banner729
banner598
banner726
15 Ekim 2016 Cumartesi 10:03
“Hukukun üstünlüğü prensip olmalı”
banner728

Kocaeli Barosu'nun iki gün sürecek 34'ncü Olağan Genel Kurulu Sabancı Kültür Merkezi'nde başladı. Kocaeli Barosu'nda ilk kez kongreye tek adaylı olarak gidiliyor. Mevcut başkan ve tek aday olan Gökçe'nin dışında, Muhammet Yurtkulu ve 28 yıldır avukatlık mesleğini yapan Didem Oral da yönetime bağımsız olarak aday olduğunu açıklamıştı. Baro seçimlerinde bugün konuşmalar yapılacak, yarın ise yeni başkan ve yönetim oylanacak.

Kocaeli Barosu’nun 34. Olağan Genel Kurulu saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Genel kurula, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt, AB Eski Bakanı ve HDP Kocaeli eski milletvekili Ali Haydar Konca, CHP milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan,  Kocaeli Barosu eski Başkanları Fahri Örengül, Tamer Solakoğlu, Ersayın Işık, İşkur İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ünal Özmural ve avukatlar katıldı. Genel kurulda Divan Başkanlığı’nı Ersayın Işık üstlendi. 

Kongrenin açılış konulmasını yapan Kocaeli Baro Başkanı ve aday Sertif Gökçe konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sizleri Kocaeli Barosu Yönetim Kurulu ve şahsım adına saygılarımla selamlıyorum. Konuşmama başlamadan önce başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bugüne kadar vatan savunmasında şehit olan ve yine 15 Temmuz hain ve terörist darbe teşebbüsü sonucu yaşamını yitiren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Kocaeli Barosu olarak, insanlığa karşı bir suç olan bütün terör eylemlerini, darbe teşebbüslerini, hukuk dışı tüm eylem ve yapılanmaları reddediyoruz. Her zaman demokratik hukuk devletinin bütün unsurlarıyla sonsuza dek yaşaması için azim ve kararlılıkla çalışacağımızın bu vesileyle bir kez daha bilinmesini istiyoruz.

“TÜRKİYE’DE SESİMİZİ DUYURDUK”
Kocaeli Barosu geçmişten gelen gücü ve deneyimi ile bundan sonra da bu mücadelesini istikrarlı ve daha etkin olarak sürdürecektir. Özellikle; eksiksiz demokrasi, gerçek ve evrensel anlamda hukuk devleti ilkesinin hayata geçirilmesi için çabamız artarak devam edecektir. Kocaeli Barosu Türkiye’de sesini duyuran, iz bırakan barolar arasında yerini almıştır. Gerek meslek sorunlarını, gerekse ülkemizde ve ilimizde yaşanan sorunları, birini diğerine üstün kılmadan, cesurca dile getirmiş, sorumluluk almaktan asla çekinmemiştir. Ülkemizde yargının fiziksel imkânları, altyapısı ve personel sorunu bir ölçüde giderilmiş olmasına rağmen, adalet ve yargı bağımsızlığı sorunu, ne yazık ki halen devam etmektedir. Yargının kurucu unsuru olan savunma görevini icra eden biz avukatlar da, bu sorundan en derin şekilde etkilenmekteyiz. Barolara danışılmaksızın, hatta bizlerin taleplerine aykırı olarak sürekli avukatlar aleyhine mevzuat değişiklikleri yapılmakta, avukatlık mesleği, gerek statü, gerekse özlük hakları bakımından gerilemektedir. MESLEĞİN SIKINTILARINA DEĞİNDİ
Yetersiz sayıda öğretim üyesine rağmen, sayısı durmadan çoğalan, niceliği arttıkça niteliği azalan hukuk fakültelerinin açılması, binlerce hukuk fakültesi mezunu yanında, avukatlık sınavının da kaldırılmış olması nedeniyle bu yara, giderek, daha da derinleşmektedir. Demokrasilerde kanun yapma görev ve yetkisi yasama organına aittir. Yargı, her ne kadar yasama ve yürütmeyi denetleyen, özellikle; kimi zaman, yürütmenin faaliyetlerini engelleyen bir organ gibi görünse de, bilinmelidir ki, bireylerin haklarını korumak için sığınacakları yegâne merci, yargıdır. Yargısı güçlü ve tarafsız olmayan bir devletin güçlü olması, uzun süre ayakta kalması mümkün değildir. Bu nedenle; yasama ve yürütme organı mensuplarının, yargıyı zayıflatacak, bağımsızlığını ve tarafsızlığını zedeleyecek her girişimi, aslında devleti. Çağımız, bireysel hak ve özgürlüklerin kamu gücü karşısında daha öne çıktığı, demokrasilerin buna göre yol aldığı bir çağdır. Bireysel hak ve özgürlüklerin teminatı da, güçlü bir hukuk devletidir.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ PRENSİP OLMALI”
Güçlü bir hukuk devletinin olmadığı yerde, hak ve özgürlükleri koruyacak bir yapı da yok demektir. Böylesi bir ortamda yaşama hakkı dahi başkalarının insafına kalır. Hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumakla yükümlü olan Barolar, hukuk devleti yapılanması konusunda da görevlidirler. Bu görev, baroların toplumsal ve evrensel sorumluluğudur. Bu sorumluluk nedeniyle barolar, sadece üyelerine hizmet veren meslek odası konumuna, asla indirgenemezler. Ancak barolar da görevlerini yerine getirirken, salt siyasi tavır takınmamalı, hukukun üstünlüğünü, düşünce ve ifade özgürlüğünü, insan haklarını korumayı temel prensip olarak kabul etmelidirler. Toplumun her kesimine eşit yakınlıkta olmalı, ufuk açan söylem ve eylemlerde bulunmalıdırlar. Aksi halde baroların kurumsal saygınlığından söz edilemeyecektir.

