banner560
banner573
banner572
19 Nisan 2016 Salı 10:57
İşçi ölümlerinin temeli inşaatta atılıyor
banner508

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı verilere göre, son 4 yılda işçi ölümlerinin en çok yoğunlaştığı işkolu inşaat oldu. 2012 yılında 279 işçi, 2013 yılında 294 işçi, 2014 yılında 423 işçi, 2015 yılında ise 426 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.
2012 yılında inşaat işkolunda ölen işçi sayısı oranı, aynı yıl ölen toplam işçi sayısının yüzde 31’ini, 2013 yılında inşaat işkolunda ölen işçi sayısı oranı, aynı yıl ölen toplam işçi sayısının yüzde 23’ünü, 2014 yılında inşaat işkolunda ölen işçi sayısı oranı, aynı yıl ölen toplam işçi sayısının yüzde 22’sini, 2015 yılında inşaat işkolunda ölen işçi sayısı oranı, aynı yıl ölen toplam işçi sayısının yüzde 24’ünü oluşturdu.

İŞÇİLERİN YÜZDE 98’İ SENDİKASIZ
Çalışma Bakanlığı’nın yayımladığı istatistiklere göre, “İnşaat”, “Konaklama ve Eğlence İşleri”, “Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar”, “Basın Yayın ve Gazetecilik” ve “Sağlık ve Sosyal Hizmetler”, sendikasız işçi oranının en yüksek olduğu ilk 5 işkolu arasında yer aldı. 1 milyon 614 bin 501 işçinin çalıştığı inşaat işkolunda 43 bin 530 sendikalı işçi bulunuyor. Yüzde 97.29’unun sendikasız olduğu inşaat işkolunda 7 sendika bulunuyor. Toplusözleşme imzalamak için gerekli olan yüzde 1’lik işkolu barajını geçen ve işkolunda en çok üyeye sahip olan sendika ise Yol-İş oldu. İnşaat’tan sonra sendikasız işçi oranının en yüksek olduğu işkolu arasında “Konaklama ve Eğlence İşleri” yer aldı. Bu işkolunda çalışan 794 bin 739 işçinin yüzde 96.08’ini sendikasız işçiler oluşturdu. İşkolunda bulunan 10 sendikadan sadece 2’si işkolu barajını aşabildi.

EN ÇOK ÇALIŞAN ‘TİCARET’ İŞKOLUNDA
“Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar”, çalışan sayısının en çok olduğu işkolu arasında yer aldı. İşkolunda çalışan 2 milyon 955 bin 269 işçinin yüzde 94.10’u sendikasız. İşkolunda bulunan 13 sendikanın sadece 3’ü işkolu barajını geçti.
“Basın Yayın ve Gazetecilik” işkolunda ise 97 bin 094 işçi çalışıyor.
Yüzde 93.49’unun sendikasız olduğu işkolunda 5 sendika bulunurken bunlardan 3’ü işkolu barajını aşabildi. “Sağlık ve Sosyal Hizmetler” işkolunda 309 bin 828 işçi çalışıyor. Yüzde 91.89’unun sendikasız olduğu işkolunda 6 sendika bulunuyor. Bu sendikalardan sadece 2’si işkolu barajını geçiyor.


DIŞSAL DENETİMİ YAPACAK EN BÜYÜK GÜÇ SENDİKALAR’
Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Öğretim Görevlisi Dr. Murat Özveri, sendikal örgütlenme ve iş güvenliği önlemleri arasındaki bağlantıya işaret etti.
Dr. Özveri, “Sendikal örgütlenmenin olduğu yerde en azından işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin olması gerekene göre değil ama diğerlerine göre çok daha fazla önlemlerin alınması, takip edilmesi mümkün hale gelebiliyor.
Biraz daha çeki düzen verilebiliyor. Adam gibi bir sendikal yapı olsa zaten alternatif de bu” dedi. Dışsal denetimi yapabilecek en büyük gücün sendikalar olduğuna dikkat çeken Dr. Özveri, “Ama sendikaların bunu yapabilecek hukuki altyapısını siyasi iktidarların özellikle oluşturmadıkları düşüncesindeyim. Yani izin verilmiyor.
Örneğin Amerika’da sendikalar özellikle işçi sağlığı ve iş güvenliği üzerinden örgütlü olup olmadıklarına bağlı olmaksızın denetim haklarını kullanarak bunu örgütlenme faaliyetine de dönüştürüyorlar” ifadelerini kullandı.

‘HIZLI BÜYÜYEN SEKTÖRDE KAZALAR YOĞUNLAŞIYOR’
Dr. Özveri, özellikle hızlı bir büyümenin olduğu sektörlerde iş cinayetlerinin yoğunlaştığını vurguladı. Dr. Özveri şöyle devam etti: “Kronolojik olarak bakalım. Gemi işkolunda büyüme olmuştu.
Hızlı bir büyümenin olduğu dönemdi. Tuzla’da iş cinayetleri vardı. Maden sektörü aynı şekilde. Hangi işkolunda Türkiye hızlı bir büyümeye doğru gidiyorsa orada iş kazaları oluyor. Şimdi bu büyümenin motor gücü işçilik olduğu zaman ne kadar işçiliğin maliyetini alta çekersen, ne kadar işçilik üzerine maliyetleri ucuzlatırsan o kadar fazla kazandığın bir sistem çıkıyor karşına. Dolayısıyla hangi sektörde çok fazla yatırım oluyorsa, parasını alan geliyor.
Örneğin işveren için önemli olan bir inşaatı belirlenen günde hızla ve en az maliyetle bitirmek. Hızla ve en az maliyetle bitirebilmek için de diğer malzemelerdeki oynama olanağı çok daha sınırlı. Ama işçilik ücretini ucuzlatıyor, işçiyi çok yoğun çalıştırıyor, önlemlerin hiçbirisini almıyor. İşte bunların hepsi de kazaya davetiye çıkarıyor.”

Aydınlık

Son Güncelleme: 19.04.2016 23:08
Anahtar Kelimeler:
Kocaeliİzmit
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482