banner560
banner573
banner572
05 Ağustos 2014 Salı 14:37
İzmit Belediye Meclisi Canlı İzleyin
banner508

ah


Meclis canlı yayınımız burada sona ermiştir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

meclis

Saat 16:25

Bir sonraki meclis toplantısı 2 Eylül 2014 Salı günü saat 15.00'te yapılacak.

Saat 16:22

Mecliste İzinlilerin isimleri okunuyor: AKP'den İbrahim Bulut, Yusuf Sami Çınar , CHP'den Erhan Uysal, Abdullah Koç

Saat 16:20

Konu Eğitim Gençlik Komisyonu'na havale edildi.

Saat 16:17

Gündeme 16. madde olarak CHP'lilerin önergesi görüşülecek.

Gençlerin topluma kazanılması adına verilen önerge, uyuşturucuyla mücadeleyi kapsıyor.

Saat 16:15

Başkan Doğan: 5 yıldır bu konuda emniyetle ilgili en fazla işbirliği içinde olan belediye biziz. Çok uyumlu şekilde çalışıyoruz. Meclis üyelerimizin de bu konuya ilgisi çok memnun edici. Fakir mahallelerde bu olayın artması daha düşündürücü.

Saat 16:13

Başkan yardımcısı İbrahim Elgin söz aldı: "Önemli olan bu işe başlamadan önünü kesmek. Tedavisi çok uzun süren bir işlem bu. Geçen dönem mahallelerle ilgili özel olarak çalışma yaptık. Hangi mahallede fazla suç oranı varsa ona göre planlama yapılmalı diye düşünüyorum."

Saat 16:10

Doğan: Üniversite önderliğinde olması bu işin en sağlıklı yönü. İlimizdeki hastanelerde bu dalda kadro çok sınırlı. Konunun gündeme getirilmesi de iyi oldu. Belediye tarafından elimizden ne gelirse yapmaya hazırız.

Saat 16:09

Başkan Doğan şöyle konuştu: "Asıl iş orayı kurmak değil, yürütmek. Üniversitemiz bununla ilgili desteği oluştursun. Biz belediye olarak her şeyini karşılamaya hazırız. Belsa B Blok'u bile bunun için ayırabiliriz. Bu konuyu çözeriz. AMATEM'in bir kadro yapısı var. Bunu sağlamalıyız.

Saat 16:08

CHP'li Meclis üyesi Barbaros Akkuş ilimizde AMATEM benzeri bir yer açılıp açılmayacağını sordu.

barboros

Saat 16:00

Başkan Doğan: "Raporla ilgili emeği geçenleri kutluyorum. Raporu arkadaşlarımıza dağıtalım. Biz de biraz daha inceleyelim raporu. Uygulamalarla ilgili şehrin üst düzey yöneticileriyle bir araya gelmeliyiz. Bu rapor da yol gösterici olarak kullanılabilir. Sayın valimiz ve Büyükşehir Başkanımız bu konularda son derece hassasiyet gösteriyor. Bu da bizim için büyük kazanç. Bakın bizim bir işçimiz bonzaiden vefat etti. Çok üzücü bir durum. Bu büyük bir yara.

Saat 15:50

Toplantı'da gündem maddeleri bitti. Şu anda uyuşturucuyla mücadele ile ilgili konu görüşülüyor. Sağlık ve Çevre komisyonunun konuyla ilgili raporu okunuyor.

Saat 15:45

Başkan vekili Zekeriya Özak söz aldı. Şöyle konuştu: "Geçtiğimiz ay meclis 2 saat 9 dakika sürmüş. Gündemle ilgili sadece 27 dakika görüşülmüş. Biraz anlayış rica ediyorum. Gündemle ilgili konuşulursa seviniriz."

SAMSUNG CSC

 Saat 15:43

Eğer sürekli bunu gündemde tutmaya çalışırsanız bilgi eksikliği var derim. Hala gündeme gelirse siyasi kasıt ararım.

unnamed (1)Saat 15:41

Doğan: Bu şehirde 102 tane muhtar var. İzmit Belediyesi'nin toplasanız 15 tane muhtarlığı bile yok. Standarttan bahsediyorsunuz. Belediyemizin birinci görevi bu tür yerler yapmak değildir. Kamu hizmetine destek olabiliriz. Yer varsa yardım ederiz. Ama bu asli görevimiz değil.

Saat 15:38

Doğan: Orada emekli evi var. Oranın huzurunu bozmaya çalışıyorsunuz. Biz konuşursak bunları konuşuruz. Oradaki insanların huzurunu bozmaya kimin hakkı var. 2004'ten öncesine girersek ben çok konuşurum. Hatırlamak bile istemiyorum o yılları. Biz şimdi taşeronlara bile iş yaptırdıysak, bunların bazı araç gereçlerini krediyle biz alıyoruz çünkü daha ekonomik oluyor. İzmit Belediyesi 5 yıldır parayı iyi yöneten bir belediyedir. Esnafına işçisine müteahhitine tıkır tıkır parasını ödeyen belediyedir. Gerekirse yer de alırız yer de satarız. Kredi de çekeriz. Biz bu uygulamayı başından beri yapıyoruz. Keşke Akmeşe'ye gazı siz İzgaz'ı kurduğunuzda götürseydiniz de bu konuları şimdi konuşmasaydık.