OHAL HATIRLATMASI
Hukukun en temel ilkelerinden biri olan adil yargılanma hakkı ile ilgili birkaç hatırlatma yapmak isterim. Adil yargılanma hakkı, en temel insan haklarından biridir. Bu hak aynı zamanda hak arama özgürlüğü ile de ilgilidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından tespit edildiği üzere, Türkiye’nin bugüne kadar en çok ihlal ettiği haklarından olan adil yargılanma hakkı, soruşturma ve kovuşturmaların yürütülmesinde, günümüzde daha da önem kazanmıştır. Özellikle, OHAL kapsamında yürütülen, soruşturmalarda yargının kurucu unsuru olan biz avukatlara, yetkili makamlarca engel olunmaması, aksine, adil yargılanma hakkı çerçevesinde gerekli.

“NE ZAMAN ARARSANIZ YANINIZDA OLMAYA ÇALIŞACAĞIM”
Baro Başkanı Sertif Gökçe’nin konuşmasının ardından meslekte 25 yılını dolduran avukatlara plaketleri takdim edildi. Ardından ise CHP milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet siyasetçi olarak değil bir hukukçu olarak kürsüye geldi ve açıklamalarda bulundu. Hürriyet Ömer Türkçakal’ın ardından Kocaeli’de ikinci avukat milletvekili olduğunu ve avukatların sıkıntılarını dile getirmek için elinden geleni yaptığını belirterek şunları kaydetti: “Seçildikten sonra elimden geldiği kadar Baro ile iletişimimi güçlü tutmaya çalıştım. Meslek sorunlarımıza ve kent sorunlarına ilişkin sizlerin önerilerinizi hayata geçirmeye gayret gösterdi. Kocaeli Barosu’na üye olan meslektaşlarıma kapım her zaman açık. Ne zaman ararsanız yanınızda olmaya çalışacağım. 

DİRENMEK ZORUNDAYIZ
Seçilecek başkan ve yönetim kurulu arkadaşlarımızın en üst düzeyde hizmet edeceğine inancım tamdır. Barolar sadece hizmet sorunlarına hizmet etmek için yoklar. Toplumu aydınlatmak gibi görevlerimiz var. Hukukun üstünlüğünün savunucularıyız. Efendilerimiz de kölelerimiz de yoktur olmamalıdır. Hukuk ihlallerine karşı direnmek ve bunu yaygınlaştırmak sorumluluğumuz olmalıdır. Erdem sahibi olarak mesleğin hakkını vermek, yarattığımız değerlerle toplumun sivil hayatına katkı sunmak görevimizdir. Demokratik hukuk devletine ulaştığımızı söylemek maalesef imkansız. Türkiye Cumhuriyeti’nin hukukla imtihanı devam etmekte. İşlemeyen hukukun da demokrasisi olmaz. Yargı bağımsızlığı siyasallaştı. Adalet cezalandırma silahı olarak kullanılıyor. 

