banner608
banner609
12 Şubat 2015 Perşembe 15:14
Hisseler elde kaldı
banner610

Kocaeli Ticaret Odası’nın TEB’de bulunan 10 binde 5’lik hisseleri için meclis üyeleri oy çokluğuyla satılmaması yönünde karar alındı

Kocaeli Ticaret Odası’nın bir önceki toplantısında görüşülerek meclis görüşü alınması yönündeki odaya ait Türk Ekonomi Bankası hisselerinin satışı konusunun görüşülmesi ve onaylanmasına ilişkin olağan üstü toplantı bugün gerçekleşti.

 

GENEL SEKRETER BİLGİLENDİRDİ

 

 

 

KOTO 23’ncü meclis toplantısını olağan üstü gerçekleştirirken, tek madde görüşülüp onaylandı. Kocaeli Ticaret Odası’nın o zamanki adıyla Kocaeli Bankası olan ve 1976 yılında 66 bin 666 dolara alınan hisselerinin KOTO’da kalması oy çokluğuyla kabul edildi. Konuyla ilgili meclis üyelerine açıklamalarda bulunan KOTO Genel Sekreteri Oktay Baltalı, hisse satın alma teklif yazısının TEB Baripas’tan geldiğini söyledi. Baltalı, “ Gelen yazıya göre hisseleri satma hakkımızı kullanırsak 1 milyon 291 bin 719 liradan alabileceklerini, ortaklıktan çıkarma haklarını kullandıkları takdirde hisselerimize 1 milyon 2 bin 602 lira vereceklerini belirtmişlerdi. Ancak geçtiğimiz yıl 2.27.2 No.lu Ortaklıktan Çıkartma Hakkına dair bir tebliğ yayınlandı. Öte yandan KOTO bir kamu kurumu olarak kabul edildiği için bankanın bizi ortaklıktan çıkartma hakkı bulunmuyor” dedi. TEB halka açık bir banka olduğu için Sermaye Piyasa Kurulu’na uymak zorunda. Bu hisselerin bir manevi bir de ticari yönü var. Ticari yönünü düşündüğümüzde bu hisselerin odamıza bir getirisi yok.  Meclis üyelerin etkilemek istemem ama ben satılmasından yanayım” diye konuştu.

 

“KANUNEN ORTAKLIK SÜRÜYOR”

 

 

KOTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özdağ ,TEB Baripas’ın borsadan çıkma eğilimde olduğunu hatırlatarak, “ SPK’nın denetiminde olmayan bir banka şeffaf değildir. Böyle bir banka güvenilir olamaz. Biz geçtiğimiz günlerde bu konuyu odamızın eski başkanlarıyla da görüştük. Onlar satılmamasında yanalar. Biz şu anda Kocaeli ile başlayan, uluslar arası boyuta gelen bir firmanın küçük de olsa ortağıyız. TEB 4 yıldır temettü dağıtmıyor ve bundan sonra da dağıtmayı düşünmüyorlar. Hisselerimizi satarsak oradan gelecek parayı vakıf kurarak, vakıfa bizlerin de katkısıyla okul yapabiliriz. 4o yıllık bir hikaye için karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“SATARSAK KAYBEDEN OLURUZ'' 

 

             “

 

Murat Özdağ’dan sonra söz alan meclis üyesi Bünyamin Dal, hisseleri satmaktan yana olmadığını ifade edip, “Eğer satarsak kaybeden biz olacağız. Başlangıçta 66 bin dolar olan hisselerimizin değeri bugün 124 bin dolara yükseldi. Ancak paranın satın alma gücünü göz ardı etmeyelim. O günkü satın alma gücüyle bugünkü bir değil. Bir çok kereler enflasyon yaşandı. Büyük ortaklar, küçük ortakları her zaman ayak bağı olarak görür. TEB yetkililerinin samimi olmadığını düşünüyorum. Çünkü bizim elimize gelen yazıda satmama hakkımızın olduğundan bahsedilmemiş. Bunu bu hafta öğreniyoruz. Bu işin içinde bir bit yeniği var. Banka bile bile hisselerimize yüzde 20 daha fala verir mi?” dedi. Dal sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bu işe basit mantıkla iş adam gibi bakmalıyız. Geleceği görmeliyiz. Bugünkü ederden çok daha fazlasına satabiliriz. Hiçbir banka KOTKO’yu karşısına almaya cesaret edemez. Köylü Mehmet ağa muamelesi yapamaz. Ayrıca olaya manevi yönden bakarsak, insanların hatırasına saygısızlık etmeyelim”

 

“KAFAMIZ HAYLİ KARIŞIK”

 

 

Kürsüye gelen KOTO meclis üyesi Yaşar Can ise, kafalarını hayli karışık olduğunu belirterek, “Konu eğer kamuyu ilgilendiren bir konuysa bu işe ticari bakmak gerekir. Maneviyatı bir kenara bırakalım. Alım talebi TEB’den geldiği için ben hisselerin satılmasında yana değilim. Çok uluslu bir şirket olan dünyanın bir çok ülkesinde banka iştirakleri olan Baripas, TEB’i temizlemek için hisseleri alma yoluna gidiyor. Biz hisselerimizi satmazsak, odamızla pazarlığa oturacaklar. KOTO’yu karşılarına alamazlar. TEB’deki bütün hesaplarımız kapatır, paralarımızı çekeriz” diye konuştu.

 

“KAR-ZARAR DENGESİNE BAKMALI”

 

Yaşar Can’dan sonra görüşlerini açıklayan meclis üyesi Ramazan Baştürk, “Odamız kağıt üzerinde ne kadar kazanır? Zarar da ediyor olabilir. Bunu sorgulamalı, kar-zarar dengesine bakmalıyız. Bu hisseleri satarsak kimse zarar ettirdiniz diye sormaz. Ama yüksek rakama satarsak odaya olumlu yaklaşılır. Ben bu hisselerin odamızda kalmasından yanayım. Vakıf konusuna gelince; yılardır gerçekleştirilemedi. Vakıf bu hisselerden gelecek paranın üzerine kurulmamalı. Kurabiliyorsak kendi imkanlarımızla kurmalıyız. Aksi takdirde sakat doğum olur” ifadelerini kullandı.

 

“MANEVİYAT GÖREMİYORUM”

 

 

KOTO meclis üyesi Numan Uğur Demir de kürsüye gelerek hisselerle ilgili görüşlerini şöyle açıkladı: “Bankanın adı Baripas. Kocaeli Bankası’nın kurucu ortakları hisselerini satmış. Burada ben bir maneviyat göremiyorum. Odamıza kayıtlı 10 binin üzerindeki üyemizin haklarını korumamız lazım. Bizler basiretli tüccarlar olarak hisseler ne kadar kar getirir; onu hesaplamalıyız. Bugün için satmanın anlamı yok. İlerleyen tarihlerde düşünürüz”

 

“ORTAK KALMAKTA YARAR VAR”

 

 

Daha sonra söz alan oda meclis üyelerinden Okan Oktay da, “İşin gerçeğini düşünmek gerekli. Ticari anlamda bakıldığında satılması gerekli. Ama yine ticari düşünürsek, odanın menfaatleri doğrultusunda ileriye dönük hisse senedi alınabilir. İleride bu hisselerin neler getireceğini iyi düşünmek lazım. Manevi açıdan bakarsak sda bankayla ortak kalmamızda yarar var” dedi.

 

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482