banner608
banner597
banner609
13 Kasım 2016 Pazar 14:49
İSU ve Nuh Çimento'ya gözdağı verdi
banner610
2004 yılında tüm Kocaeli il sınırları büyükşehir belediyesi sınırları ilan edilmiş, bu sınırlardaki su ve kanalizasyon konusunda yetki İSU’ya verilmişti. O tarihten bu yana Kocaeli ili sınırları içerisinde en ufak bir artezyen kuyusuna bile İSU tarafından saat takılmakta ve ücreti alınmakta. İSU aynı zamanda atık su bedeli de tahsil etmekte. Bunların yanı sıra Kocaeli genelinde akarsular veya göller yine İSU denetiminde. Sanayi tesislerinin kullandıkları arıtılmamış “ham su” da diğer içme sularına oranla daha düşük bir tarifeyle İSU tarafından satılıyor. Hal böyle iken, Hereke’de faaliyet gösteren Nuh Çimento A.Ş. fabrikası kullandığı suyu 2008 yılına kadar Hereke’de bulunan Ulupınar Deresi’nden almaktaydı. Ulupınar Deresi’nden satın aldığı suya ise İSU tarifelerine göre ham su bedeli ve ayrıca atık su bedeli ödemekteydi. 

Hal böyleyken Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok, haziran ayının ortalarında İSU ve Nuh Çimento ile ilgili çok ciddi bir iddiada bulunmuş, 2008 yılından bu yana Nuh Çimento’nun 90 trilyonu bulan atık su parasını ödemediğini ileri sürmüştü.

Son günlerde 2015 yılında hazırlanan yolsuzluk ve kadrolaşma iddianamesi ve FETÖ iddiaları ile gündeme gelen Nuh Çimento, o dönem de bu iddia ile gündemdeydi.

Altınok’un uzunca bir yazı ile gündeme getirdiği bu iddianın üzerinden aylar geçti ki Altınok hakkında İSU’nun savcılığa suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Jandarma Komutanlığına ifadeye çağırılan ve İzmit dönüşü ifade veren Altınok, sosyal medya hesabı Facebook’tan İSU’ya seslenerek, “Her birimizden yaptığımız çişin bile parasını tahsil eden, ödeyemeyenin suyunu kesen İSU’nun Nuh Çimento’ya 90 trilyona varan peşkeşini artık belgeleriyle ortaya koyma vaktidir. Günah benden gitti...” dedi.

Altınok’un paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Bir kaç ay önce İSU’nun yaptığı yolsuzluğu kamuoyu ile paylaşmıştım. İSU yetkilileri çok alınmışlar ve kendilerine hakaret ve iftira ettiğim için savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlar. Bugün İzmir dönüşü ayağımın tozuyla jandarmaya ifadeye çağrıldım ve ifade verdim… Artık konu yargıda... Her birimizden yaptığımız çişin bile parasını tahsil eden, ödeyemeyenin suyunu kesen İSU’nun Nuh Çimento’ya 90 trilyona varan peşkeşini artık belgeleriyle ortaya koyma vaktidir. Günah benden gitti...” Altınok’un bahsettiği belgeleri merakla bekliyoruz.

Altınok, haziran ayında yaptığı açıklamada şu iddiaları gündeme getirmişti:
“Yanı başımızdaki bir sanayi kuruluşunun maliyetlerini aşağıya çekip daha fazla kar elde etmesi bizleri asla rahatsız etmez. Bizleri rahatsız eden, İSU’nun çifte standardıdır. Bu kentte yaşayan tüyü bitmedik yetim bile atık su bedeli öderken koskoca bir sanayi kuruluşunun atık su bedeli ödememesi üstelikte böylesi ciddi bir rakamı görmezden gelmesi Allah için hele hele bu Ramazan gününde kabul edilir bir tutum değildir. 
 
Özetle, Nuh Çimento,  deniz suyunu arıtırken, kalan tuz ve kimyasalları derin sulara deşarj etmesi gerekirken limanının hemen altına boca etmekte ve Hereke bölgesindeki denizdeki doğal yaşamı tümüyle bitirmektedir. Düşününki deniz arıtmasından çıkan tuz ve kimyasalları döktüğü bölgedeki kayaların eridiği kulağımıza gelmektedir. 
Bu kentte yaşayan her yurttaş atık su bedeli ödüyorsa sanayicide ödemek zorundadır. Kocaeli’deki her sanayi kuruluşu bir ton atık su için İSU’nun bu günkü tarifesine göre 3.23 TL ödemek durumundadır.  KDV ile birlikte bu rakam 3.5 TL’dir. İSU web sitesinde KSUB olarak tanımlanmış tarife. 
 
Nuh A.Ş aylık ortalama 250.000 ton deniz suyu kullanmaktadır. 
250.000 x 3.5 TL = 875.000 TL yani eski parayla 875 milyar…
875 milyar x 12 ay = 10.5 trilyon  ( eski parayla )
Nuh Çimento firması 2008 yılından bu yana yani 8.5 yıl deniz suyuna tek kuruş ödemediğine göre, 
8.5 yıl x 10.5 trilyon = 89.250 trilyon düz hesap 90 trilyon.. 
 
Durumu İSU yetkilerine bildirmiş isek de aldığımız cevap ‘henüz bu konuda mevzuat yokmuş’ şeklindedir. 
 