GÜÇLÜ SES ÇIKARAMADIK
Eşitlik ve özgürlük mücadelesi verenler, taşerona hayır diyenler, bilimsel eğitim diyenler, YÖK’e karşı duranlar yani demokratik taleplerde bulunanlar yargı ile susturuluyor. Savunma bu düzenin çarkına konuşan bir taş gibidir. O taşı nasıl oynatacağımız biz hukukçulara bağlıdır. Adaletin ilkesi, güçlünün çıkarı asla olmamalıdır. 2010 referandumunu hatırlatmak istiyorum. Seçim çalışması yapar gibi çalıştık, hukukun katledilmek istendiğini anlattık. Tarih bizi haklı çıkardı. O referandumda hukukçular daha güçlü bir ses çıkarabilseydik belki de 15 Temmuz yaşanmazdı. Liyakattan mülakata geçiş yapılırken biz anlatmaya çalıştık ama birçok baromuz ses çıkaramadı. Belki korku vardı belki çıkarları engel oluyordu ama o dönemde güçlü bir sese ihtiyaç vardı. 15 Temmuz bu nedenle hepimize iyi bir ders olmalı. Kendi meslek alanımızda daha etkin daha toplumsal muhalefet yapmalıyız. Siyasetçi olarak değil öncelikle hukukçu olarak ne darbe ne sivil dikta. Hepsine karşı duracağız. Zulmün yargı eliyle gerçekleştirilmesine karşı durmak zorundayız.

EN ZOR YARGI SÜRECİNDEYİZ
Hürriyet’in ardından konuşan isim ise Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt oldu. Yargının çok zor bir süreçten geçtiğine vurgu yapan Kurt şunları söyledi: “Yargı tarihinin en zor günlerinin yaşandığı bir süreci yaşıyoruz. Geldiğim ilk andan beri nazik bir karşılama sergileyen Baro başkanımız ve avukat meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Kocaeli Baro’muz ve adliyemiz arasında uyumlu bir çalışma var. Bizim de hedefimiz bu uyumu daha iyiye taşımak. Baro’da tek aday olması rekabet yerine uzlaşıyı sağlayan bir avukat topluluğu olduğumuzu gösteriyor. Çok uyumlu bir çalışma grubunun bir arada olduğunu düşünüyorum. Yargı tarihinin hem personel hem hakim savcı sayısının bildiğimiz nedenlerle azalması bizim delil faaliyeti yapan personel açısından düşündüğümüzde de en zor dönemlerimiz olmasına neden oldu ama bir hukukçunun objektif açıdan uzaklaşmadan soruşturmalarımızı yapıyoruz. Hukukçuyuz. Birçok baro müdafi bulmakta zorlandı son dönemdeki soruşturmalarda. Fakat biz Kocaeli Barosu olarak oluşturduğumuz sistemle böyle bir sıkıntı yaşamadan soruşturmalarımızı sürdürüyoruz. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.”

ADAYLIĞINI AÇIKLADI
Konuşmaların ve Faaliyet Raporlarının okunmasının ardından Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe yeniden kürsüye çıkarak adaylık konuşmasını yaptı. Gökçe adaylık açıklamasını şu sözlerle dile getirdi: “Genel kurulun 2 yıl önce bana tevdi ettiği baro başkanlığı görevini, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte büyük bir sorumluluk anlayışı içinde yerine getirmeye özen gösterdim. Demokratik tartışma, nezaket ölçüleri ve uyum içinde çalıştığımız değerli Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarıma teşekkür etmeyi bir borç olarak addediyorum. 

VAATLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK
Geçen dönemde göstermiş olduğunuz teveccüh ile üstlendiğim Başkanlık görevimde vaatlerimizin büyük bir kısmını yerine getirmiş olmaktan dolayı mutlu ve huzurluyum. Nitekim yola çıktığımız ilk gün şunu söylemiştik: İdealim, hiçbir ayrım olmaksızın tüm üyelerinin yönetime katılması; mesleğin kamusal itibarının yükselmesi, meslektaşlarımızın sorunlarının çözülmesi, hukukun evrensel kaidelerine yönelen saldırıların önlenmesi için birlikte çalışıp mücadele eden bir baroya ulaşmaktır. Yine baromuzun kurumsal etkinliği ve yaşadığımız kentte söz sahibi olması üyelerimizin gerçek anlamda birlik ve dayanışma içerisinde olmasıyla mümkündür. 

VAR GÜCÜMLE ÇALIŞACAĞIM
Kutuplaşma seline kapılmadan, gerek mesleğimizi gerekse hukukun hakimiyetini tehdit eden unsurlar karşısında meslek örgütü niteliğine yaraşır biçimde ortak tutum ve davranış göstermeliyiz demiştik. Bu idealimi gerçekleştirmiş olmanın haklı gururu ile bugün tekrar aday olarak, siz değerli meslektaşlarımın huzurundayım. Genel kurulumuzun bize yeniden görev tevdi etmesi halinde, geçen dönem gerçekleştirme fırsatı bulamadığımız projelerimizi, sizlere önerdiğim yönetim kurulu adayı arkadaşlarımız ile birlikte gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışacağımızdan şüpheniz olmasın. 

ÇÖZÜM ÜRETTİK
Darbe teşebbüsü ve olağanüstü hal ilan edilmesi sonrasındaki soruşturmalarda olağanüstü artış nedeniyle CMK uygulamasında yoğun bir müdafi talebi olmuş, bu müdafi taleplerinin karşılanması, savunma ve adil yargılanmasının sağlanması, müdafi olarak görevlendirilen meslektaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıların aşılması için mesai mefhumu olmaksızın çalışarak sorunlara anında müdahale ettik ve çözüm ürettik.

SORUMLULUKLARIN BİLİNCİNDEYİZ    
Sizlere anlattıklarım, faaliyetlerimizin sadece bir kısmıdır. Sözlerime son verirken önemle belirtmek isterim ki; geçen dönemde gerçekleştirilen bu faaliyetler, başta katılımcı bir anlayışla görev yapan yönetim kurulumuz olmak üzere, merkezlerimiz, komisyonlarımız, temsilciliklerimiz, baro çalışanlarımızın özverili çalışmaları ve siz değerli meslektaşlarımızın desteği ile yapılmış faaliyetlerdir. Siz değerli meslektaşlarımızın vermiş olduğu bu onurlu görevin ve ağır sorumluluğumuzun bilinci ile faaliyette bulunduk.  

BARO ARTIK DAHA GÜÇLÜ
Her ortam ve fırsatta dile getirdiğim üzere; Kocaeli Barosu bugün dünden daha genç, daha dinamik, daha güçlüdür. Hiç kuşku yok ki, paylaştığımız bilgi, deneyim, heyecan ve azim ile önceki dönem gerçekleştirdiğimiz projelerin üstüne koyarak çalışmaya devam edeceğiz. İlk günkü heyecan ve motivasyonumuzdan hiçbir şey kaybetmediğimizin bilinmesini isterim. Genel Kurulun Baromuz, İlimiz ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

SAYIMIZ ARTTI, GÜCÜMÜZ AZALDI
Baro eski başkanlarından Bora Uluç dilek ve temenniler kısmında söz alarak eleştirilerini dile getirdi. Uluç şunları söyledi: “Sayımız arttıkça gücümüz azalmaya başladı. Bu çok zor günlerde baro olarak toplumu yönlendirmemiz gerek fakat genel kurula bakıyorum bizim site toplantılarımız daha hareketli geçiyor. Faaliyet raporu okundu kimse bir şey söylemedi. Biz kafamızı kuma gömersek başkanlarımız da yönetimimiz de gereken çalışmayı yapmaz.

