelgeyle getirilen, ‘isteyene Cuma namazı izni’ uygulaması kamu çalışanlarını ‘Cuma namazı kılanlar ve kılmayanlar’ diye iki cepheye bölmenin yanı sıra, hem Cuma namazı için izin isteyen memuru hem de izin istemeyeni doğrudan ‘dini kanaatini açıklamaya zorlamak’ olacaktır. Kamuda mesainin ‘Cuma namazına göre’ ayarlanması Anayasa’ya açıkça aykırıdır. Zira Anayasa’nın aynı maddesi ‘kimsenin, devletin sosyal, ekonomik, siyasî veya hukukî temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandıramayacağını’ da ifade etmektedir” görüşü savunuldu.

OKULLARDA SIKINTI YAŞANACAK
Açıklama şöyle devam etti: “Cuma namazının başlangıç saatinin illere göre farklılık göstermesi ülke genelindeki mesai birliğini bozacaktır. Özellikle ikili eğitim yapan okullarımızda öğrencilerimizin öğretmensiz kalmasına neden olacak. Öğrencilerimizin de baskı ve dayatmalarla namaza giden ve gitmeyen şeklinde ayrıştırılarak laik eğitim sistemine ve eğitim birliğine ciddi biçimde zarar verecektir. Cuma namazları ile ilgili yapılacak olan düzenleme AKP’nin adım adım uygulamaya koyduğu İslam Devleti planının yeni bir evresidir. Mezhep çatışmalarının kaygı verici boyutlara ulaştığı bölgemizde bu uygulama ülkemizde de iç barışın bozulmasına neden olacaktır ve uluslar arası sermayenin hakimiyetini daha da arttırmaya çalışan emperyalist güçlerin işine gelecektir.” 

DÜZENLEME DANIŞTAY’A TAŞINDI
Eski Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, cuma namazı için mesai düzenlemesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Danıştay’a başvurdu. Eminağaoğlu, Danıştay’a verdiği dilekçede yayınlanan genelgenin hukuka aykırı olduğunu belirtti. Dilekçede, “Bu durum daha sonra tüm namaz saatlerinin gözetilmesi durumunu da ortaya çıkaracaktır ki bu anlayış, devlet hukuk ve siyasal sistemindeki değişimi ortaya koymaktadır” dedi. Eminağaoğlu ayrıca, işlemin 2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası’nın 106. maddesi kapsamında kalması nedeniyle, konunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmesinin sağlanmasını talep etti.
Son Güncelleme: 11.01.2016 08:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482