banner560
banner573
banner572
24 Kasım 2015 Salı 17:03
İSU 2015 yılı Genel Kurulu yapıldı
banner508

 

Haber: Oğuzhan Aktaş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü Olağan Genel Kurul Toplantısı İzmit Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 13 gündem maddesinin yer aldığı 2015 yılı İkinci Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda İSU Genel Müdürlüğü 2016 Yılı Performans Programı, İSU Genel Müdürlüğü 2016 Mali Yılı Gelir Gider Bütçesi, geçicisi işçiler için izin talebi, sözleşmeli kadrolar ve memurların iptal ihdas talepleri görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda İSU’nun 2016 bütçesi muhalefet üyelerinin şerh koymasına rağmen AKP’li üyelerin oy çokluğuyla 711 milyon lira olarak belirlendi.

 

 

 

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

 

Gündem konularından önce AKP’li meclis üyesi Emine Zeybek eski din öğretmeni olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na öğretmenler günü dolayısıyla çiçek takdim etti.

 

 

 

DÖNÜŞÜM YAŞANDI

Genel kurulda ilk olarak İSU Genel Müdürü İlhan Bayram söz aldı. Bayram, “İSU’nun çalışmalarına bakıldığı zaman isterseniz bardağın boş tarafını, isterseniz dolu tarafını görebilirsiniz. Biz kurum olarak bugün size dolu ve boş taraflarımızı anlatacağız. Tabi sürekli olarak bardağın boş tarafını doldurmaya çalışıyoruz. Kısa kısa bunları özetleyecek olursak İzmit Körfezi’nden muhteşem bir dönüşüm sağlandı. Artık yüzde 99 oranında atık sular arıtılıyor ve çevreye o şekilde veriliyor” dedi.

 

 

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM

Sözlerini devam ettiren Bayram, “SCADA sistemi, uzaktan sayaç okuma sistemi, e-imza ve elektronik belge yönetim sistemi, mobil arıza takip sistemi, içme suyu bilgi yönetim sistemi, yüksek tüketim abone yönetim sistemi gibi ileri teknoloji yatırımları Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdik. Projeleri yapmada ve işletmede paranız olur, isteğiniz olur ama elemanınız olmaz. Bizim böyle bir sıkıntımız da yok. Genel müdürlüğümüzde lisansüstü eğitim de veriliyor.

 

KAYIP KAÇAK SU ÖNLENECEK

İzmit’te şebeke SCADA’sını oluşturacağız. Kayıp kaçağı büyük ölçüde engelleyecek olan bu sistem 11 milyon euroya mal olacak. 3 senenin sonunda bu proje kayıp kaçağı yüzde 44’ten yüzde 25’e indireceğiz ve yıllık 30 milyon lira civarında bir kar sağlayacağız. Projeye harcayacağımız toplam parayı bir yıl içerisinde geri kazanacağız. Yıllık 10 milyon metreküp suyun kaybını önlemiş olacağız.” Bu sırada söz alan başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “İzmit eski bir şehir. Bu sebeple SCADA’yı ilk burada uygulayacağız. Cumhuriyet tarihinden bu yana var olan su borularımız var. Bazı boruların yerlerini bile bilmiyoruz. Bu SCADA projesiyle bütün boruların da yerlerini tespit etmiş olacağız” dedi.

 

ÇENESUYU’NDAN DAHA İYİ

İlhan Bayram’ın konuşmasını tamamladıktan sonra kısa bir konuşma yapan Karaosmanoğlu, “Bizim şebeke suyumuz tüm satılan damacana sulardan çok daha sağlıklıdır. Buna Çenesuyu’da dahil Yuvacık Su da dahil. Bizim suyumuz hepsinden çok daha sağlıklı. Çünkü o hazır su bile evde tüketilene kadar bekliyor. Ama bizim şebeke suyumuz sürekli akıyor. Ve biz bu yüzden çok şanslı bir kent konumundayız” ifadelerini kullandı.

 

ASLA İZİN VERMEZDİM
İzmit Körfezi’nde yapılan çekimlerden oluşan kısa bir video izlendikten sonra Başkan Karaosmanoğlu, denize yapılan doldurmaların yanlış olduğunu ifade ettiği sırada CHP’li Hüseyin Yılmaz söz alarak, “Burada böyle diyorsunuz ama Derince’de limanların doldurulmasına göz yumuyorsunuz” dedi. Karaosmanoğlu’da buna cevaben, “Bazı şeyler sizi de aşar, beni de aşar. Derince’deki liman doldurmalarıyla ilgili yetki bende olsa asla buna izin vermem” diye konuştu.

 

VAATLER İNANDIRICI DEĞİL

CHP’li Hüseyin Yılmaz ise şöyle konuştu; “Oysa ilgili yasanın genel kurulun görevleri başlıklı kısmında ‘İhtiyaç halinde gayrimenkul almaya yönetim kurulu yetkilidir’ şeklinde herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu yüzden böyle bir yetki devrinin hukuki dayanağı kararnamede yoktur. Performans programı ve bütçe tasarısı bir kentin bir yıllık dönemine ilişkin vaatleri içerir. Bu vaatlerin gerek mecliste gerekse kamuoyunda kabul görebilmesinin birinci şartı ise o vaatlerin inandırıcı olmasıdır. Yoksa vaat edilenler şüphesiz çoğu görünüşte olumlu icraatları içerecektir. Biz de bu nedenle 2016 yılı performans programına geçmeden önce 2015 yılı performans programına ve o programın ne kadarının gerçekleştiğine bakalım istedik.

 

KOCAELİ SU MASTER PLANI

2016 yılı performans programının 16. sayfasında ‘Kocaeli su master planının hazırlanması’ hedefi 2016 yılı için yüzde 20 gösterilmiştir. Bu hedef 2015 yılı için yüzde 10 olarak gösterilmiştir ancak yüzde 10 oranında gerçekleşmiştir. Yine aynı sayfada 2015 yılı kayıp su oranı yüzde 33 olarak hedeflenmiş iken bu oran 2015 yılında yüzde 36 olarak gerçekleşmiştir. Yani kayıp-kaçak oranında 2015 yılı için hedeflenen düşüş tutturulmuştur. Şimdi 2016 yılı için yine kayıp su oranı yüzde 33 olarak hedeflenmiştir. 2 yıldır bu oranın düşürülememesi anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir durum değildir.

 

KAYIP KAÇAKTA VAHİM DURUM

Sayın genel müdürümüz de kabullenmiş bir şekilde bu sorunu tek başlarına çözemeyeceğini basın önünde de dile getirmektedir. 22 Temmuz 2015 tarihli yerel bir gazeteye verdiği demeçle bu konuda umutsuz bir tablo çizmiştir. Genel müdür ‘İzmit’in pek çok bölgesinde hala eski şebeke var. İzmit’te yıllık su kayıp kaçak miktarı 16-17 milyon metreküp civarında’ sözleriyle kayıp kaçak konusundaki vahim durumu kamuoyu önünde gözler önüne sermiştir. Bu beyanlara karşı vatandaş adına şu sorunun cevabını vermenizi isteriz; Sorunun kaynağı kent altyapısı ise çözüm yeri de sizsiniz. Sorunu dile getirmekten ziyade 12 yıldır bu sorunu çözen hizmetlerin yapılması gerekmez miydi?”

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482