banner598
banner609
banner638
10 Aralık 2015 Perşembe 17:16
İnsan Hakları değiştirilemez değerdir
banner610

Dünya İnsan Hakları günü nedeniyle Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında Eğitim-İş Şube Sekreteri Bülent Uğrasız ve Şube Mali Sekreteri Barış Ünsal da katıldı. Bilal Şener, “Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü. Evrensel düzeyde "insan haklarının anayasası" olarak kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabulünün 67. yıldönümünü kutluyoruz” dedi

 

YARGI BAĞIMSIZLIĞI TARTIŞILIYOR

İnsan haklarının ihlal edildiği bir dönemde yaşadıklarını söyleyen Eğitim-İş şube başkanı Bilal Şener, “Günümüzde ülkelerin uygarlık seviyeleri insan haklarına karşı gösterdikleri saygıyla ölçülmektedir. İnsan haklarına saygı, Anayasamızda da Cumhuriyetimizin değiştirilemez nitelikleri arasında sayılmaktadır. Ancak AKP iktidarı döneminde başta yaşam hakkı olmak üzere, temel insan hak ve özgürlükleri alanında örneklerini ancak dikta rejimlerinde görebileceğimiz gelişmeler yaşanmaktadır.

 

Yargının bağımsızlığı tartışılır duruma getirilmiş, adil yargılanma süreci zedelenmiştir. İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğü yerlerde sürünmekte, cumhuriyet tarihinin en ağır dönemi yaşanmaktadır. Muhalif her sesin susturulmaya çalışıldığı bu dönemde halkın haber alma özgürlüğüne yönelik sorumluluğunu yerine getiren gazeteciler “casusluk” iddiasıyla tutuklanmakta, hukuk devleti ve demokrasi rafa kaldırılmaktadır” dedi.

 

FAŞİZAN BASKI UYGULANIYOR

Şener, “Toplantı ve gösteri hakkı engellenmeye ve cezalandırılmaya devam ederken, örgütlenme özgürlüğünde ilerleme sağlanamamıştır. AKP’nin yaratmak istediği tek tip insan modeline karşı özgürlükleri savunan halkın demokratik talepleri doğrultusunda ortaya koyulan eylemler, güvenlik güçleri tarafından bizzat hükümetten alınan talimatlar sonucunda hukuk dışı uygulamalarla engellenmek istenmekte, eylemlere katılanlara her türlü faşizan baskı uygulanmaktadır. Sendikal bir hak olan, toplanma ve gösteri yürüyüşü yapma özgürlüğünü kullanan birçok Eğitim-İş üyesi hakkında dava açılması bu baskılara örnektir” ifadelerini kullandı.

 

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Şener, “Siyasi iktidar, sadece kendisi gibi düşünenler için demokrasi ve özgürlük talep etmekte, aykırı olan her sesi susturmak istemektedir. Din ve vicdan özgürlüğü sorunu devam etmekte ve tam bir ayrımcılık örneği sergilenmektedir. Tüm vatandaşları için insan olmanın onuruna yakışan yaşam standartları sağlamak ve onları haksızlıklara karşı korumak devletlerin temel görevlerindendir.

 

Bu nedenle siyasi iktidarı, demokrasi, insan haklarını tehdit eden uygulamalara son vermesi konusunda uyarıyor; saydamlık, kadın-erkek eşitliği gibi ortak değerlerin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması; ırkçılık, hoşgörüsüzlük ile her türlü etnik-dini ayrımcılık ve aşırılıkla mücadele edilmesi için girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz. Eğitim-İş olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da insan hak ve özgürlükleri için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482