banner598
banner608
06 Temmuz 2014 Pazar 22:20
İŞTE BİZ BUYUZ…!
banner610

Bu yazımda biraz bencillik edip, kendi kurulumuzdan bahsetmek istiyorum.

Özü itibariyle konu hepimizi ilgilendiriyor. Bizim yaşadıklarımız aslında toplumun birer aynası niteliğinde.

Önyargıların hayatımızdan çaldığı vakitleri anlatmak adına, bu bahsi yapma gereği duydum.

Bilindiği gibi TOBB BAŞKANI RIFAT HİSARCIKLIOĞLU tarafından kurulan ve dört odanın kadın girişimcilerinden oluşan kurulumuzun var oluşu

yedi yıl öncesine dayanıyor.

İlk kurulduğunda otuz iş kadını ile başladık. Bize dışarıdan ilk bakış açıları, “kadınlar bir araya geldi . Çay kahve dedikodu muhabbetleri yaparlar başkada bir şey yapmazlar” şeklindeydi. İlk kez bulunduğum bir sivil toplumda bu önyargı çok ağırdı. Düşünebiliyor musunuz, bizim grupta kadınlarımızın her biri kendi iş alanlarında yıllarını vermiş başarılı, kendi ayakları üstünde duran kadınlar için bu önyargılar yapılıyordu.

***

Toplantılarımıza  ilk başladığımız günden bugüne gündemsiz bir toplantı yapmadık. İlk toplantılarda birbirimizi tanıdık çünkü iş dünyasındaki kadınlar olarak birbirimizden haberdar değildik. İş hayatlarını yakinen tanıyınca ne büyük mücadeleler verdiklerini gördük.

Herkesin iş alanları farklı olsa da ortak nokta girişimciligin yanı sıra kadın olunduğu için yaşanan sıkıntıları, zorlukları bunlara rağmen neleri başardıklarını gördük . Küçük de olsa ilk network oluşuyordu.

Bizler sorun olmaya değil, toplumun sorununa bir nebze de olsa çözüm üretmeye gelmiştik. Bu mantaliteyle her toplantımız ayrı bir gündem oluşturuyor. Toplantıları kişiselleştirmeden gündem konuları üzerinde fikir alış verişleri ve “ne yapabiliriz” mantığı ile elimizi taşın altına koyduk. Birçok projeler üzerinde fikir birliğine vararak çalışmalar yaptık.

Fikir birlikteliklerimiz yeri geldi tartışıldı ama mutlaka ortak paydada buluştuk ki, bu çok doğaldı. Fakat o kadar seviyeli tartışmalar oldu ki, ses toplarının yükselmedigi sandelyelerin havada uçuşmadığı, hakaretlerin olmadığı, küfürlerin yaşanmadığı toplantılardan bahsediyorum.

Bunları neden anlatıyorum? Çünkü bize ön yargıyla bakanlar nasıl ortamlarda bulunduğumuzu ve seviyelerimizi yakinen tanısınlar istiyorum.

***

Bir süre sonra ilk aktivetemizi gerçekleştirmek için kolları sıvadık.  Dışarıdan misafir davet ederek diğer kişileri de yakından tanımak ve açılmak istedik. İlk aldığım tepki ve duyumlar bazı insanlarla bazıları aynı salonda dahi bir araya gelmez yan yana oturmazlar şeklindeydi.

Hal böyle olunca daha önce yaşanmışlıkları merak edip sordum; aralarında husumet mi var diye..? Hayır, sadece fikir ayrılığı dediklerinde şaşırdım sonar da şunu düşündüm. Erkekler; değil fikir ayrılığı, yumruk yumruğa tartışabiliyor sonar da hiç bir şey olmamış gibi kol kola girebiliyorlar. Biz yolun başındaydık, kırılgan bir yapımız vardı.

En önemlisi biz kadınlar oran olarak çok düşük kaldığımız yerde birleştirici değil ayrıştırıcı olacak kadar lüksümüz olmamalıydı. İnsanların birbirlerini sevmesi, herkesin aynı fikirde olması mümkün değildi. Olması da beklenemezdi ki, bu bize çeşitlilik yeni fikirler ve zenginlik katmazdı. Çünkü hepimizin ortak sorunu kadın ve bizler güç birliği yapmalıydık . Bizler toplum için sorunlara çözüm önerileri sunabilmeliydik.

***

Kocaeli’de şu an gelinen nokta hiçtte göz ardı edilecek ve küçümsenecek gibi değil. Bir çok kadın sivil toplum başkanları ve üyeleriyle bağlarımız kuvvetlendi .Hepsi alanlarında başarılı, özverili çalışmalar yapıyor, çeşitli aktivitelere katılıyor ve birbirimize güç katıyoruz. Birbirimizle bilgi alverişinde bulunuyoruz. Toplantılarımızda küfür yok, seviyesizlik yok birbirimizin yaptığı işlerle gurur duyuyoruz ve destekliyoruz.

Evde olsun dışarıda olsun kadınlar daha aktif oldular, artık her yerde biz de varız diyerek kendi mücadelerini veriyorlar. Birçok iş kadını ve ev hanımları network ağlarını genişletti. Bu daha da büyüyerek devam ediyor. Birçok sivil toplumla fotoğraflarımız, gelecek için güzel tablolar oluşturuyor. Tabi ki bunlar daha temel sayılır. Az zamanda çok yol aldık. Bu da gösteriyor ki, ileride daha güzel, daha büyük projeler olacak ve devlet kadınlara destek olacak politikalar gelgeliştirerek, bu soruna çare bulacak. Yönetim kadrolarında kadınlar çoğalır da bu birliktelikler diğer kadınlara ulaşabilirse, bizim bütün kadınlara ulaşmamamız mümkün  değil. Artık görünen bir tablo var ki; herkes yanındaki kadına yardımcı olmaya çalışıyor. Bu mantık doğru oturursa her kadın yanındaki kadına el birliği güç birliği ile sarılıp kalkınmasını isterse, kadın sorunları değil, kadın başarıları konuşulur. Her yere ulaşmak mümkün değildir.

En büyük olay kadının kadına desteğidir.

Bizlerle ilgili ön yargılar var fakat ön yargıları yıkarak geliyoruz.

Bu arada bize baştan beri önyargıyla bakanlar;

“Biz sizleri böyle bilmiyorduk” diyorlar.

Unutmayın !

KADINA DESTEK TOPLUMA DESTEKTIR...

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482