banner608
banner597
banner609
09 Ocak 2017 Pazartesi 13:12
Haldız’ların uyanıklığı bilirkişiden döndü
banner610
Borsa İstanbul’un, Uluslararası İstanbul Finans Merkezi faaliyetleri doğrultusunda Merkezi Kayıt Kuruluşu ve Takasbank’ı tek çatı altında buluşturacağı “Borsa İstanbul Finans ve Teknoloji Yerleşkesi” inşaat işini ilimizin en büyük inşaat firmalarında biri olan Haldız İnşaat üstlenmişti. Yapılan ihale sonucu işi alan Haldız İnşaat, Borsa İstanbul’un yeni binası için temeli 2014 yılının eylül ayında atılmıştı. İhale şartnamesine göre inşaatın 2015 yılı Ağustos ayında tamamlanması gerekiyordu. Ama Haldız İnşaat işi bitiremedi.

Borsa İstanbul’un yeni binasının elektrik işini ise yine ilimizin önemli firmalarından biri olan Kocaeli Kaya bünyesinde faaliyet gösteren Kaya Elektromekanik firması aldı. Haldız İnşaat’ın işini tam bitirilememesi yüzünden binanın elektrik işleri de yapılamadı. Yaşanan bu gecikme sonrası Haldız İnşaat’a 2.5 milyon TL ceza kesildi. Bu cezayı ödemek istemeyen Haldız İnşaat, gecikmenin elektrik işinden kaynaklandığını, Kaya Elektromekanik firmasının işi zamanında bitiremediğini iddia ederek topu Kaya Elektromekanik firmasına atmak istedi. Kaya Elektromekanik firması ise inşaattan kaynaklanan sorunlar sebebiyle elektrik işinin yapılamadığını belirtti.. 

Konu daha sonra mahkemeye taşındı. Mahkeme konunun açığa kavuşması için bilirkişi görevlendirdi. Bilirkişinin hazırladığı raporda ise kusurlu olarak Haldız İnşaat gösterildi. Haldız İnşaat bu gecikme sonrası 2.5 milyon TL ceza ödemek zorunda kaldı. Bu olay nedeniyle de Haldızların ve Kaya ailesinin arası iyiden iyiye açıldı.
 
Son Güncelleme: 11.01.2017 13:42

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482