banner598
banner608
banner638
banner654
26 Mart 2016 Cumartesi 13:30
İzmit Paşasuyu’nun hikayesini biliyor musunuz?
banner610
Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-III’nun ikinci gümünde Gazi Süleyman Paşa salonu’nda yapılan ikinci oturumda Gazi Süleyman Paşa’nın tarihi kaynaklardaki rolü, Rumeli’ye geçişi ve İzmit’te hayata geçirdiği eserler ele alındı.

RUMELİ’YE GEÇİŞ FİKRİ KİMİNDİ?
‘’15. Yüzyıl Osmanlı Kroniklerinde Süleyman Paşa’’ konulu sunum yapan Prof. Dr. Necdet Öztürk(Bahçeşehir Üniversitesi), Orhan Gazi oğlu Süleyman Paşa’nın Anadolu ve Rumeli’deki idari, siyasi, askeri faaliyetleri ve başarıları üzerinde durdu. Rumeli yakasına geçiş fikrinin kime ait olduğu, geçiş noktaları ve geçişin hangi deniz taşıtlarıyla gerçekleştirildiği konularını ele alan Öztürk, bazı kaynaklarda Rumeli’ye geçiş fikrinin Süleyman Paşa ait olduğunun yazılı olduğunu ifade etti. Öztürk, kendi görüşünü ise ortak alınan bir karar olduğu şeklinde belirtti. ‘’Şehzade Süleyman Paşa’nın İznik’teki Vakıfları’’ Prof. Dr. İbrahim Sezgin(Trakya Üniversitesi), ‘’Osmanlı Hanedan Mensuplarının Paşa Unvanı Kullanımı Sorunu Üzerine: Alaeddin Paşa Ve Süleyman Paşa” Yrd. Doç. Dr. Recep Yaşa(Sakarya Üniversitesi), ‘’Osmanlı Kaynak Ve Arşiv Belgelerine Göre Süleyman Paşa’nın Vefatı Ve Türbesi’’ Yrd. Doç. Dr. Veysi Akın(Trakya Üniversitesi) sunumları gerçekleştirildi.

NİKOMEDİA VE PAŞASUYU
‘’Paşa Suyu, Paşa Hamamı Ve Süleyman Paşa’’ konulu sunum yapan Dr. H. İbrahim Kahraman, ‘’Nikomedia Şehri’nin kurulmasından itibaren önce yerel su kaynakları ile insanların bu ihtiyacı karşılanıyor. Su kuyuları ve su sarnıçları bu maksat ile yapılan yapılardır. Roma döneminde bir ara dünyanın en büyük dört
şehrinden biri haline gelince yeni su kaynaklarına ihtiyaç duyuluyor. Vali Plinus döneminde bugünkü Kabaoğlu Köyü tarafından su getirilme çalışması yapılıyor ise de sonuçlandırılamıyor. Daha sonra bugünkü şehrin 22 km kuzey doğusunda bulunan ve Osmanlı döneminde Paşasuyu adı verilen su kaynağı ciddi bir çalışma ile Nikomedya’nın ihtiyacını karşılayacak şekilde getiriliyor. İzmit’in fethinden sonra ilk vali olan Gazi Süleyman Paşa, Osmanlı arşiv belgelerinde Köhne Hamam diye zikredilen tek hamamı yaptırıyor ve halkın hizmetine sunuyor. Buranın suyunun da Paşasuyu denilen kaynaktan temin edildiği bilinmektedir. İzmit, Cumhuriyet döneminde olduğu gibi Osmanlı döneminde de yüzyıllar boyu imparatorluk coğrafyasının çeşitli yerlerinden göç alarak genişlemiş ve artan ihtiyaç karşısında katma sular, çeşmeler, hamamlar ile donatılmıştır’’ bilgisine yer verdi.

PAŞA HAMAMI’NIN SUYU BURADAN GELİYOR
Dr. Kahraman, dikkat çeken sunumuna şu sözlerle devam etti; ‘’Paşasuyu günümüzde unutulmuş bir konumda. Sert kireç kayaların arasından çıkan bu su 21 adet kemerle şehirdeki İnbayırı Sarnıcı’na getirilmiş. O dönem için bir mühendislik harikasıdır. Roma döneminden sonra yapılan 2. büyük su kanalıdır. Bölge halkı tarım amaçlı olarak sudan yararlanmaktadır. Unutulmak üzere olan bu su, son dönemde ruhsatlandırılarak tekrar kullanım alanına kazandırılmıştır. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde geçtiği gibi adının Süleyman Paşa’nın yaptırdığı Paşa Hamamı’nın suyunun buradan gelmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Derenin adının Paşa(Beşe) Deresi olarak anılmasından da kaynaklanabilmektedir’’ dedi. Dr. Kahraman, sunumun hazırlanmasında eserlerinden yararlandığı Ahmet Nezihi Galitekin’e de teşekkür etti.

Son Güncelleme: 28.03.2016 10:25
Anahtar Kelimeler:
PaşasuyuİzmitKocaeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482