banner560
banner573
banner572
13 Aralık 2016 Salı 14:49
İzmit Meclisi'nde Doğan'a satış yetkisi verildi
banner508

İzmit Belediye Meclisi'nin aralık ayı toplantısının olağanüstü ikinci oturumu Belsa Plaza 9. katta yer alan meclis salonunda yapıldı. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan'ın başlanlık ettiğii toplantıda gündem malumunuz son zamanlarda büyük tartışma yaratan, CHP’lilerin karşı çıktığı belediyeye ait taşınmazların satışıyla ilgiliydi. Meclis’ten bu taşınmazların satışı ile ilgili belediye başkanı ve encümene yetki verilmesi istendi. İzmit Kaymakamlığı binası, Kassel Çocuk Yuvası, Belsa Plaza B Blok, eski Kuruçeşme Belediyesi yani bugünkü İdare ve Vergi Mahkemesi binası, cami arazisi, çeşitli arazi ve dükkanlar, Halkevi’nde bulunan balık pazarı gibi yerlerin satışı ya da takasıyla ilgili gündem maddeleri CHP'lilerin ret oyuna karşılık, AKP'lilerin oyu ile meclisten geçti. 

Meclis henüz başlamadan gerginlik çıktı. Henüz Başkan Nevzat Doğan meclise gelmeden üst katta yer alan misafir girişinde tartışma yaşandı. CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya'nın da izlediği meclise, yer yok diye kapıyı kilitleyerek CHP'li gençlerin alınmaması üzerine ortam gerildi. Tepkiler üzerine kapılar açıldı. Gerginlik sona erdi. Ardından Başkan Doğan Meclis'e girdi ve oturumu açtı. Meclis toplantısı gündemin birinci maddesi olan yoklama ile başladı. Başkan Doğan, gündeme geçmeden önce İstanbul'da yaşanan terör saldırısında şehit düşen vatandaşlarımız için saygı duruşunda bulunulmasını ve İstiklal Marşı okunmasını talep etti. Saygı duruşunda bulunulması ve okunan İstiklal Marşı'nın ardından şehitlerimiz için Fatiha da okundu. Sonrasında 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18/e maddesine istinaden, mülkiyeti belediyeye ait taşınmazlardan uygun görülenlerin idarenin vergi borcuna mahsuben hazine adına satışının yapılması hususunda belediye başkanına ve encümene yetki verilmesi teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 8 Aralık 2016 tarihli raporundan oluşan gündemin üçüncü maddesi ile mülkiyeti belediyeye ait taşınmazların Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na olan belediye borçlarına karşılık devredilmesi, devredilen parseller içinde bulunan Hatipköy Mahallesi 2105 ada 12 nolu parseldeki bağımsız bölümlerin Adalet Bakanlığı Kocaeli İdare ve Vergi Mahkemeleri adına meclis kararı ile verilen tahsisin ve Mehmet Ali Paşa Mahallesi 1742 ada 84 parselde bulunan belediye hizmet binasının Kaymakamlık ve bağlılarına meclis kararı ile verilen tahsisin de kaldırılması, devir konusunda belediye başkanına ve encümene yetki verilmesi teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 8 Aralık 2016 tarihli raporunun görüşülmesini kapsayan 4. maddeye geçildi.

Başkan Doğan, bu iki madde üzerine konuşmak isteyen CHP'li ve AKP'li isimleri aldıktan sonra, kısa bir izah konuşması yaptı. Olayın kamuoyuna yansıdığı şeklinde "İzmit satılıyor" şeklinde algılanmaması gerektiğini savunan Doğan, "Bizler borçlarımızın bir kısmını takas yolu ile çözeceğiz. Kamunun olan mallar kamuya geçecek ve borçlarımızdan silinecek" şeklinde ifadeler kullandı. Doğan ardından konuşmacılara söz verdi. Ancak CHP'liler öncelikle üyesi fazla olana söz verilmesini talep etti ancak Doğan, burada Başkan'ın söz hakkına sahip olduğunu kaydetti.  

