banner608
banner597
banner609
14 Temmuz 2014 Pazartesi 10:39
 HANGİSİNE İNANACAĞIZ?

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Akar 2007 yılında Dilovası’na ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu’nun 29 önerisini gündeme taşıyarak Sağlık Bakanlığı’nın alması gereken 6 önlem hakkında hangi çalışmaları yaptığını sordu.

 HANGİ KURUMA İNANACAĞIZ

Akar, önergesinde 2007 yılında Meclis Araştırma Komisyonu Raporunun Sorun 2 başlıklı öneriler kısmında yer alan “Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanlığının yaptığı araştırma sonucun da bölgedeki Kanser Oranının ülke ortalaması üzerinde olduğunun belirtilmesine rağmen, Sağlık Bakanlığının cevabına değinerek 7/17404 Esas numaralı soru önergeme vermiş olduğunuz cevapta 2008 yılı itibari ile Dilovasındaki Kanser vakalarının Türkiye ortalamasının altında olduğu belirtiyorsunuz, İki farklı bu açıklamaları nasıl açıklıyorsunuz? Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi mi yoksa Bakanlığınız mı kamuoyunu yanıltmaktadır? dedi.

Akar geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun açıklamış olduğu rakamlarında altını çizerek Kartepe, Başiskele, Gölcük, Çayırova ilçelerinde yüzde 200’ün üzerinde Kanser vakası artışı görülmektedir, Bakanlığınızca bu artışın nedenlerine ilişkin gerekli araştırma yapılmış mıdır? Yapılmamış ise ivedi olarak gerekli araştırmaların yapılması ve önlemlerin alınması düşünülmekte midir? dedi.

Akar'ın Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istemiyle verdiği önergede şunlar yer aldı:

1.Bu 29 Maddeden Bakanlığınızın sorumluluğunda olup çözülmesi gereken 6 madde (Çevre ve insan sağlığı ile ilgili birincil ilke olan koruyucu önlemler, İşçi sağlığına yönelik tedbirlerin yeterince alınmaması, Sağlık denetim sonuçlarının yeterince belirlenmemesi, Dilovasındaki işletmelerin acil müdahale planlarını geliştirmelerine yönelik tedbilerin alınması…)  ile ilgili bugüne kadar hangi tedbirleri aldınız?

2.Yine Araştırma Komisyonu Raporunun Sorun 2 başlıklı öneriler kısmında yer alan “Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanlığının yaptığı araştırma sonucun da bölgedeki Kanser Oranının ülke ortalaması üzerinde olduğu belirtilmesine rağmen 7/17404 Esas numaralı soru önergeme vermiş olduğunuz cevapta 2008 yılı itibari ile Dilovasındaki Kanser vakalarının Türkiye ortalamasının altında olduğu belirtilmiştir. Bu tezatı nasıl açıklıyorsunuz? Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi mi yoksa Bakanlığınız mı kamuoyunu yanıltmaktadır?

3.Yine 7/31354 Esas numaralı soru önergeme vermiş olduğunuz cevapta Kocaeli’nin Kartepe, Başiskele, Gölcük, Çayırova ilçelerinde yüzde 200’ün üzerinde Kanser vakası artışı görülmektedir? Bakanlığınızca bu artışın nedenlerine ilişkin gerekli araştırma yapılmış mıdır? Yapılmamış ise ivedi olarak gerekli araştırmaların yapılması ve önlemlerin alınması düşünülmekte midir?

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482