banner608
banner597
banner609
08 Temmuz 2014 Salı 18:13
Hangisi doğru söylüyor?

 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2014 yılı Mayıs ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi. Işık, sanayi üretiminin yüzde 3,3 arttığını ifade ederken, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise Işık’la aynı gün bir basın açıklaması yayınlayarak sanayi üretiminin azaldığını söyledi

 

İŞTE FİKRİ IŞIK’IN AÇIKLAMASI

2014 yılı Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,3 artmıştır. Arındırılmamış endeks ise %1,5 oranında artış göstermiştir. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki aya göre %1 azalmıştır.

Sanayi üretimi, Mayıs ayında da güçlü büyümesini sürdürüyor. Bir başka ifadeyle sanayi üretimi hem büyümeye hem de ülkenin büyümesini yönlendirmeye devam etmektedir. Bölgemizde yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen, bir önceki yılın aynı dönemine göre sanayi üretimindeki artış trendi memnuniyet verici bir durumdur.

Her ne kadar sanayi üretiminde önceki aylarda görülen yıllık büyümenin altında bir büyüme görülmüş olsa da, Mayıs ayı sanayi üretimi yılsonu büyüme hedefini destekler niteliktedir. Nitekim yılbaşında birçok ekonomistin yaptığı tahminin aksine Mayıs ayında da sanayi üretimi hızlı şekilde artmıştır.

Sanayi üretimi kısa dönemli iş istatistikleri arasında yer almakta olup bu rakamları değerlendirirken uzun dönemli trende bakmak gerekir. Aylık değişimlere bakıp tek aya mahsus yorum yapmak yanıltıcı olur. Hem yılbaşından bugüne kadar beklentilerin ötesinde artan sanayi üretimi hem de elde edilen diğer veriler, Türkiye’nin Orta Vadeli Program çerçevesinde yoluna devam ettiğini göstermektedir.

Yaptığımız çalışmalar KOBİ’lerimizin kurumsallaşmasının hem kendilerine hem de ülkemize büyük katkılar sağladığını göstermektedir. Yaptığımız çalışmalarda üreticilerimizin başarıya ulaşmasında ve karlılıklarını artırmasında dört kilit nokta bulunmaktadır. İşletmelerimiz ölçeklerini artırdıkça, teknoloji düzeyini yükselttikçe, ihracat ve tasarıma yöneldikçe karlılıklarını artırmaktadır.

Biz de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarımız eliyle her fırsatta sanayicimize bu hususlarda destek oluyor, önlerindeki tüm engelleri kaldırmak için adımlar atıyoruz. Hem bizim verdiğimiz desteklerle hem de sanayicimizin her geçen gün artan gücüyle ülkemiz, çok rahatlıkla hedeflerine ulaşacaktır.

 

İŞTE ZEYTİNOĞLU’NUN AÇIKLAMASI

 

“Sanayi Üretimi artışı yavaşladı”

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu Mayıs ayı sanayi üretim endeksini açıkladığını belirterek, “ Buna göre, Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış endeks 122,4 olarak gerçekleşti. Sanayi üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı” dedi.

 

Sanayi üretimindeki artışının yavaşladığını vurgulayan KSO Başkanı Zeytinoğlu “Bu veri büyümenin ikinci çeyrekte bir kademe gerileyeceğini gösteriyor. Mayıs ayında aylık bazda sermaye malı imalatındaki gerilemeden yatırım eğiliminin zayıfladığını anlıyoruz” dedi.

 

KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Kocaeli Gümrüklerinden alınan verilere göre Haziran ayında Kocaeli ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 artış göstererek 1,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Haziran ithalatı ise, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,0 artarak 4,3 milyar dolar oldu” diyerek yaptığı değerlendirmede,  Haziran ayında bölge ihracatındaki gelişmenin ülke geneline paralel olduğunu, İhracatta bir evvelki aya göre gerileme olmakla birlikte, geçen yıla göre artış gerçekleştiğini ve Yıllık bazda Kocaeli ihracatının 18,8 milyar dolara ulaşırken, ithalat 50,4 milyar dolara gerilediğini belirtti.

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482