Sonrasında ise CHP'lilerin talebi kabul edildi. AKP grubundan Engin Uztürk ilk sözü alan isimdi. Uztürk, yıllarca CHP'nin bu borçları siyasi malzeme olarak kullandığını belirterek, "Devlet alacağından hiç bir zaman vazgeçmez. Tahsil etmek için de acele etmez. Büyür bu borç çıp olur. Bu yüzden muhalefet etmek yerine elinizi taşın altına koyun. Söz konusu taşınmazlar uzman ekipler tarafından değerinin çok üzerinde belirlenen fiyatlardan takas edilecektir. Bu taşınmazlarla 40 milyon faiz indirimi olacak. Bu belediye için ballı börektir. Bu binalardan gelir elde etmiyor, kullanmıyorum, diğer kurumlara tahsis ediliyor ama biz tamirini falan yapıyoruz. Bu belediyemiz açısından tarihi bir fırsattır. CHP grubu muhalefet ederek bu tarihi fırsatı kaçırıyor. Yıllardır bu borçlara muhalefet edeceksiniz, bugün borçları sonlandırmaya kalkıyoruz yine muhalefet ediyorsunuz. Ben bunu anlamakta zorlanıyorum" dedi. 

Uztürk'ün ardından CHP grubundan İbrahim Güçlü söz aldı. Güçlü, bu güne kadar sürekli belediyenin borçsuz olduğunu söylediler, bugün ise borçların ortaya çıkması ile bu borçların CHP'den kaldığını dile getirdiklerini kaydetti. Güçlü, "İki yöntem de doğru değildi. Geçmişten kalan taşınmazları satarak bugünkü borçları bitirmeye çalışıyorusunuz" dedi. Güçlü, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sadece bir yıldaki rakamın artışı 3 milyon lira. (AKP sıralarından itirazlar geliyor, Başkan Doğan, müdahale edilmemesi noktasında uyarıyor). Bir yıllık gelirimiz bu borçları ödemeye yetmez. Sat sat ödeyemeyiz. Ben dün söylediklerimi söylüyorum yine. Sadece bilançolara bakarak bu durumu görmek mümkün. Bir şey önerdik. Önceden önlem alacak kriz yönetimleri oluşturalım. Bugün merkezi yönetimle aynı partiden olmasaydı İzmit Belediyesi yönetimi, durum çok daha vahim olurdu. İzmit sınırları içinde herkesin üzerinde hak sahibi olduğu yerler satılacaksa en optimum değere satmak gerek. Bunu yapmak mutabakat ister. 

Belediyenin gelirlerinde 5 yılda yüzde 100 artış var. Bunları borçlara aktarabilirdik. Belediyemizin yıllık olarak gelirlerinin arttığı düşünülürse, giderlerde de iyileştirmeler var. En son bilançoda gördüğüm yüzde 18 personel gider. Alacaklarını alma, borcunu ödeme, ee gelirlerin artmış. Sonra suçlu aranıyor. Birincisi bizden önceki yönetimlerin borcu deniyor, ikincisi muhalefet bizi desteklemiyor deniliyor. Sanıyorum İzmit Belediyesi'nin tarihinde birileri doktora tezi olarak bu dönemi ele alırsa antidemokratik bir yönetim olduğunu tarihe not düşecektir. Sat kurtulla kurtulamazsın. Bu böyle giderse yarın satacak şey de bulamazsınız."

İbrahim Güçlü'den sonra CHP grubundan Hale Meriç'e söz verildi. Kürsüye helen Meriç, tüm bu satınmazların İzmit halkının malı olduğunu ifade ederek, "Ben satışa çıkarılan camilere değinmek istiyorum" dedi. Bunun üzerine Doğan, "Bizim camimiz yok, bunu düzeltelim" şeklide konuştu. Bunun içine Meriç, "Ama arsalar üzerinde camiler var" dedi. Meriç, "Tamam sizin dediğiniz gibi camii yerleri diyelim. Benim rahatsızlığım CHP döneminde camilerin ahıra dönüştürüldüğüne dair çirkin iddialar var. Bunlar bizim içimizi acıtırken bugün bu yerlerin satışını gündeme getiriyorsunuz" diye konuştu. 

