banner783
banner598
13 Şubat 2018 Salı 11:34
Haldız rantına  neden karşı  çıkıyorlar..?
banner728

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kısa bir süre önce hayata geçen Merkezi İş Alanı’nda imar değişikliği yapmaya hazırlanıyor. Defalarca mahkemelik olan ve değiştirilen MİA’da AKP’li Haldız ailesine milyonlarca lira kazanç sağlayacak değişikliği unutan belediye, perşembe günü gerçekleştirilecek toplantıda Haldızlara ve FETÖ’cü Boydak ailesine büyük bir imar rantı sağlayacak değişikliği meclis üyelerinin onayına sunacak. 2016 yılında AKP’li Haldız ailesi arazisine kat ve imar artışı talebinde bulunmuş, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li imar komisyonu üyeleri reddetmişti. Aradan geçen 1 yıl içerisinde Büyükşehir’in AKP’li üyeleri fikrini değiştirdi. Haldız’a rant kıyağına “olur” vermek için kolları sıvadı.

SADECE MUHALEFET DEĞİL

MİA B1 bölgesinde yer alan 20 ve 30 dönüm araziler için özel bir paket hazırlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 20 dönüm üzeri arazilere yüzde 30, 30 dönüm üzeri arazilere ise yüzde 45 emsal artışı ile daha yüksek oranlarda kat artışı getirecek. Böylelikle 35 dönüm arazisi olan AKP’li Haldızlar ve 20 dönüm arazisi olan FETÖ’cü Boydaklar hiçbir şey yapmadan arsa değerlerinin 2.5 – 3 katı bir kâr elde edecek. Kent muhalefeti bu sebeple söz konusu değişikliğe karşı çıkıyor. Parsel bazında yapılacak bu değişikliğe karşı çıkanlar sadece muhalifler değil. Pek çok AKP’li de değişikliği olumlu görmüyor, karşı çıkıyor.

RAPOR HAZIRLADILAR

AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, açıkça değişikliğe karşı olduğunu, pek çok sorunu beraberinde getireceğini, rant söylemlerinin ortaya çıkaracağını ifade etti. Yılmaz’la birlikte en sert tepkiyi veren isimlerden biri İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan oldu. Ancak Doğan tepkisini kapalı kapılar ardında ortaya koydu. Yapılan kimi özel toplantılarda konuşan Doğan, bu proje değişikliğinin kente ve kent geleceğine büyük zarar vereceğini ifade etti. Bununla da kalmadı, AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz bir rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu. İzmit Beldiyesi de itiraz gerekçelerini bir araya getirdi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne iletti.

-İzmit Belediyesi’nin hazırladığı itiraz gerekçeleri şöyle;

+Söz konusu parsel, İzmit ilçesinin merkez noktasında yer almakta olup, güneyinde D-100’e paralel yan yoldan, kuzeyinde ise Şehit Rafet Karacan Bulvarı gibi ana ulaşım akslarından cephe almaktadır. Ayrıca Kandıra, Üçyol, Santral ve Adliye gibi kent içi trafiğini yönlendiren ana kavşakların tam orta noktasındadır.

+Bu nedenle alanda yüzde 100e varan oranlarda fazladan yapılaşma hakkı tanınması sonucu yapılması düşünülen gerek ticari ofisler, gerekse AVM’den kaynaklı oluşacak yoğun taşıt ve yaya kullanımı, yol boyu parklanmalar, otopark giriş-çıkışlarında oluşacak birikmeler kent içi trafik sirkülasyonunu olumsuz yönde ve ciddi bir şekilde etkileyecektir. Bu durum sabah ve akşam saatlerinde zaten aşırı yoğun olan trafiğin mevcutta yetersiz olan yollar nedeniyle kitlenmesine sebep olacaktır.

+Özellikle; D-100’den yan yola katılarak Real’e ulaşımın sağlandığı mevcut yolun yetersiz olduğu sistemde AVM giriş ve çıkışı D-100 üzerinde yoğun baskı oluşturacak olup, oluşacak sıkışma ve araç birikmeleri D-100 trafiğine yansıyacak, trafik durma noktasına gelecektir.

+Kuzeyde ise tramvay projesi kapsamında yol kesiti daraltılan ve bölgesyi besleyen önemli akslardan biri olan Şehit Rafet karacan Bulvarı da önerilen projenin trafik yükünü karşılayacak kesitte olmadığından, gerek Anıtpark önünde gerekse Kandıra kavşağında araç birikmelerine neden olacaktır.

+Ayrıca; bahse konu projenin cazibesinin yüksek olması nedeniyle çekeceği yoğunluk dışında alanın hemen yanında Doğu Kışla arazisi üzerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Perşembe ve Cumartesi pazarlarının kurulacağı halihazırda inşaatı devam eden “Pazar alanı”nın da getireceği ilave trafik yükü de ayrıca değerlendirilerek, merkezin mevcuttaki yükünü hafifletecek çözümler üretmeden yoğunluk artırıcı kararların alınmaması gerekmektedir.

+Dolayısıyla; alan ve çevresindeki kavşak noktalarının (Adliye, Santral, Üçyol…) özellikle mevcut yol kesitlerinin, otoparka giriş ve çıkış noktalarının alana gelecek araçların yaratacağı yüke göre yaptırılacak Trafik Etki Değerlendirme raporları doğrultusunda, gerekirse Ulaşım Master Planı çerçevesinde ayrıntılı olarak etüt edilmesi gerekmektedir.

+Alanın MİA sınırları içinde kalması nedeniyle D-100’ün güneyinde planlanan Yeni Kent Merkezi ile bağlantısının nasıl sağlanacağı da ayrı bir tartışma konusudur. Çünkü eski kent merkezinin yenilenme sürecinde güneyde oluşması hedeflenen yeni kent merkezi ile bağlantısının kesinlikle çözüme kavuşturulması gerekmekte olup, herhangi bir çözüm üretilmeden kuzeyde bahse konu proje ve bunun gibi yapılaşmalara izin verilmesi durumunda ileride alternatif çözümler üretilmesinin önü tamamen kapanacaktır.

+Son olarak bahse konu parsele MİA projesi kapsamında belirlenen yapılaşma haklarının önüne geçecek şekilde birkaç parsel bazında imar artışı verilmesi durumunda, proje bütünlüğü bozulacak ve MİA projesinde B1 ve B3 bölgesinin tamamında yaratılan eşitlik algısı ortadan kalkacaktır.

Son Güncelleme: 13.02.2018 12:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner816

banner630

banner733

banner819

banner781

banner599

banner328

banner482