banner598
banner608
28 Aralık 2016 Çarşamba 09:10
Halkın yüzde 58'i başkanlık istemiyor
banner610
Halk arasında Başkanlık tercihinin pek AKP'nin istediği gibi olumlu sonuçlanmayacağı dillerde dolaşırken Gezici Araştırma Şirketi’nin yaptığı ankete göre, olası bir erken seçimde AKP oy kaybı yaşarken, CHP ise oylarını artırdı. Ankete katılanların yarısı ise HDP’ye asla oy vermeyeceğini bildirdi. MHP seçmenin ise “en kararsız” seçmen olduğu ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 57 ila 59’u başkanlık sistemine karşı olduklarını açıkladı. AKP seçmeninin yüzde 20’si de başkanlık sistemine karşı olması dikkat çekti.

Gezici Araştırma Şirketi 25 Kasım - 3 Aralık 2016 tarihleri arasında yaptığı Türkiye Geneli araştırma sonuçlarına göre, olası bir erken seçimde AKP’nin oy oranında düşüş gözlemlenirken, CHP’nin oy oranında az da olsa yükseliş olduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya katılan halkın olası bir erken seçimde “asla oy vermeyeceği partiler” incelendiğinde halkın yaklaşık yarısı asla HDP’ye oy vermeyeceğini ifade etti. 1 Kasım 2015 seçimlerinde oy verilen parti ile olası bir seçimde oy vermek istenen parti arasındaki ilişki incelendiğinde, en kararsız grubun MHP’ye oy verenler olduğu görüldü.

İKİNCİ PARTİLER: HDP VE MHP
En kararlı grubun ise CHP ve HDP’ye oy verenler olduğu ortaya çıktı. Olası bir seçimde halkın hangi partiye oy vermek istediği ile istediği parti dışında ikinci olarak düşündüğü parti asındaki ilişki incelendiğinde, MHP’ye oy vermek isteyenlerin yaklaşık yarısı ikinci parti olarak AK Parti’yi düşünmekte.
AK Parti’ye oy verenlerin ise yarısından fazlası yüzde 58,3’ü ikinci parti olarak MHP’yi düşündüğünü ifade etti. CHP’ye oy vermek isteyenlerin ise çoğunluğu ikinci parti olarak AKP, MHP ve HDP dışındaki partileri tercih edeceğini ya da sandığa gitmeyeceğini (oy kullanmayacağını) belirtti. Olası bir seçimde ikinci olarak en çok düşünülen parti olarak MHP’nin düşünüldüğü ortaya çıktı.

CHP VE HDP’LİLER AB’YE GİRELİM, MHP VE AKP AB’YE GİRMEYELİM AĞIRLIKLI
CHP ve HDP’ye oy vermek isteyenlerin çoğunluğu Türkiye’nin AB’ye girmesini ifade ederken, MHP ve AKP’ye oy vermek isteyenlerin yaklaşık yarısı ise Türkiye’nin AB’ye girmesini istemediğini açıkladı.
Şuan bir seçim olsa oy verilmek istenen partiye oy verme nedenler incelendiğinde, göze çarpan en önemli nedenlerin “savunulan değerler” olduğu görülürken, alternatif partilerin olmayışı, dini söylemlerin etkili olduğu görülmekte.


BAŞKANLIK SİSTEMİNE YÜZDE 58 HAYIR
Araştırmaya katılan halkın yaklaşık yüzde 57- 59 bandında başkanlık sistemini desteklemediğini bildirdi. Desteklemeyenlerin çoğunluğunun olası bir seçimde CHP, MHP ve HDP’ye oy vermek isteyenler olduğu görülürken, AKP’ye oy vermek isteyenlerin de yaklaşık yüzde 20’si bir başka ifadeyle AKP’ye oy vermek isteyen her 5 kişiden 1’i başkanlık sistemini istemediğini vurguladı.

Başkanlık sistemine hayır diyenlerin partilere göre dağılımı şöyle:
AKP yüzde20,5 
CHP yüzde 93,7 
MHP yüzde 64,2 
HDP yüzde 95,3.

GENÇLER BAŞKANLIĞA KARŞI
Araştırmaya katılan halkın yaş grubu ile başkanlık sistemini destekleyip desteklememesi arasındaki ilişki incelendiğinde, gençlerin özellikle 36 yaş altı seçmenin başkanlık sisteminin gelmesini istemesi, 36 yaş üstü seçmenlere göre çok daha düşük olduğu ortaya çıktı. Başkanlık sisteminin gelip gelmemesi konusunda kararsız olan grubun çoğunluğunun ise 36 yaş üstü seçmenlerden oluştuğu belirtildi. Halkın yarısından fazlası yani, yüzde 58’i yeni anayasayı desteklediğini ifade etti.
CHP seçmenin yarısının yeni anayasaya destek verdiği görülüyor. CHP Seçmenin yaklaşık yüzde 50’si anayasa konusunda iktidarla müzakere etmesini istedi. Araştırmaya katılan halkın yaş grubu ile yeni anayasayı isteyip istememesi arasındaki ilişki incelendiğinde, 18-27 yaş arası genç nüfusun yeni anayasayı isteme oranı 45 yaş üstü seçmene göre çok daha düşük olduğu belirlendi.

EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK, TERÖR VE SURİYELİLER
Ankete katılanlara göre, şu an ülkenin en önemli sorunları arasında; ekonomik sıkıntılar, işsizlik ve terör olarak ortaya çıktı. Özellikle son zamanlardaki güvenlik problemleri, terör saldırıları halkın kaygılarını arttırdığı ortaya çıkardı. Bunun dışında azımsanmayacak bir grup da Suriyelilerin varlığını sorun olarak gördüğünü açıkladı.

ERDOĞAN’A DESTEK YÜZDE 74, OHAL’E EVET YÜZDE 70
Halkın yüzde 74’ü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güvenlik politikalarını desteklediğini, yüzde70,4’ü de OHAL’in devam etmesi gerektiğini söyledi. Yaşanan ekonomik sıkıntının sorumlusu olarak halkın yüzde 67,6’sı “dış mihraklar” ve “terör örgütleri”ni sorumlu tuttu.

YÜZDE 42,9 CHP’YE OY VEREBİLİR
Türkiye geneli oy kullanacak halk ile olası bir seçimde sandığa gitmeyeceğini ifade edenlerin erken seçim durumunda “asla oy vermeyeceği parti” oranları karşılaştırıldığında, sandığa gitmeyeceğini ifade edenlerin CHP’ye oy verme oranları daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre, AKP’ye ve MHP’ye oy vermeme oranları ise çok daha yüksek.
Araştırma sahibi Gezici'nin anket sonucuyla ilgili yaptığı değerlendirmeye göre, bu durum aslında sandığa gitmeyeceğini ifade edenlerin, sandığa gitmeye ikna ettirilmesi durumunda CHP’nin oy potansiyeline çok daha fazla katkı sağlayacağını açıkça göstermekte.

Olası bir seçimde sandığa gitmeyeceğini, yani oy kullanmayacağını ifade eden halkın CHP’ye oy verebilme durumu ile, hayatında hiç CHP’ye oy verip vermediği arasındaki ilişki incelendiğinde “oy vermeyeceğini” ifade edip de “koşullar sağlanırsa CHP’ye oy verebilirim” diyenlerin yüzde 96,7’si zaten daha önce CHP’ye en az bir kere oy verdiğini ifade etti.

“Sandığa gitmeyeceğim ama koşullar sağlanırsa oy verebilirim” diyenlerin yüzde 3,3’ü ise daha önce hiç CHP’ye oy vermediğini ifade etti. “Koşullar sağlansa da CHP’ye oy vermeyeceğini” ifade eden halkın yüzde 42,9’u daha önce CHP’ye oy verdiğini ifade etmiştir. Bu grubun çeşitli nedenlerle pişman olduğu söylenebilir, araştırılmalıdır. Bunun dışında ne şimdi, ne de daha önce CHP’ye oy vermeyen yüzde 57,1’lik grup ise ikna edilmesi zor olan grup olarak düşünülebilir.
 
Son Güncelleme: 29.12.2016 10:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
% 52 2016-12-28 09:53:53

.......Görürsem söylerim,pışşıııık.

Avatar
milli irade 2016-12-28 15:49:44

siz getirin hele sonucu görürsünüz

Avatar
ilhan ilhan 2016-12-28 12:06:28

halkın önüne getirsinler yüzde 80 görürler

Avatar
Zahid 2016-12-28 20:07:33

Halk diyorsunuz.Hangi halk? Kimsenin bu araştırmadan haberi yok. Mesela bana sormadınız.Etrafımdaki kişilere sormadınız. Biz başkanlık istiyoruz.Bence Türkiye'nin %85'i istiyor.

Misafir Avatar
bölücü hain akpli 2016-12-28 20:57:13 @Zahid

sen halk değilsin halkı bölmek için çalışan akpli halk düşmanısın

Beğenmedim! (2)
Avatar
Volkan 2016-12-28 17:34:12

Şimdi söze gerek yok Bekleyip göreceğiz bu anket hiç inandırıcı değil Anca kendilerini avuturlar bu anketlerle

Avatar
Ali UZUNOGLU 2016-12-28 18:29:24

halt etmişsiniz

Avatar
erdoğan diktatörlük istiyor 2016-12-28 20:02:19

teröristlerle işbirliği, çocuklara tecavüzler,hırsızlıklar, millete ait madenlerin hesabının sorulamayacağı, diktatör karşıtlarının hapislere atıldığı, halk iradesini yok eden diktatörlük rejimini istiyor

Misafir Avatar
Mazhar Osman 2016-12-30 12:15:40 @erdoğan diktatörlük istiyor

Daha düne kadar RTE'yi diktatör olmakla suçlayanlar şimdi kalkmış "Erdoğan dikkatör olmak istiyor" diyor...Yaa siz ya paranoyaksınız yada şizofren ...En iyisi bana gelin tedavi edeyim sizi ücretsiz,SGK şemsiyesiyle.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Raci 2016-12-28 20:35:01

Başkanlık istemiyoruz ülkenin bölünmesini istemiyoruz..Makarna kömürcüler gün gelecek pişman olacaklar

Misafir Avatar
Mitoz Bölünme 2016-12-30 12:17:35 @Raci

Ülke bölünmeyecek SİZ bölüneceksiniz...

Beğenmedim! (0)

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482