Sonrasında ise CHP Meclis Üyesi Barbaros Akkuş söz aldı. Oturduğu yerden konuşan Akkuş, Kassel Çocuk Yuvası'na değinirken Başkan Doğan, buranın arsasının belediyeye ait olduğunu kaydetti. Akkuş, "Konuşmalardan notlar aldım. Mali borçların kanayan borçlar olduğunu belirtiyor Engin Uztürk. Demek ki borçlarımız varmış. Yani devlete borçlarımız var, şahıslara borcumuz yok demekle olmaz. Biz siyasi malzeme yapan bizlermişiz. Ne alakası var, bunu hep siz gündem yapıyorsunuz bunları. Neden kamuoyunu yanıltıyorsunuz ben anlamıyorum. Ülkenin mallarını özelleştire özelleştire en son Sabiha Gökçen Havaalanı'nı sattılar. Bu ara yerel ile genel o kadar çok benzedi ki. Keşke kiraya verseydiniz de döner sermaye olarak kullansaydık. (Başkan Doğan: Ama kaymakamlık kullanıyor, kira vermiyor). Söyleyeceklerim bu kadar teşekkür ederim" dedi. 


Akkuş sonrası söz alan isim ise Başkan Vekili ve AKP Meclis Üyesi İbrahim Bulut oldu. Bulut'un kürsüye çıkması ile ortalığın karışması da bir oldu. Bulut, CHP İlçe Başkanı'nın basın toplantısı yapmamış olması halinde bugün bu gündemin güle oynaya geçeceğini belirtince CHP'liler kendi adına konuş diye bağırdı. Doğan, tartışmaları sonlandırdı. Bulut, sözlerinin devamında İbrahim Güçlü'yü iftiracı olarak niteledi. Sonrasında Bulut, CHP İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya'yı hedef alınca CHP sıralarından tepkiler yoğun bir şekilde yükseldi. Başkan Doğan, "Böyle devam ederseniz ara veririm" diye çıkış yaptı. Sonrasında CHP Grup Başkanı Ersin Albayrak, "Hatip burada cevap verebilecek kişileri konuşabilir. Lütfen ikaz edin" dedi. Doğan ise "Siz de grubunuzu ikaz edin" şeklinde konuştu. Albayrak, "Edemem" diyince Başkan Doğan, "O halde çıkın dinlemeyin arkadaşlar" şeklinde tepki gösterdi. CHP'liler bilgisizliği hakaret olarak niteleyince Doğan, "Susun lütfen ortada hakaret yok" dedi. Tepkiler artınca "İsterseniz çıkın dövün, burası kahvehane mi" diye uyardı. 

Doğan, Bulut'u da kişileri hedef almaması yönünde uyardı ve Bulut'tan konuşmasına devam etmesini istedi. Bulut, "Aslında belediye başkanına madalya satılması gerekiyor" deyince CHP'li meclis üyesi Abdullah Koç da "Başkan sana takar hiç merak etme" diye çıkış yaptı. 

