banner768
banner598
banner749
21 Nisan 2017 Cuma 11:42
İzmitliler Kandıra’ya göç edecek!
banner728

Kentimizin son yıllarda en tartışılan konularından biri Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (KGİOSB) idi. Zaman zaman tepki toplayan, zaman zaman yöneticileriyle gündeme gelen OSB’de çalışmalar 6 ay öncesine kadar durmuş, OSB feshedilmiş, çalışanların işine son verilmişti. Geçtiğimiz gün herkesi şaşırtan bir olay yaşandı ve kentimizin sevilen isimlerinden olan iş adamı Mehmet Başol, yeniden oluşturulan OSB’de yönetim kurulu başkanı olarak görevlendirildi. Başol’un yeni görevi sonrasında çalışmalar hızlandı, projeye hareketlilik geldi. Mehmet Başol, Kandıra Gıda İhtisas OSB’nin bilinmeyenlerini ve kafalardaki soru işaretlerinin cevaplarını gazetemiz ile paylaştı. OSB’de FETÖ terör örgütü üyelerine ait olduğu öne sürülen arazilerle ilgili mahkemenin karar vereceğini söyleyen Başol, aralarında tek bir Fetöcü’ye bile yer olmadığını söyledi.

İLK ADIM İLYAS ŞEKER’DEN
Mehmet Başol, projenin başlangıç noktasını anlattı ve “Kandıra ilimizin en kalkınmamış yöresi. Buna da tabi Kandıra halkı cezalandırılmış diye bakamayız. Limanların, İstanbul’un anayolunun İzmit tarafında olması, büyük firmaların buraya gelmesini sağlamış ve haliyle İzmit gelişmiş ancak Kandıra taşra olarak kalmış. Kandıralı da Kandıra köylerinden kalkıp Kocaeli’de çalışmaya başlamış. Kandıra halkı tertemiz, pırıl pırıl insanlardan oluşuyor. Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesi 12 yıl önce İlyas Şeker’le başlamış. Kendisine buradan teşekkür etmek lazım. O zaman İlyas Bey İzmit’te meclis üyesiydi. Kandıra köylerini gezerken bir yaşlı amcayla karşılaşmış ve yaşlı amca İlyas Şeker’e sıkıntılarını anlatmış ve “Sayın yetkilim, süt var sütü satamıyorum. Yoğurt yapıyorum satamıyorum. İzmit’e getirsem yol parasını kurtarmıyor” demiş. Daha sonra imar planları yapılırken, İlyas Bey Kandıra’ya bir çözüm bulalım demiş ve Büyükşehir’in planlarında bu alan için gıda ve hayvancılık için çok geniş bir alan ayrılmış” dedi.

YÜZDE 80 KADIN İSTİHDAMI
Proje için çok büyük yatırımcıların hazır olduğunu ifade eden Mehmet Başol, proje tamamlandıktan sonra kazananın Kandıra olacağını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Tabi bu projenin önemi şu, burada 60 yatırımcı var. Bu 60 yatırımcının neredeyse tamamı kadın istihdamına önem veren, başka bölgelerdeki üretim tesislerinde yüzde 70-80 kadın işçi istihdam eden kurumlar. Bunlar içerisinde büyük ölçekli firmalar da var. Çayırova süt ürünleri var, Elvan gıda var. Elvan gıdanın OSB’mizde 240 dönüm arazisi var. Biliyorsunuz Elvan gıda ihracatta Ülker’in de önünde Türkiye şampiyonu oldu. Danet fabrikası var yine kurulacaklar arasında. 800 ton et işliyorlar her ay. Bu firmaların hepsinin bölgemize büyük faydası olacak. Burayı yapılacak fabrikalar toplam 10 bin işçi istihdam edecek. Çevrede yetişen ürünlerin değerlendirileceği tesisler inşa edilecek. 

