banner608
banner597
banner609
17 Mayıs 2016 Salı 10:47
İzmit Körfezi’nde herkes kafasına göre at koşturamaz!
banner610
Kocaeli 1. İdare Mahkemesi İzmit Körfezi’nin geleceği için çok önemli bir karara imza attı. Derince Limanı'nın işletmesini 543 milyon dolar bedelle 39 yıllığına kiralayan Safi Holding'in limana 400 bin metrekare dolgu ve dip taraması yapılması için hazırlanan proje ile ilgili Kocaeli 1. İdare Mahkemesi, Kocaeli Valiliği'nin 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir' kararını reddederek ÇED'in gerekli olduğuna karar verdi.
Alınan bu kararla birlikte artık İzmit Körfezi için yeni bir sürecin başlangıcı oldu. Kamuoyunda çokça tartışan önemli yatırımlar için Kocaeli Valiliği sıkça 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir' kararın veriyordu. Sadece Derince Limanı değil, pek çok proje içinde Valilik aynı kararı verdi. Burada amaç ise ÇED sürecinde yaşanabilecek tartışmaların kendilerince önüne geçmek, oldubittiyle süreci sonlandırmak.
Bu oldubittiye ise buy sefer kamuoyu sessiz kalmadı. Başka Liman-İş Sendikası ve Kocaeli Barosu konuyu yargıya taşıdı. Kocaeli 1. İdare Mahkemesi ise bu çok önemli kararı verdi. Mahkeme açıkça şunu dedi; “İzmit Körfezi’nde yapacağını her iş çevreye vereceği zararlarının telafisinin güç ve imkansız olacaktır. Bunu İzmit Körfezi’ne yapamazsınız.”

Mahkemenin kararında şu ifadelere yer verildi:

“Proje tanıtım dosyasından da anlaşıldığı üzere, dava konu alanda yapılacak dolgu ve dip taramanın mevcut limanın kapasitesinin artırılmasına yönelik olduğu ve bu işlemler tamamlandığında söz konusu alanın liman olarak kullanılacağı açıktır. Buna göre bu alanda oluşturulması planlanan liman alanına yanaşacak deniz araçlarının ağırlıklarına göre ÇED Yönetmeliği'nin ek-1 listesinde yer alan projeler kapsamına girebileceği, bu durumda da uygulanması gereken ÇED sürecinin farklı olduğu tabi olup, ilave dolgu alanının liman yapımı için yapıldığı dikkate alındığında söz konusu limana ne kadar ağırlıktaki deniz araçlarının yanaşacağı hususuna yer verilmeyen proje tanıtım dosyası üzerine tesisi edilen dava konusu işlemde bu yönüyle de hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Dava konusu işlemin uygulanması durumunda oluşabilecek çevre zararlarının telafisinin güç ve imkansız olacağı açıktır. Açıklanan nedenlerle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı kanunun 20/A maddesinin 2/e bendi uyarınca itiraz yolu kapalı olmak üzere 9 Mayıs 2016 tarihinde oy birliğiyle karar verildi."

Peki şimdi ne olacak?
Derince Limanı’nın kiralayan firma olan Safi Holding yeniden ÇED dosyası hazırlayacak. Bu dosya Kocaeli Valiliği’ne sunulacak. Belkide firma yeni bir iptal korkusu veya ÇED kararı riskine girmemek için Çevre Bakanlığı ile sorunu çözme yoluna gedebilir. Muhtemelen de öyle olacak.
Ama her ne olursa olsun artık şu mahkeme kararları ile belenmiştir ki, İzmit Körfezi sahipsiz değildir. Arkasına hangi siyasi iradeyi alırsa alsın İzmit Körfezi herkesin at koşturabileceği yerler değildir. 

Son Güncelleme: 18.05.2016 11:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482