banner608
banner597
banner609
08 Mart 2016 Salı 18:29
İzmit Meclisi'nde 'sürgün' tartışması
banner610
İzmit Belediyesi’nin mart ayı olağan meclis toplantısı belediye hizmet binasında yapıldı. Meclis oturumuna İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan başkanlık yaptı. Mecliste konuşan CHP meclis üyesi Birol Sağlam, Bu kültür merkezi bir sürgün yeri mi? Şahinler Köyü sürgün yeriyse tamam. Ama sürgün yeri değilse, burayı diğer kültür merkezleriyle aynı seviyeye getirmemiz gerekiyor. Su sebili taleplerini defalarca dile getirmiş burada çalışan personel ancak bu sorun çözülmemiş. Orada 5 personelimiz var. Bir şey yapmadan atıl durumda duruyorlar. Bu israf değil de nedir?” ifadelerini kullandı.
 

KADIN HAYATIN HER YERİNDE

Kadın hayatın her noktasında vardır diyen Belediye Başkanı Doğan “Öyküsü ABD’de başlayan bir gündür. İslam dünyasında kadına olan yaklaşım bellidir. Millet olarak geleneğimizde kadın ön planda görülmemesine karşın en güçlü otoriteye sahiptir. Kurtuluş Savaşı’nda kadın ağırlığını göstermiştir. Avrupa’dan önce kadınlara seçme seçilme hakkı verilmiştir. Belediye olarak kadınlarımıza bir çok konuda destek verilmektedir” dedi.  

 

BİRLİKTE MÜCADELE

Madalyonun diğer tarafı da vardır diyen Başkan Doğan “Türk erkeğine yakılmayan yaklaşımlar olmaktadır. Katletmeler dahil bir çok konuda maruz kalınan durumlar vardır. Bu yönde tedbirler alınması gerekiyor. Dünya Kadınlar Günü aynı zamanda erkekler günü olmalıdır. Bu mücadele hep birlikte olmalıdır. Yapılacak olan mücadele sadece kadınların değil erkeklerinde mücadelesi olmalıdır. Türk erkeğine yakışmayan durumun ortadan kaldırılması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

 

BİRLİK OLMA GÜNÜDÜR

CHP’li meclis üyesi Hale Meriç ise “8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’dür. Emperyalistlerin baş kenti ABD’de kadınlara yapılan zulmün tarihidir. Din kisvesi altında yapılanlar herkes tarafından görülmektedir. Atatürk tarafından kadınlara devrimci hakkı verilmiştir. Kadınlarımız Kurtuluş Savaşı’nda kendisini göstermiştir. Kadın sadece çocuk doğuran değildir. böyle görenler kadınların sorularını çözemez. Sorunun muhatabı kadınlarımızdır. Erkek egemen toplumdan çözüm beklemiyoruz. Hep birlikte olmak durumunda bütün sorunlarımız çözülecektir. Gün birlik olma günüdür” açıklamasında bulundu. AKP’li meclis Üyesi Emine Okanalp’ın konuşması sonrasında meclis oturumuna geçildi.

 

 

KÜLTÜR MERKEZİNDEKİ SORUNLAR

CHP’li meclis üyesi Birol Sağlam, “Cavit Akarsu Kültür Merkezi hakkında araştırma yaptım. Orada 5 personel görev yapıyor. Ulaşım konusunda ciddi sorun yaşanıyor. Servis aracı bulunmuyor. Burada yaşayan personel gidiş gelişlerde sıkıntı yaşamaktadır. Şahinler Köyü’ne gidişlerde ulaşım noktasında sorun yaşanıyor. Personellerin özlük haklarında kendilerine harcırah verilmediğinden kendi ceplerinden karşılamaktadırlar. Yemek konusunda ise kendi evlerinden getirmektedirler. Kendileri tarafından yemek yapılarak bu sorunu aşmaya çalışıyorlar. Ayrıca orada zaman zaman elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Kış şartları ağır geçmektedir” dedi.

 

GÖREV TANIMINA BAKMAK GEREKİYOR

Emekli olan neden emekli olmaz diyen Sağlam “Borçları veya evinde okuyan birisi ile evinde hasta birisinden dolayı emekliliği dolmuş kişiler ayrılmamaktadır. 70-80 personel belediye bünyesinde emekli olmalarına karşın çalışıyorlar. Cavit Akarsu personelinin görev tanımına bakmak gerekiyor. Bu binada sorunlar çözülecekse buraya araç gerekmektedir. Yaşanan bu sorunların aşılması gerekiyor. Şahinler Köyü’ne sabah akşam ulaşılmaktadır. Görev tanımını yerine getirmek için gereken eksikliklerin giderilmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

 

SÜRGÜN YERİ Mİ?