İŞ İÇİN ŞAHSİ SÖZÜMÜ VERİYORUM
Kandıralı ürettiği malı 5-10 kilometre mesafede değerlendirmiş olacak. Kandıralılar buradaki fabrikalarda çalışacak, ortaya emeğini koyacak. İzmit’te gidip gelme derdinden kurtulacak. Hatta İzmit’ten Kandıra’ya göç olacak. İşin başında buralarda özelleştirme yapılırken çok sıkıntı yaşanmış. Köylüler, cezaevi inşaatı sırasında da kendilerine iş sözü verildiğinden ancak bu sözlerin tutulmadığından bahsetti. Bunlar haklı gerekçeler ama biliyorsunuz cezaevleri kamu kuruluşu ve onların eleman alımı farklı. Buradaki fabrikalar ise özel kurumlar olacak. Buradaki işveren arkadaşlarımızın en büyük arzusu servis kullanmadan ya da çok kısa mesafelere servis yaparak işçi istihdam etmek. Ben şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim ki burada yapılacak fabrikalarda Kandıralılar çalışacak. Ben bunun garantisini şahsi olarak veriyorum.”

ARAZİLERİ SÜRMÜYORLAR BİLE
OSB’nin yeni sürecini de anlatan Mehmet Başol, dava sürecinin tamamlandığını, gerekçeli kararı beklediklerini ifade etti. Başol şöyle konuştu: “Dava sürecimiz son noktasında. Danıştay 6. Dairesi bu konuda kararını verdi. Biz gerekçeli kararı bekliyoruz. Bu karar 6 önce verildi ve biz karar verildikten sonra yeniden kurduk OSB’yi. Biliyorsunuz OSB dağılmıştı 6 ay öncesine kadar. Faaliyet durdurulmuş, çalışanların hepsinin işine son verilmişti. Danıştay’ın kararı sonrasında bakanlık yeniden bu konunu canlanmasını ve proje için kolların sıvanmasını istedi. Biz o bölgede vatandaşımızla uyumlu olmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Mesela oradaki arsalarımızda şu an köylülerimiz hala ekim yapıyor. Biz hiçbir ücret talep etmiyoruz. Gidin görün oradaki arazilerin yüzde 20’si bile sürülmemiş. Köylü orada zaten büyük oranda tarımı bırakmış. Yani birileri buranın 1. sınıf tarım alanı olduğunu söyledi ya, madem öyle neden ekim yapan yok? Orası verimli bir alan değil, 3. sınıf bir alan. Bence bizim bu arazimizin sanayi açısından dezavantajları bile var. Buraya sanayi kurmanın maliyeti 4 kat daha fazla. Ancak yatırımcı bunu bile göze alıyor. Altyapı paralarını ödediler, bekliyorlar.

KARARIN ERTESİ GÜNÜ KAZMAYI VURURUZ
Gerekçeli kararın Danıştay’dan gelmesini bekliyoruz. Bu karar geldiği günün ertesinde ilk kazmayı vuracağız. Her şeyimiz hazır bir şekilde bekliyoruz. Ben bu projeye karşı çıkan herkesle tek tek konuşmaya hazırım. Karşı çıkanlar varsa sağda solda konuşmasınlar, gelsinler bana konuşsunlar. Ben hepsini ikna edebileceğimden eminim. Bu projeye karşı çıkmak demek, Kandıra’nın geleceğine karşı çıkmak demektir. Kandıralı insanların, gençlerimizin geleceğine karşı demektir. Bu projenin kimseye en ufak bir zararı olmayacak, faydası olacak. Burada bacasız sanayi çok yüksek bir oranda olacak. Zaten yüzde 100 devletin kontörlünde. Valilikte görevli müdürler, Kandıra Kaymakamımız yönetim kurulumuzda üyeler. Yani burada devletin bir denetimi söz konusu. Çevreye en ufak bir zarar gelmesine müsaade etmeyiz.”

