banner608
banner597
banner609
01 Temmuz 2015 Çarşamba 12:48
Hala Osmanlı’dan medet umuyorlar
banner610

Dönemin şartlarına uygun olarak tek bir kişi ve zümresi tarafından yönetilen Osmanlı’nın gizli kalmış yönetim biçimleri araştırılarak günümüz yönetimlerine farklı bakış açıları sunacakmış. Bu sözler Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na ait

 

 

Tek adamlı yönetimlerin bittiği, demokrasinin hakim olduğu, parlamenter sistemin yaygınlaştığı, hatta bu sistemin de artık insanları kesmediği, daha özgürlükçü yönetim tarzlarının geliştirildiği günümüzde, AKP’lilerin Osmanlı’ya saplanıp kalması, hala geçmişten medet umması oldukça ilginç. Osmanlı, 600 yıl ayakta kalmış, Türkiye’nin de şanlı tarihini oluşturmuş bir imparatorluk. Ancak yönetim anlayışı, günümüz şartlarına uygun değil. Osmanlı’nın parçalanmasının ardından Anadolu’nun ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve halk tarafından işgalcilerden temizlenmesi sonrası kurulan Türkiye Cumhuriyeti, halkın kendi kendini yönetmesine olanak tanıyan bir yönetim anlayışına sahip. Demokrasi kültürünü edinen halkın, tek kişi yönetimine artık sıcak bakması mümkün değil artık.

 

KONGRE YAPILACAK

 

Ama bizim yöneticilerimizin Osmanlı’nın yönetim anlayışına olan özlemi bir türlü dinmiyor. Şanlı tarihimizi kimse reddetmiyor ama bir ulus devletinin geçmişe dönme arzusunu da anlamak güç. Osmanlı döneminin değişik açılardan ele alınması amacıyla kurulan Sakarya Üniversitesi içerisinde Osmanlı Araştırmalar Merkezi’nin Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr Mehmet Yaşar Ertaş, merkezin müdürü Prof. Dr Fuat Aydın ve beraberindeki akademisyenler, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu makamında ziyaret etti. Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr Arif Bilgin ve Merkez Müdür Yardımcısı Doç. Dr Bedizel Zülfikar da ziyarette yer aldı. Ziyarette, Karaosmanoğlu, sempozyum, çalıştay ve eğitim gibi çalışmalar yürütecek olan merkezin ilk faaliyeti olarak 14-17 Ekim 2015’te tertip edilecek olan Uluslararası Osmanlı Araştırmaları Kongresi’ne davet edildi.

 

OSMANLI ÖZLEMİ

 

Sakarya Üniversitesi Osmanlı Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenecek olan I. Uluslararası Osmanlı Araştırmaları Kongresi’nin temel amacı, Osmanlı araştırmacılarını bir araya getirerek konuyla ilgili çalışmalara yön verecek bir platform oluşturmak. Bu güzel bir organizasyon, tarihimize ışık tutması anlamında önemli bir kongre. Davete icabet edeceğini belirten Karaosmanoğlu, merkezin ve düzenleyeceği kongrenin önemine vurgu yaptı. Başkan’ın ziyaret sırasında ettiği sözler ise Osmanlı’ya olan özlemini bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Karaosmanoğlu, “Osmanlı arşivlerinde yapılacak araştırmalarla, ülkemizin büyümesine faydası olacak dönemin gizli kalmış uygulamaları gün yüzüne çıkarılmalıdır. Genelde ve yerelde bu araştırmalar bize devlet yönetiminde farklı bakış açıların ortaya konmasına yardımcı olacaktır. Osmanlı arşivlerinden sağlanacak bilgiler somutlaştırılmalı ve tarih bilincinin oluşturulmasında da bizlere ışık tutmalıdır” dedi.

 

ÖZGÜRLÜKLERİ ARTIRIN

 

Yıkılmış bir imparatorluğun yönetim anlayışının günümüz siyasi sorunlarına ışık tutmasını beklemek oldukça ilginç. Var olandan ve daha iyi olandan örnek alınarak bu sorunların çözümünü sağlamak varken, geçmişe saplanıp kalmak; demokrasi dışı yönetimlere bakılarak, demokrasi ile yönetilen bir ülkenin sorunlarına çözüm aramak şaşırtıcı değil mi? O dönemin şartlarına uygun bir yönetim anlayışının, bu dönemin şartlarına uymasını bekleyemeyiz. Ama AKP iktidarı döneminde hem yerelde hem de genelde geçmişe dönme özlemi var. Eski Türkiye, Yeni Türkiye diye söylemleri bulunan bir partinin ve yöneticilerinin, bugün çok daha eski olan Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim uygulamalarından yararlanmaya, onları örnek almaya çalışması çelişki yaratıyor. Demokrasinin ve özgürlüklerin gelişmesi anlamında çaba harcasalar, zaten ülkede yönetimsel anlamda hiçbir sorun kalmayacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482