İbrahim Bulut'un gerginliği tırmandıran konuşmasının ardından CHP Grubu adına konuşma yapmak üzere Birol Sağlam'a söz verildi. Birol Sağlam, zararına satışlar yapıldığını daha önce de ifade ettiklerini kaydederek, "Siz alışkınsınız tabii babalar gibi satmaya da biz elbetteki endişeli olacağız. Şimdi arkadaşlar bir örnek vereceğim. Arkadaşlar İzmit Belediyesi'nin borçlarını bitirmek için işe yaramayan binaların takasının yapıldığı söyleniyor. Bizler neden ücretsiz tahsil ediyoruz, neden kiralamıyoruz" ifadeleri üzerine Doğan, "Aynı fikirdeyiz ama bakın bir teklifim var gelin siz daha yüksek fiyata satın" dedi. Sağlam, "Sayın Başkan biz satışa karşıyız" cevabını verdi. Sağlam'ın konuması sırasında CHP sıralarından tepkiler geldi ancak Sağlam, "Gelin gelin beraber konuşalım" diyerek tepkileri sakin karşıladı. Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü: "Demek ki neymiş belediyenin kasası tam takır değilmiş. Hep bir algı operasyonu yapıyorsunuz. Gelin görün ki satılması planlanan tüm yapılar CHP döneminde kazandırılmış yapılar. CHP döneminden kalan yapıları satarak borçları ödüyorsunuz" derken, Başkan Doğan'ın AKP'li katip meclis üyesi Ersin Alparslan, Sağlam'a tepki gösterdi. Alparslan'ın tepkisi gülüşmelere neden oldu ve AKP sıralarından alkış aldı. 

Güçlü'nün konuşması sonrası kürsüye AKP Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak çıktı. Özak, konuşmaya fıkra ile başladı. Özak, bu borçların geçmişten kaldığını belirterek, "Ben bunu eleştirmek için söylemiyorum. Hepimizin geçmişi, bu borcu ödemek de hepimizin görevi" dedi. Özak, geçmişte de eski yönetimler zamanında satış yapıldığını ve bunun yanlış olmadığını kaydetti. Özak, bu konunun siyasete malzeme edilmesini son derece yanlış bulduğunu belirterek, "Bu tarihi fırsatı değerlendirmenin doğru olacağını düşünüyorum. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucu bu. Bu çalışmayı yapanları tebrik ediyorum. AKP grubu olarak bu karara sahip çıktığımızı belirtmek istiyorum" dedi. 

Özak'ın sonrasında sözü CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak aldı. Albayrak, "Bu borcun yapılandırılmasına değil, malların satılmasına tepki gösteriyoruz. Başkan'ın normalde mal alma gibi bir alışkanlığı var, bu kez satmaya kalkınca ne oluyor dedik. Sizin geçmişten kalan borçlar, 5 belediyeden gelen borçlar. Bu borçlar dondurulmuş. Bu borçların yapılandırılan borçla alakası yok ki. Biraz dürüst olun, bunun 3 katı biz borçlandırdık belediyeyi diyin" şeklinde konuştu. Ersin Albayrak, sonrasında da İbrahim Bulut'a sitem etti. Albayrak, "İlla ilçe başkanımız hakkında konuşacaksa kendisi ile bir tartışma ortamı hazırlayalım dersini alsın" deyince Bulut, "Verir mi alır mı orasına bakarız" cevabını verdi. Albayrak, gündem dışında bir konuya da değinerek kafeteryaların olduğu caddelere araç park ettirilmemesi gerektiğini, buraya bombalı araç konulabileceğini kaydetti. Başkan Doğan da söze girerek, park olayının Büyükşehir'de olduğunu kaydetti.

Meclis'te son sözü ise Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan aldı. Doğan, bu işe girmeselerdi kimsenin kendilerine neden girmediniz demeyeceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim gibi böyle büyük bir takasa giren başka belediye daha yok. Bizim amacımız bundan 5-10 yıl sonra kimse vergi, SGK borcu konuşulmasın. Kim ne derse desin parayı yönetmede tüm ülkede İzmit Belediyesi'nin başarısı konuşulur. Bugün tarihi bir oturumu yapıyoruz. Hani lafı geçti ya 'babalar gibi satarız' diye. Bu lafı diyen Turgut Özal'dır. Babalar gibi satarız demiştir. Ama bizim sattığımız falan yok. Biz takasla bu borcu kapattırıyoruz. Peki efendim bu borçlar nedereden geldi? Bütün o tarihlerden bu yana 5 belediyenin birleşmesinden gelen bir borç var. Eğer 2009'un 1 Nisan'ın da biz belediyeleri birleştirdiğimizde hiç borç olmasaydı bu belediyelerden gelen bugün hiç SGK, vergi borcu olmayacaktı.

