banner608
banner609
14 Haziran 2016 Salı 19:12
İSU, Nuh Çimento’ya 90 milyon lira kıyak mı yaptı?
banner610
Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok İSU ve Nuh Çimento ile ilgili çok ciddi bir iddiada bulundu. İddiaya göre 2008 yılından bu yana Nuh Çimento 90 trilyonu bulan atıksu parası ödemedi.
 
2004 yılında tüm Kocaeli il sınırları büyükşehir belediyesi sınırları ilan edilmiş ve tüm Kocaeli il sınırlarında su ve kanalizasyon konusunda yetki İSU ya verilmişti. O tarihten bu yana Kocaeli ili sınırları içerisinde en ufak bir artezyen kuyusuna bile İSU tarafından saat takılmakta ve ücreti alınmakta. İSU aynı zamanda atıksu bedelide tahsil etmekte.
Bunların yanı sıra Kocaeli genelinde akarsular veya göller yine İSU denetiminde. Sanayi tesislerinin kullandıkları arıtılmamış “ham su” da diğer içme sularına oranla daha düşük bir tarifeyle İSU tarafından satılıyor. Hal böyle iken, Hereke de faaliyet gösteren Nuh Çimento A.Ş. fabrikası kullandığı suyu 2008 yılına kadar Hereke’de bulunan Ulupınar Deresi’nden almaktaydı. Ulupınar Deresi’nden satın aldığı suya ise İSU tarifelerine göre hamsu bedeli ve ayrıca atıksu bedeli ödemekteydi. 

Altınok’un iddiasına göre, aylık ortalama su tüketimi 250 bin ton olan Nuh Çimento, İSU yöneticilerinin gözlerindeki bozukluğu ve aşırıya kaçan iyi niyetlerinide hesaba katarak normalde İSU’nun bugünkü tarifesine göre aylık tutarı 2.5 milyon TL civarı olan su maliyetini deniz suyunu arıtarak nedereyse sıfırlamayı başardı.

Altınok, yatığı açıklamada şu iddiaları gündeme getirdi; “Yanıbaşımızdaki bir sanayi kuruluşunun maliyetlerini aşağıya çekip daha fazla kar elde etmesi bizleri asla rahatsız etmez. Bizleri rahatsız eden, İSU nun çifte standardıdır. Bu kentte yaşayan tüyü bitmedik yetim bile atıksu bedeli öderken koskoca bir sanayi kuruluşunun atıksu bedeli ödememesi üstelikte böylesi ciddi bir rakamı görmezden gelmesi Allah için hele hele bu ramazan gününde kabul edilir bir tutum değildir. 

Özetle, Nuh Çimento,  deniz suyunu arıtırken, kalan tuz ve kimyasalları derin sulara deşarj etmesi gerekirken limanının hemen altına boca etmekte ve Hereke bölgesindeki denizdeki doğal yaşamı tümüyle bitirmektedir. Düşününki deniz arıtmasından çıkan tuz ve kimyasalları döktüğü bölgedeki kayaların eridiği kulağımıza gelmektedir. 
Bu kentte yaşayan her yurttaş atıksu bedeli ödüyorsa sanayicide ödemek zorundadır. Kocaelideki her sanayi kuruluşu bir ton atık su için İSU nun bu günkü tarifesine göre 3.23 tl ödemek durumundadır.  kdv ile birlikte bu rakam 3.5 TL dir. İsu web sitesinde KSUB olarak tanımlanmış tarife. 

Nuh A.Ş aylık ortalama 250.000 ton deniz suyu kullanmaktadır. 
250.000 x 3.5 TL = 875.000 TL yani eski parayla 875 milyar…
875 milyar x 12 ay = 10.5 trilyon  ( eski parayla )
Nuh Çimento firması 2008 yılından bu yana yani 8.5 yıl deniz suyuna tek kuruş ödemediğine göre, 
8.5 yıl x 10.5 trilyon = 89.250 trilyon düz hesap 90 trilyon.. 

Durumu İSU yetkilerine bildirmiş isekde aldığımız cevap ‘henüz bu konuda mevzuat yokmuşmuş’ şeklindedir. 

Tüm Kocaeli halkına yıllardır atık su bedeli ödetilir iken hiç kimse mevzuat henüz oturmadı falan demedi.. iliğimize kemiğimize kadar atıksu bedeli ödedik ve halen ödüyoruz. 

Eğer İSU yöneticileri mevzuattan bir haber iseler, 

T.C Anayasası Madde 43: ''Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır.  Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir
 
T.C . Anayasası Madde 168 – ''Tabii servetler ve kaynaklar Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Bunların aranması ve işletilmesi hakkı Devlete aittir.''
 
4721 sayılı Türk Medeni Kanunu MADDE 715.- ''Sahipsiz yerler ile yararı kamuya ait mallar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Aksi ispatlanmadıkça, yararı kamuya ait sular ile kayalar, tepeler, dağlar, buzullar gibi tarıma elverişli olmayan yerler ve bunlardan çıkan kaynaklar, kimsenin mülkiyetinde değildir ve hiçbir şekilde özel mülkiyete konu olamaz.''

Diğer bir anlatımla, deniz suyu da devletindir, yani 80 milyonun ortak malıdır. 

Yani netice olarak deniz suyunu sıfır bedelle tahsis etmenin yanı sıra 90 trilyonluk atık su bedelide ne yazıkki iç edilmiştir. 

İSU yetkileri en azından aylık tüketimi 250.000 ton olan kuruluşa  su faturası sıfırlanınca bir uğrar ve sorar ‘’ ABİ ARTIK SUYU BİZDEN ALMIYORSANIZ NEREDEN ALIYORSUNUZ ‘’ diye.

Görülmektedirki Nuh ve İsu yetkileri 8.5 yıl boyunca körebe oynamışlar.. Tabiiki YERSEK…”


 
Son Güncelleme: 13.11.2016 13:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482