FETÖCÜLER BİZDEN UZAK DURSUN
OSB’de FETÖ’yle uzaktan yakından ilgisi olan tek bir isme bile yer olmadığını ifade eden yönetim kurulu başkanı Başol bu konuyla ilgili de çok net konuştu. Başol, “Ülkenin başında olan bu FETÖ davası var ya, işte o örgütün başındaki zat zamanında bir çağrı yapmış. Kandıra’da bu bölgeyi işaret edip yer alın demiş. Çok değerlenecek demiş. Sadece OSB’den değil, OSB’nin çevresinden de arsa alanlar çok olmuş. Hal böyle olunca da Kandıra yolunun altı üstü her yeri emlakçılarla doldu taştı. FETÖ’nün yaptığı kasıtlı açıklamadan dolayı oldu bu. Bir anlamda FETÖ oradaki arsaları yok pahasına yağmaladı. OSB’de yeri olan FETÖ’yle bağı olanların mahkemeleri devam ediyor. Mahkemenin vereceği kararlar doğrultusunda bunların hakları devlete geçebilir. Daha sonra OSB’ye devredilir bu arsalar ve bizde gerçek yatırımcımızın kullanımına sunarız. Yatırımcı aramızda FETÖ’cü istemiyor. Bunu ben de istemiyorum. Biz huzurlu bir ortam istiyoruz. Varsa FETÖ’yle ilişkisi olanlar bizden uzak dursun” ifadelerini kullandı.

600 KÖYLÜYLE ANLAŞTILAR
Yönetim kuruluna girdiği ilk günden bu yana yapılan çalışmalardan da bahseden Başol OSB ve köylü arasında bağ kuracaklarını belirterek sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Ben yönetim kuruluna girmeden önce OSB 600 köylüyle mahkemelik olmuş. Altyapı ve kamulaştırma giderlerimizi sordum. Bana altyapı giderlerinin kamulaştırma için ayrılan bütçenin 7 katı olduğu söylendi. Ben de köylüye vereceğimiz 10 kuruşa mı acıyoruz? Böyle iş olmaz dedim. Ve köylünün hakkından en ufak bir kısma yapmadan, ne istedilerse onu vererek anlaşma yoluna gittik. 600 mahkemeyi birden düşürdük, köylümüzün parasını verdik. Şu an OSB’yi mahkemeye veren tek bir şahıs var. Onun avukatı bu 600 köylümüzün de avukatıydı. Davalar düşünce avukatlık parasını alamadı ve kafayı buraya taktı. 

YEREL ÜRÜNLER YAŞATILACAK
Bu proje Kandıramız için çok önemli. Herkes bu projeye destek olsun. Türkiye’deki pek çok OSB’de sıfır bedelle arsalar verilirken yatırımcılar sırf Kandıra için buraya yatırım yapmak istiyorlar. Bakın bu proje ile Kandıra’nın sembolü olan hindicilik yeniden geri gelecek. Manda yoğurdu yaşamaya devam edecek. Şile bezleri ve yerel ürünler yeniden canlanacak. Şu an manda yoğurdu diye satılan yoğurtların 4’te 3’ü inek sütü. Biz OSB’nin Kandıra yolu üzerinde yer alan bölgesinde outlet tarzı bir üs oluşturacağız. Buradaki mağazaları bölge halkına ücretsiz tahsis edeceğiz ve Kandıra ürünleri de satılmış olacak. 

BAŞOL HAZIR YEMEK VE ŞARKÜTERİDE…
Ben OSB’de hazır yemek işinde olacağım. Zaten biliyorsunuz kendime ait bir yemek fabrikam var. Fakat farklı bir yöntem izleyeceğiz burada. Düğün gibi cemiyetlerinize, hazır kaplarda ve 2 gün boyunca sıcaklığını koruyacak şekilde yemek servisi yapacağız. Uçaklardaki gibi bir sistem düşünün ancak sizin ısıtmaya ihtiyacınız olmayacak. 2 gün boyunca sıcaklığını koruyacak. İsterseniz paketleri 3-4 gün sonra mikrodalgada ısıtabileceksiniz de. Bunun yanında salam, sucuk, pastırma gibi şarküteri ürünlerini de üretmeyi planlıyorum. Kendi markamızı oluşturacağız bu konuda.”
 

Son Güncelleme: 22.04.2017 13:59

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482