Saat 15:35

Doğan konuşuyor:

Geçtiğimiz dönemde olmayan bir tarzla karşı karşıyayız. Gündem maddesi dışında söz alan arkadaşlar konuyu uzatıyor. Meclis icranın tartışılacağı yer değil. Dilek ve temenniler bölümünde izin verilirse konuşulur. Gündemle ilgili söz alıyorsunuz ama gündemle ilgili kesinlikle konuşmuyorsunuz. Başka konuları gündeme getiriyorsunuz. Demokratik haklar adına, herkesin söz alması adına iç tüzüğü bile aştık ama gördük ki bu sağlıklı sonuç vermiyor.

Saat 15:34

Mecliste İbrahim Güçlü ile başkan Doğan arasında kısa süren tartışma yaşandı.

unnamed

Saat 15:33

Doğan söze girdi  ve "Serdar Mahallesi neden görüşülmüyor. Bu konuyu siyasi malzeme yapmaya kararlısınız. Her ay meclisin gündemini bu şekilde meşgul ediyorsunuz. Bunda siyasi kasıt görürüz. Kaç tane muhtar kirada, konteynerde. Neden onlar için sesiniz çıkmıyor. Neden onların hakkını savunmuyorsunuz. Yahya Kaptan Muhtarı gündemimizde değil. Lütfen icraatın işine karışmayın."

Saat 15:32

Güçlü: Başkan Doğan da aslında çok diplomatik bir dille İzgaz'ın satışının ne kadar yanlış olduğunu söyledi. Ben bu meclisin parçası olmaktan dolayı mutluyum.Sonuç olarak biz belediyeyiz ve sosyal sorumluluklarımız var. Belediye bunu uygulamalarına yansıtıyor. Mahalle muhtarlıkları yaptık, mahalle konakları yaptık. Sabahları hemşehrilerimize çorba dağıttık. Ama bir standart yok gibi geldi bana. Başkanımızı mahalle muhtarlarına yer tesisinin belediyenin ukdesinde olmadığını söyledi.

Saat 15:30

Güçlü: Bunu destekliyoruz. Hatta bu araçlarda çalışan arkadaşlarımız da belediye personeli olsun. Taşeron olmasın Temennim o ki bu anlayış diğer kurumlara da örnek olur. Geçtiğimiz ay bu mecliste bir konuşma oldu. Genç bir arkadaşımız söz aldı Akmeşe'de doğalgaz eksiği olduğunu söyledi. Ben ve Büyükşehir Belediye Başkanı girişimde bulunduk. Söz konusu firma daha önce Büyükşehir'in kuruluşlarından birisiydi. Eğer bu kuruluş o zaman muhalefetin uyarıları dikakte alınıp satılmasaydı sadece Akmeşe'nin değil diğer yerlerin de doğalgaz eksiği giderilebilirdi.

2004 yılına kadar İzmit Belediyesi farklı bir anlayışla sosyal demokratlarla yönetiliyordu. 2004'te ise hemşehrilerimiz sosyal demokratlara muhalefet görevi verdi. O gün iktidara gelen arkadaşlarımız farklı olduklarını söylediler. Bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söylediler.

Meclis üyeleri, belediyede kadrolaşma konusunda hassas olacaklarını söyledi. Ama belediyenin ilk icraatı bazı işçiler işten atmak oldu. Temizlik işi özelleştirildi. Bazı birimler kapatıldı. Örneğin fidanlık gibi.

Zaman zaman öyle boyutlara geldi ki iş, inanılmaz. Bazı işler taşeron elemanla yapamazsınız. Ama belediye bunu yaptı. Nitekim böyle bir davadan dolayı belediye başkanımız yargılanıyor.

Geçtiğimiz meclisi belediyenin bir teklifi geldi. Bazı araçların satın alınması isteniyordu. İlgili bürokratı davet ettik komisyona. Belediyenin hizmet sınırlarının genişlemesi nedeniyle araç alınması gerektiğini söyledi. Kiralık araçları gece kullanmak için fazla para ödendiğini söyledi.

Saat 15:22

Toplantıda CHP'li İbrahim Güçlü söz aldı. Güçlü şöyle konuşuyor:

Saat 15:20

Toplantıda imar maddelerinin komisyonlara havalesi kabul edildi.

Saat 15:19

Belediyenin borçlanıp borçlanmayacağı komisyondan gelecek rapora göre belli olacak.

Saat 15:17

Toplantıda gündem maddelerine geçildi. İlk olarak belediyenin kredi çekmesiyle ilgili madde ele alındı. Madde başkan vekili Zekeriya Özak'ın talebiyle plan ve bütçe komisyonuna havale edildi.

Saat 15:15

Veli Beyaztaş ve Hüseyin Polattimur, meclis önerge vererek gençlerin uyuşturucuyla mücadelesine destek olunması konusunda görüş bildirdi.

SAMSUNG CSC

Saat 15:10

İzmit Belediye Meclisi'nde 15 madde görüşülecek. Başkan Doğan salona geldi ve yerini aldı.

İzmit Belediye Meclisi ağustos ayı olağan toplantısı birazdan başlayacak. Doğan meclis üyelerinden kredi çekmek için yetki isteyecek.

Meclisin sert tartışmalara sahne olması bekleniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482