Yaptığım araştırmanın sonucunu burada açıklıyorum diyen Sağlam “Yaşanan sorunu hep birlikte çözeceğiz. Oraya istediğiniz zaman gideriz nelerin olduğunu görürüz. Durum tespiti yapılarak buraya getirdim. Belediye personeli atıl durumdadır. Köylerimiz güzeldir. Bizim için her yer önemlidir hizmet götürülmesi gerekiyor. Burada ki eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Sürgün veya cezalandırma yeri olmadığına bakmak gerekiyor. 9-10 aydır personel atıl durumda bulunmaktadır” dedi.  

 

CİDDİ KIŞ OLMUYOR

Oraya yakın kişiler ile bu çalışmalar yapılabilir diyen Sağlam’a cevap veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Doğunun köyleri gibi köylerimiz değildir. 6 ay yollar kapanır. Orada öğretmenlerimiz hizmet edenler vardır. Bu zamana kadar neden söylenmedi. Orada çalışan kişilerin sorunları çözülecektir. Orada yaşayan köylülerin sorunlarını da buraya taşınması gerekiyordu. En çetin kış zamanı dediğiniz 3-5 gündür. 6 ay kış olmadı. Bu köylerde hizmete gidilecektir. Doğuya gidenler nasıl gitmektedir buna bakmak gerekiyor. Ulaşım noktasında sorun yaşanmıyor” şeklinde konuştu.

 

HEPİMİZİN SORUNU

Yönetimlerin kararları vardır diyen Başkan Doğan “Köylümüzün sorunları hepimizin sorunudur. Yönetim başarısı için planlama vardır. Dile getirilen sorunların çözümü noktasında gereken yapılacaktır. Emekli olacakların nasıl emekli olacakları kanunda bellidir. Burada sürgün yoktur. Birileri oraya gitmek durumundadır” açıklamasında bulundu.

 

KONUDAN HABERİMİZ YOK

CHP’li Meclis üyesi Uğur Koştur tarafından gündeme getirilen sorular hakkında, göçmen binası kurulması konusunda hükümetin programı var diyen AKP Meclis Üyesi Zekeriya Özak “Yerleşim alanı diye bir şey yoktur. Kısa süreli konaklama yapılmak için bir düşünce vardır. Göç İdaresi yapılanması vardı” diyen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Malta Mahallesi’nde böyle bir şey düşünülmemiştir. Konudan haberimiz yoktur. Konu hakkında araştırma yapılacaktır. Dış cephe giydirilmesi noktasında aksaklıklara bakacağız. Turizm odaları yapıldı. Kuruma teslim edildi” dedi.

 

8 KAPALI PAZAR

Kadıköy Kapalı Pazar ve Otopark hizmet vermeye mayıs ayında başlayacaktır diyen Özak “Pazar yeri konusunda farklı bir çalışma vardır. Sonlanması bekleniyor. Diğer yerler otopark olarak kullanılacaktır. Kadıköy’de yapılacak olan proje hakkında bizler gerekeni söyledik. Doğu Kışlayı biz söyledik. Devir noktasında sıkıntı çıktı bunların aşılması bekleniyor. Pazarcılarla bir sorunumuz yoktur. 8 tane kapalı Pazar yeri yapıldı. Yuvam Kapalı Pazar yeri hakkında hukuki süreç işlemektedir. Pazar kurulmaya devam edilmektedir. Eski yerinde hizmet verilmektedir. Bu kararı aldıran bir kişi kişiye bakmak gerekiyor” açıklamasında bulundu.  

Son Güncelleme: 09.03.2016 16:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Köylü 2016-03-09 09:19:24

Akmeşe sanki sürgün yeri değilmi orada 7 personel var 1 başkan yardımcısı 2 müdür 1 zabıta komiser 2 memur 1 işçi bu insanlar kadar belediyenin müdürlüklerinde eleman yok burada aylardır yıllardır bomboş oturan insanlar var belediye meclis üyeleri buraları bir dolaşsa köylülere bir sorsa ve kamu zararının kaç milyarlara ulaştığını bir hesaplayıverse olmazmı sadece bir kişinin zevkleri için milyarlarca lira devlet zarar görüyor bu yapılanın adını siz koyun

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482