BARO SESİNİ ÇIKARMALI
 Baro belirli şeylere sesini çıkaracak bu sesi çıkartırken de sizleri arkasında görmesi lazım. Bakıyorum genel kurul bitse de gitsek havası var. İki yılda bir yaptığımız genel kurulda bu tablo var. Biz kendi sorunlarımıza sahip çıkmazsak başkaları hiç sahip çıkmaz. Geçmiş yönetime çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu konuşmamın da gelecek döneme ışık tutmasını temenni ediyorum.

HİÇ SIKINTINIZ YOK MU?
Uluç’un ardından kürsüye gelen Fahri Örengül ise şunlara değindi:  “Türkiye olağanüstü bir dönemden geçiyor, geldiğimiz noktada hukuk sıkıntılı. Adliyede bizden çok işin içinde olan arkadaşlarımızın hiç mi sıkıntısı yok? Son 10 yıldır bir moda oluşturmuşuz, kıran kırana bir mücadele varsa burası tıklım tıklım, yoksa kimse yok. Genel kurulda seçimler ikinci planda olmalı. Hiç eleştirel bir şey yok mu ben çok şaşırdım. Türkiye’de bugün masumiyet ilkesi var mı? Son 15 yıldır hukuk siyasallaştı. 

DEVLET İNTİKAM ALIYOR
Bu hukuktan adalet beklemek mümkün mü, ya da bir avukat olarak hiç mi sıkıntımız yok? Devlet intikam alır mı? Şu an devlet resmen intikam alıyor. 12 Eylül yaptık astık insanları. Şimdi FETÖ’cü olmayan yüzlerce insan var cezaevlerinde. Hukuk devleti dediğimiz şey sadece kitap üzerinde olan şey mi? Biz susarsak kim konuşacak. Biz susarsak kim savunacak. Baro iyi bir dönem geçirdi katılıyorum ama eleştiri güçlü kılar. Sertif Başkan’a sorsanız kendisi eksikleri söyler bu onun başarısız olduğunu göstermez. Biz eleştirmezsek bu işten iyi bir çorba çıkmaz. Bizim baroda bir hastalık olmuş hastalıkta seçim kongreleri. Önümüzdeki dönemle ilgili biraz daha üreten, toplumsal sorunları ön plana çıkaran bir baro oluşturmak durumundayız. İktidarın eylemlerine karşı güçlü tepkiler oluşturamazsak zamanla baronun toplumsal konumu noktasında sıkıntı yaşayabiliriz.”Sertif Gökçe’nin yönetimi: Ali Yıldırım Sezer, Nuri Almaz, Filiz Arıkan, Adnan Duman, Nefise Koç Çelik, Zekeriya Işık, Kadir Caner Karakadılar, Mehmet Gül, Barış Cem Yavuz, Tamer Ejderoğlu

 

Son Güncelleme: 16.10.2016 18:09
Anahtar Kelimeler:
BaroIsertif GökçeKocaeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AYHAN 2016-10-16 04:47:00

BİRDE MAHKUM AVUKAT ŞİKAYETİNDE MAHKUMA ŞABLON YAZI GELİYOR ARAŞTIRDIK KOVUŞTURMAYA GEREK YOKTUR DIYE ŞİKAYETÇİ MAHKUMUN SAVUNMASINI ALMADAN NASIL KARAR BU?VE BU KARARLARDAN ONLARCA OLDUGUNU GÖRDÜM DEMEKKİ SOMALİ GİBİYİZ TRÜBÜNLERE OYNAMAYIN İŞİNİZİ DOGRU YAPIN YADA DAHA PRATİK ZEKAYA SAHİP LAFLA DEĞİL SORUNLARI ÇÖZECEK BİRİLERİ YAPSIN SİZİN İŞİ

Avatar
AYHAN 2016-10-16 04:43:30

Baro bşk'bir soru sanıklara mahkeme salonunda verilen avukat ne iş yapar 30 sn için devletten haksız kazanç yapılıyor savunmasını yaptığı kişinin bırakın suçunu adını ıbilmeden savunma yapmaya çalışıyorlar öncelikle cebimizden çıkan paraların haksız hakedılmeden kullanılşmasını istemiyoruz öncelikle bu komik durumu düzeltin BÜYÜK SORUN BU

Avatar
yusuf ziya tom 2016-10-16 03:56:44

karar vermek için hukuk değil siyasi iradenin kararı geçerli

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482