banner598
banner608
banner654
12 Mayıs 2015 Salı 10:22
Hemşirelerimizin yüzde 90'ı borçlu
banner610

12 -18 Mayıs tarihleri arası Hemşirelik Haftası nedeniyle Hemşirelerin çalışma hayatında yaşamış oldukları sorunlar ve özlük haklarındaki kayıplar hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Şube de basın açıklaması yaptı.

 

455 BİN HEMŞİREYE İHTİYACIMIZ VAR       

 

12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan hemşireler haftasını yine sağlık meleklerimiz sıkıntılarla karşılamaktadırlar diyen Çeker;  ‘Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan 142 Kocaeli’nde ise  Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde yaklaşık olarak 1735 üniversitede, 350 özelde İse 552 hemşire arkadaşımız yoğun iş yükü başta olmak üzere  birçok sorunla baş başadırlar. Türkiye’de 100 bin kişiye 251 hemşire-ebe düşüyor . AB ortalaması ise 836’dır. Yani AB’yi yakalamak için 455 Bin hemşireye ihtiyacımız vardır’ dedi.

 

HEMŞİRELERE ADİL DAVRANILMIYOR

 

Çeker;  ‘Bu gerçek bile hemşire istihdamındaki yetersizliği, ağır iş yükünü anlatmaya bize göre kafidir. Türk Sağlık-Sen olarak hemşirelerimiz çalışma hayatındaki sorunları ile ilgili gerçekleştirdiğimiz anket çalışmamızın sonuçları da yaşadıkları sıkıntıları göstermesi adına oldukça mühimdir, Diyen Çeker;  1262 hemşire arkadaşımızın katıldığı ankette Kurum idaresi tarafından çalışanlara yönelik görevlendirme ve ödüllendirmede adil davranıldığını düşünüyor musunuz sorusuna  hemşirelerin yüzde 80.6’sı adil davranılmadığı, Yüzde 13.8’i kısmen, yüzde 5.6 ’si de adil davranıldığını cevabını vermiştir. ‘

 

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ YETERSİZ  

                                                      

Başkan Çeker; Açıklamalarını sürdüren Çeker; Ankette hemşirelerimize mesleklerini icra ederken duydukları en büyük endişeyi de sorduk. Hemşirelerin yüzde 36.8’i baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmaktan korktuğunu ifade etti. Diyen Çeker; Yüzde 20.4’ü çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamak, yüzde 25.1’i aileme vakit ayıramamak, yüzde 12,3’ü amirlerle sorun yaşamak ve yüzde 5.5’i de işimi kaybetmek dedi.

 

Anketimizde sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından olan şiddete karşı kurumlarda alınan önlemleri de değerlendirmelerini istedik. Diyen Çeker; Sonuçlara göre hemşirelerin yüzde 50.2’si güvenlik önlemleri yetersiz, yüzde 38.6’sı ise güvenlik önlemi alınmıyor dedi.

 

HEMŞİRELERİN YÜZDE 90’I ALDIĞI MAAŞI YETERSİZ BULUYOR

 

Başkan Çeker; ‘Yeterli güvenlik önlemi alındığını düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 11.2. Hemşirelerin ayrıca yüzde 59.4’’ü son 5 yılda çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyor. Yüzde 34.2’si aynı kaldığını, yüzde 6.4’ü de iyileştiğini belirtmiş. Anketle hemşirelerin ekonomik durumunu da tespit ettik.

 

Anket sonuçlarına göre hemşirelerin yüzde 91’i aldığı maaş ve döner sermayenin yetersiz olduğunu düşünüyor.  Hanenizde en çok harcama, hangi tüketim kalıbına yapılmaktadır sorusuna yüzde 48.4’ü kira-ev, yüzde 30.1’i gıda cevabını verdi.   Yani temel ihtiyaçları gelirlerinin yüzde 78’ini oluşturuyor ‘dedi.

 

HEMŞİRELERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ 

 

Çeker; ‘Hemşirelerin yüzde 49,9’u ödeme ve harcamalarını yaptıktan sonra ay sonunda parası kalmadığını belirtiyor. Yüzde 90.3’ünün düzenli olarak ödemek zorunda olduğu borcu  var. Yüzde 33.7’si bireysel kredi, yüzde 29.1’i konut kredisi, yüzde 17.5’i kredi kartı borcu her ay ödediği düzenli borç olarak ifade ediyor. Kısacası hemşirelerimiz mağdur ediliyorlar. Dedi. Çeker; Hemşireler hizmetlerinin karşılığını alamıyorlar. Bizler Türk Sağlık- Sen olarak her zaman hemşirelerimizin yanında olacağız’ dedi.

 

MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

                                             

Şube Başkanı Çeker; ‘Hemşirelerimizin sıkıntılarını en yetkili kişilere iletmeye, çözüm için etkin mücadele etmeye ve her türlü yasal zeminde onların haklarını aramaya devam edeceğiz. Hemşirelerimizin sıkıntılardan uzak bir çalışma hayatına kavuşmaları dileğiyle, Türkiye’nin dört bir yanında bu kutsal hizmeti, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde yürüten hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyor, yaşamlarında başarı ve mutlulukların onlarla olmasını diliyoruz’ dedi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482