banner768
banner598
banner749
14 Kasım 2017 Salı 10:30
Haydar Akar: Yap-işlet-devret bir soygun projesidir!
banner728

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TBMM’de dün akşam uzun bir konuşma yaptı. Hükümet politikalarını eleştiren Akar şu ifadeleri kullandı; “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; konuşmama bir soruyla başlayayım, maddeyle ilgili bir soruyla başlayayım, sonra da başka konuya geçeceğim, biraz evvel kaldığım konuya geçeceğim. Hurdaya ayrılan hava araçlarının parçaları sökülmüş müdür; sökülmüşse bu parçalar ne yapılmıştır? Makul bir süre içerisinde bu cevabı verirseniz mutlu oluruz, vermezseniz de biz kamuoyuyla paylayacağız bu parçaların nasıl götürüldüğüne dair anlatırız. Sayın bakanım, geçen hafta araçların vergilendirilmesiyle ilgili bir konuşma yaptım, konuşmanın sonunda siz de bana bir cevap verdiniz, dediniz ki: “Bu vergileri vatandaşa yatırım yapmak için, vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için topluyoruz” özeti buydu, yani “Topladığımız vergileri bir yatırım amaçlı topluyoruz” dediniz.

İSPANYOL KREDİSİYLE…
Ben de size yaptığınız yatırımlardan örnekler vermek istiyorum aslında. Örneğin, Marmaray'ı bu vatandaştan topladığınız vergilerle mi yaptınız? Hayır. Japon kredisiyle yaptık değil mi Marmaray'ı? Ya da hızlı treni bu vatandaşlardan topladığınız vergilerle mi yaptınız? Hayır, İspanyol kredisiyle yaptınız. Ya da benim kentimden geçen Osmangazi Köprüsü'nü vatandaşlardan topladığınız vergilerle mi yaptınız? Hayır, özel şirketlere yaptırdınız, şimdi vatandaşın sırtına bindiniz. Yine devam ediyorum, Avrasya Tüneli'ni topladığınız vergilerle mi yaptınız? Hayır, yapmadınız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü vatandaştan topladığınız vergilerle mi yaptınız? Hayır, yapmadınız. Övünerek anlattığınız Üçüncü Havalimanını vatandaşlardan topladığınız vergilerle mi yaptınız? Hayır, yapmadınız.

BEĞENMEDİĞİNİZ DÖNEMDE
Bakın, size bir şey söyleyeyim ben: O beğenmediğiniz dönemde, “tek partili” diye eleştirdiğiniz dönemde, vatandaştan toplanan vergilerle Devlet Demiryolları’na ait olmayan, yabancıların işlettiği 4 bin kilometrelik demiryolları satın alındı, yine aynı dönemde limanlar devletleştirildi ve paraları tıkır tıkır ödendi, yine aynı dönemde o yoksul vatandaştan toplanan vergilerle Osmanlı'nın borcu ödendi, yine aynı dönemde -geçen hafta MHP grubundan bir kadın arkadaşımız Sümerbank'ı anlattı- Sümerbanklar yapıldı, yine aynı vergilerle Etibanklar yapıldı, yine aynı vergilerle hidroelektrik santraller yapıldı. Bu ülkede bunlar vatandaştan toplanan vergilerle yapıldı.

KÖPRÜLERİ KİM YAPIYOR?
Siz şimdi şehir hastanesi yapıyorsunuz, değil mi? Şehir hastaneleri yapıyorsunuz övünerek. Yapmıyorsunuz aslında, yapılmasına izin veriyorsunuz, öyle diyelim, yumuşak bir şekilde söyleyeyim ben bunu, yapılmasına izin veriyorsunuz. Köprüleri, tünelleri kim yapıyor? Özel sektör yapıyor ama övünerek anlatıyorsunuz “Biz yaptık” diye, benzin zammına gelince “Otomatik olarak bilgisayar yapıyor” Bu ülkeyi başkaları yönetiyor, siz yönetmiyorsunuz; başkaları yönetiyor, siz yönetmiyorsunuz.
Şimdi, biraz evvel şehir hastanelerini söyledim. Şehir hastaneleri ve bu saydığım 3 köprü, tünel için, yanılmıyorsam, 6,3 milyar gelecek yıl bütçesine ödenek koydunuz, garanti ödemeleri yapabilmek için bütçe koydunuz. Bakın, şehir hastaneleri devreye girdiğinde 23 milyarlık döner sermaye bunların kirasına yetmeyecek, devlet hastanelerinde toplanan döner sermaye bunların kirasına yetmeyecek. Bir sonraki yıl Allah size iktidarı nasip etmesin, eğer iktidarı nasip ederse bu bütçeye garantiler için en az 30 milyar, 40 milyar, belki 50 milyar para koymak zorunda kalacaksınız; vatandaşın cebinden çekerek o kayırdığınız şirketlere, o “Yapıyoruz” diye övündüklerinizi yaptırdığınız şirketlere ödemek zorunda kalacaksınız.

BASİRETSİZ HÜKÜMET
Çok basit bir şey söyleyeceğim ben size ya: Geçen hafta, birkaç hafta önce Zafer Havaalanı'nı örnek verdim, Zafer Havaalanı'nı. “3 ilin toplam nüfusu 1 milyon 300 bin” dedim, “850 bin yolcu garantisi verilmiş” dedim, “Yılda 5 milyon ödüyorsunuz” dedim. O havaalanının maliyeti ne kadar, biliyor musunuz arkadaşlar? 50 milyon, maliyeti 50 milyon, yaklaşık 50 milyon, 46 veya 50 milyon yanlış hatırlamıyorsam. Yılda 5 milyon Euro ödeyeceğiz o işletmeci firmaya, otuz altı sene ödeyeceğiz.
Bu devletin 50 milyonu yok mu arkadaşlar, bu devletin 50 milyonu yok mu? Hani büyüktük, hani ekonomimiz iyiydi, büyük yatırımlar yapıyorduk? 50 milyonu ödemekten aciz bir devletten bahsediyoruz; aciz devlet demeyeyim, yanlış olur, aciz bir Hükûmetten bahsediyoruz. Yap-işlet-devret bir soygun projesidir, ülkenin soyulması projesidir. Bu kadar basiretsiz bir Hükûmetle karşı karşıyayız. On beş yıldır bu ülkeyi getirdiğiniz durum bu. Bunun acısı gelecek yıllarda çıkacak hepimizden. Bunun acısı sizden çıkmayacaksa çocuklarınızdan çıkacak gelecek yıllarda. Allah, sizin bu vatandaşın başına açtığınız beladan herkesi korusun diyor, saygılar sunuyorum.

Son Güncelleme: 14.11.2017 14:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482