Ersin Bey'e ben teşekkür ediyorum. Eksik de olsa söylediği doğru sözler vardı. Biz de aynı mantıkla bakıyoruz, günü kurtarma derdinde değiliz. Kim bu şehre bir çivi çaktıysa hepsine teşekkür ederiz. Abdullah Çakmak'tan söz ettiniz, ona da teşekkür ederim. Ama vatandaş da bu çivileri çakanları değerlendiriyor. Bakıyor diyor ki çivi çakışını beğenmedim falan. Vatandaşın da bir bildiği var yani. Bizim camilerimiz yok, biz cami satmıyoruz ki. Camiyi kim satabilir. Allah'ın yerini. Böyle bir şey var mı? Bunlar komik gerekçeler, yapmayın ya. Biz doğru olanı yapıyoruz. Altı başkasının, üstü başkasının. Kendinizi kandırmayın arkadaşlar. İstedikleri zaman Kassel, müftülük, Milli Eğitim dilediği yeri alır. İstedi de zaten. Şimdi biz burayı takasa sokuyoruz. Şimdi Kuruçeşme'de malı sahibine veriyoruz, borçtan düşüyoruz. Ticaretse biz de ticaret yaptık. Simit de sattık. Kuruşun ne olduğunu biliriz. Vatandaşımızın kuruşunu biz ziyan ettirmeyiz. Ben size çok uzatmadan ana hatlarıyla bir şeyi ifade etmek istiyorum. Göreve geldiğimizde belediyenin işçisine, sendikalara, piyasaya 20 milyon lira borcu vardı. Şimdi yok. Vergi ve SGK borcu olan bir belediyeyiz, onu da bitireceğiz Allah'ın izniyle. Biz işçi ve piyasa borçlarının hepsini 1 yılda ödedik. Şimdi ne yaptık, 2016'da belediyenin SGK ve vergi borçlarını yapılandırıyoruz. Her belediyenin vergi borçları aşağı yukarı var. Bakalım borçları nasıl yapılandırıyoruz? SGK'ye 40, Maliye'ye 30 milyon liralık bir borcu kapatıyoruz tüm bunları topladığımızda. Bu kurumlar yine aynı şekilde devam ediyor ama İzmit Belediyesi'nin borcu azalıyor. Aiadatlardan da kurtuluyoruz. Bunun neresi kötü arkadaşlar, bunu babasına yapmaz adam ya yapıyorlar işte yaptırıyoruz. 70 milyon lira borç düşüyor. Bir de peşin verdiğimiz için bu parayı, 40 mişyon da oradan geldi mi oldu 110 milyon lira! Bu yaptığımız takasın değeri 110 milyon lira. Dolayısı ile bizim borcumuz 2,5 kat azalmış oldu. Yüzde 40 kesintiden bir de kasada para kalacak. Bunların en iyi değerlendirildiği yer sandıktır. Bunu da unutmayın. Vatandaş durup dururken bu belediyeleri bize vermiyor. Vatandaş çok güzel takip ediyor." Doğan, konuşmasında terör olaylarına da değinerek birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Doğan, Kuvayi Milliye ruhunun daha da güçlendiğini belirtti. 

Konuşmaların ardından üçüncü ve dördüncü madde tek tek oylandı. Her iki madde de CHP'lilerin şerhi, AKP'lilerin ise oyları ile oy çokluğu ile kabul edildi. 
 

Son Güncelleme: 14.12.2016 16:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
körfezli 2016-12-14 10:57:21

Başkana tek başına böyle bir konuda yetki vermek yanlıştır, doğru olan komisyona havale ve onların marifetiyle bu işi yapmaktır.

banner354

banner328

banner554

banner482