banner608
banner597
banner609
08 Mart 2015 Pazar 16:55
Kadınlar hayata yenik başlıyor
banner610

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmit Şubesi, Tavşantepe Cemevi’nde bir etkinlik düzenledi. Şube Başkanı Ali Ekber İncesu’nun ev sahipliğinde yapılan programa, CHP Kocaeli Milletvekili aday adayları Tahsin Tarhan, Asude Fırat Özkan, Fatma Hürriyet Kaplan, Kocaelispor eski futbolcusu Süha Özkan, Tavşantepe Mahalle Muhtarı İbrahim Efe ve mahalleliler katıldı. Ali Ekber İncesu, günün anlam ve önemi nedeniyle yaptığı konuşmada kadın olmanın aslında hayata 1-0 yenik başlamak anlamına geldiğini ifade etti. İncesu, şöyle konuştu; “Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için verdiği mücadele 8 Mart 1857 yılında başlar. O gün New York da 40.000 kadın dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemleriyle yaptıkları genel grev her zamanki gibi polisin saldırısıyla sonuçlanmış, kapatıldıkları fabrikada çıkan yangında, kadınların kaçamamaları için konan barikatları aşamayan 129 kadın işçi yangında can vermiş.

 

8 MART’IN TARİHÇESİ

 

Bu olaydan 53 yıl sonra Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan 11. Enternasyonel’e bağlı Sosyalist Kadınlar 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olmasını önermiş ve oy birliği ile kabul etmişler. Kadınların haklarının kazanılması, iyileştirilmesi, vahşi kapitalist sömürüye başkaldırmak ve dünya barışının korunması için 1921 yılından itibaren her yıl 8 Mart’lar “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”  olarak kutlanmaya başlandı. 8 Mart’lar kadının, örgütlenme ve eşit yaşam hakkı için mücadele günlerinin simgesidir. 8 Mart’ lar dünyanın her yerinde, her şehrinde kadının mücadele, özgürleşme ve dayanışma günüdür. 8 Mart’ larda tüm dünyada kadın haklarından, onların ne kadar fedakar, cefakar ve kutsal olduğundan bahsedilir. Emekçi kadınların hakları, sözde de olsa teslim edilmeye çalışılır, kadınların hak ettikleri hayatı yaşayabilmeleri için planlar yapılır, projeler geliştirilir.

 

DAHA AZ ÜCRET

 

Ancak ülkemizde yaşayan kadınların durumu ise biraz farklı. Onların önemli bir kısmına göre kadın olmak, ayrımcılıkla, şiddetle, acıyla, tacizle, tecavüzle ve ölümle iç içe yaşamak demek. Onlar kadın olarak doğdukları için kendilerini şansız hissediyorlar. Küçük yaşta ev kadınlığı görevini üstlenme, evinin kadını, çocuklarının anası olma misyonu, kadını ezmiş ve aile içinde kadını çok zaman yalnızlaştırmıştır. Türkiye ‘ de bir çok yerde kadına şiddet hala meşru görülüyor. Ayrıca, şiddet gören kadınlarımızın neredeyse yarısı, kocalarının kendilerini dövmelerini haklı buluyor. Evde kocaya, işyerinde işverene, baba ocağında babaya, abiye “borçlu” sayılan kadın, haklarının farkında olamıyor. Kadına yönelik cinsel, bedensel ve psikolojik  şiddet çok zaman ceza bile almıyor. Kadınlar bugün ülkemizde  de erkeklere göre % 25 -50 oranında daha az ücretle çalıştırılmaktadırlar.

 

SUİSTİMAL EDİLİYOR

 

Birçok kadın, seks kölesi haline getiriliyor. İstatistiklere göre dünyada 4 milyon kadının, cinsel köle olduğu; bu kadınlar üzerinden kazanılan paranın da yıllık 12 milyar dolar olduğu, acı bir gerçek. Kadın olmak; birçok ülkede, doğarken hayata yenik başlamaktır. Erkeklerle eşit işte eşit maaş alamamaktır. İkinci sınıf vatandaş muamelesi görmektir. Hayatları boyunca sürekli şiddet ve tacize maruz kalmaktır. Dövülmesi, haklarının korunmaması, suistimal edilmesidir. Ülkedeki kadınların yarısına yakınının daha önce hiç görmediği birisiyle evlendirilmesidir. Ekonomik koşullarla dedesi yaşındaki adamların koynuna sokulmasıdır. Binlerce kadının eğitimden yoksun olmasıdır. “Namus” kavramı yüzünden, sürekli baskı görmesidir. Her yıl onlarcasının “ töre” sebepli katledilmesidir.

 

TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK

 

Bir aile bireyinin tecavüzüne uğrayıp, yine katledilen olmaktır. Çocuğu olmayınca üzerine kuma getirilmektir. Doğurganlığı ona mecburiyet olarak dayatmaktır. Binlercesinin anne olmak isterken, hayatını kaybetmesidir. Fuhuşa zorlanmasıdır. Yada bunun için satılmasıdır. Vücudu üzerinden rant elde edilmesidir. Reklamlar adı altında vücudunun tv ve billboardlarda teşhir edilmesidir. Ve acıdır ki teşhir malzemesi için kullanılan vücudunun sadece estetik amaçlı kendi rızası ile kullanılmasıdır. Atatürk’ümüz Türk Kadınına gereken değeri vermiş ve kadınların medeni ve siyasi haklara kavuşması, seçme seçilme hakkının tanınması gibi önemli haklara kavuşmasını sağlamıştır.

 

GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

 

Artık uğruna gün düzenlenen kadınlar, istismar edildiklerinin, kendi kişiliklerinin ve emeklerinin değerlerinin farkına varmalılar. Siyasal ve toplumsal talepleri için mücadelelerinden vazgeçmemeleri, şimdiye kadar edindikleri kazanımlarını yitirmemeleri gerektiğinin bilincine varmalılar. Sadece bir gün çiçek verilip sevindirilen kadın değil, mücadeleci kadın olmak zorundalar. Cinsel ve sınıfsal sömürüye son vermek adına, savaşsız barış dolu yaşanabilir bir dünya yaratmak adına, eşitlik, özgürlük ve demokrasi adına, emeğin değerinin katlanması talebimle, kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nü kutlarım.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482