Tüm Kocaeli halkına yıllardır atık su bedeli ödetilir iken hiç kimse mevzuat henüz oturmadı falan demedi.. İliğimize kemiğimize kadar atık su bedeli ödedik ve halen ödüyoruz. 
 
Eğer İSU yöneticileri mevzuattan bir haber iseler, 
 
T.C Anayasası Madde 43: ''Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır.  Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir
 
T.C. Anayasası Madde 168 – ''Tabii servetler ve kaynaklar Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Bunların aranması ve işletilmesi hakkı Devlete aittir.''
 
4721 sayılı Türk Medeni Kanunu MADDE 715.- ''Sahipsiz yerler ile yararı kamuya ait mallar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Aksi ispatlanmadıkça, yararı kamuya ait sular ile kayalar, tepeler, dağlar, buzullar gibi tarıma elverişli olmayan yerler ve bunlardan çıkan kaynaklar, kimsenin mülkiyetinde değildir ve hiçbir şekilde özel mülkiyete konu olamaz.''
 
Diğer bir anlatımla, deniz suyu da devletindir, yani 80 milyonun ortak malıdır. 
 
Yani netice olarak deniz suyunu sıfır bedelle tahsis etmenin yanı sıra 90 trilyonluk atık su bedeli de ne yazık ki iç edilmiştir. 
 
İSU yetkileri en azından aylık tüketimi 250.000 ton olan kuruluşa  su faturası sıfırlanınca bir uğrar ve sorar ‘’ ABİ ARTIK SUYU BİZDEN ALMIYORSANIZ NEREDEN ALIYORSUNUZ ‘’ diye.
 
Görülmektedir ki Nuh ve İSU yetkileri 8.5 yıl boyunca körebe oynamışlar.. Tabii ki YERSEK…”

Son Güncelleme: 14.11.2016 18:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hodri meydan 2016-11-14 01:23:10

Şehirde 1000 sanayici var kocaelispora destek veren sadece Nuh çimento var ve en büyük düşmanı sensin karalayan sensin çünkü sefa Hikmet hepiniz KS düşmanısınız

Avatar
EMRE KILIÇ 2016-11-14 15:24:03

ÖNCELİKLE ŞUNU BELİRTMEK İSTERİM Kİ YAZILAN HABER TAMAMEN YANLIŞTIR. NUH ÇİMENTO ŞİRKETİ BULUNDUĞU HEREKE VE KOCAELİ İÇERİSİNDEKİ KAMU YARARINA EN ÇOK ÇALIŞAN FİRMADIR. BUNUN EN BÜYÜK ÖRNEKLERİ FİRMANIN BUZAMANA KADAR YAPTIĞI VE YAPMAYA DEVAM ETTİĞİ OKUL HASTANE GEÇİT ÖĞRETMEN EVİ GİBİ SAYAMADIĞIMIZ BİRSÜRÜ HİZMETİ VARDIR. BU HİZMETLER VERGİLERİ ÖDENMİŞ NET KAR ÜZERİNDEN YAPILMAKTADIR. ÇALIŞANLARININ ÇOĞU BU BÖLGEDE YAŞAYAN HALKTAN TERCİH EDİLMİŞTİR YAKLAŞIK 1000 KİŞİYE EKMEK KAPISI OLMUŞTUR. ATIK SU BEDELİ ÖDEMEYE GELİNCE İSU DAN HİÇBİR HİZMET ALMAMASINA RAĞMEN (SU VE KANALİZASYON) HER AY KUYULARINDAN 55-60000 TL ATIK SU PARASI ÖDEMEKTEDİR DENİZ SUYUNA GELİNCE KANUNEN HİÇ BİR ŞİRKET DENİZDEN ALINAN SUYA FATURA KESEMEZ ÇÜNKÜ BÖYLE BİR YASA YOKTUR.TÜRKİYE GENELİNDE BU ŞEKİLDE SU ÜRETİMİ YAPAN VE KULLANAN YAKLAŞIK 5-6 İL VARDIR, HİÇBİRİNE FATURA KESİLEMEMİŞTİR.

Avatar
EMREKILIÇ 2016-11-14 15:25:46

. ÇEVRE BAKANLIĞINDAN ALINAN DEŞARJ İZNİ İLE DOĞAL YAPIYA ZARAR VERMEDEN DEŞARJ YAPILMAKTA VE DEVAMLI KONTROLALTINDA TUTULMAKTADIR. DÜNYANIN EN PAHALI KULLANILABİLİR SU ÜRETİMİ DENİZ ARTMA İLE OLANI OLMASINA RAĞMEN, HAM HALİYLE İNSANLARIN TÜKETİMİNE UYGUN YERALTI SULARININ SANAYİDE HARCANARAK KURAKLIĞA SEBEP OLMAKTANSA KÖRFEZİN EN PİS NOKTALARINDAN BİRİ OLAN HEREKE LİMANINDAN SU ALARAK ARITIP SANAYİDE KULLANIP BUHAR HALİNDE DOĞAYA GÖNDEREN VE BUNUN İÇİN YAKLAŞIK 20.000.000 PARA HARCAYAN BİR ŞİRKETE HAKSIZLIK YAPTIĞINIZI DÜŞÜNÜYORUM

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482