banner598
banner608
banner654
14 Temmuz 2015 Salı 10:17
Hacı Hasan'da köpek kıyımı var!
banner610

Kocaeli Doğa ve Hayvan Hakları Savunucuları Dernek Başkanı Tülay Çetin Erdurmaz, İzmit Belediyesi ekiplerinin köpekleri katlettiğini iddia ederek, “Son olarak 4 köpek bakım evine götürülüyor diye alındı ancak bakım evine götürülmemişler” dedi.

 

Kocaeli Doğa ve Hayvan Hakları Savunucuları Dernek Başkanı Tülay Çetin Erdurmaz, İzmit sınırları içerisinde sokak hayvanlarının kıyıma uğradığını öne sürdü. Erdurmaz, İzmit Belediyesi’nin dişi ve tırnağından başka savunma aracı olmayan köpekleri katletmekten çekinmediğini, onların yaşaması için bir çalışma yapmadığını dile getirdi.

 

Belediye ekiplerinin en son 4 köpeği kulübesinde sıkıştırarak defalarca anestezik madde uyguladığını ve bayılan hayvanları hayvan barınağına götürmek üzere araca aldıklarını dile getiren Erdurmaz, “Bu durum 6 Temmuz’da yaşanıyor ama 2 Temmuz’dan bu yana barınağa İzmit Belediyesi’nce hayvan getirilmemiş” dedi. Erdurmaz ayrıca, Hacı Hasan Mahallesi Muhtarı Ömer Uzun’un duyuru panosuna hayvanlara yiyecek bırakılmaması hususunda yazı astığını da söyledi.

 

 

MUHTAR YAZI ASTI

 

Erdurmaz, şunları kaydetti: “İzmit Hacı Hasan Mahallesi Muhtarı Ömer Uzun duyuru panosuna hayvanlara yiyecek bırakılmaması noktasında uyarı yazısı asmıştır. Muhtar böyle bir yazı asarken aynı mahallede bulunan yaşlı bir hayvan sever ise etrafı çevrili, kullanılmayan alanda doğum yapmış köpek yavrularına, alanın sahibinden izin alarak bakmaktadır. Gönüllü vatandaş yaşlı ve hasta olmasına rağmen, zamanı gelince hayvanların kısırlaştırılmasını sağlamış, tüm imkanlarını bu hayvanlar için seferber etmiştir.

 

Bu vatandaş insanlığının gereğini yerine getirirken, İzmit Belediyesi, bu mahallede, dişiyle tırnağından başka savunma aracı olmayan köpekleri yıllardır katletmekten çekinmediği gibi onların yaşaması için hiçbir çalışma da yapmamıştır, yasal zorunluluğuna rağmen.  

 

 

TOPLAMA EKİPLERİ

 

Belediye, insani ve vicdani duygularla hayvanlara destek verenleri de engellemekten, üzmekten çekinmemiştir. Belediye; son zamanlarda bünyesine siyaseten almış olduğu yeni mezun veteriner hekim ve ehil olmayan toplama ekipleri ile hayvanları yok etme politikasına devam etmektedir. Tıp doktoru olan, Hipokrat yemini etmiş bir belediye başkanının emri olmadan bu katliam yapılamaz.

 

Geçtiğimiz günlerde yine belediye ekipleri benzer bir olaya imza atmışlar. Belediye ekipleri, 6 Temmuz günü Hacı Hasan Mahallesi’nde 4 ürkek köpeğe defalarca anestezik madde uygulamış, onları kulübelerinde sıkıştırmış, ekip aracına koymuş, görgü tanıklarına ise hayvanları Kandıra yolu üzerinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım Evi’ne götüreceklerini söylemişler.

 

 

HAYVAN GETİRİLMEMİŞ

 

Bizler de araştırma yaptık, bakımevine 2 Temuz’dan bu güne kadar İzmit Belediyesi’nin hayvan nakletmediğini öğrendik. Hayvanları Koruma Kanunu gereği, denetleme ve ceza kesme yetkisini elinde bulunduran Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’ne gittik, durumu anlatıp, dilekçe verdik. Mahalledeki hayvanlara kendi imkanları ile bakan yaşlı bayan ve çok ciddi hastalığı olan yaşlı bayan da bizimle geldi. Yaşlı kadın, hayvanların yaşadığı drama ve ölümlere daha fazla dayanamayarak bayıldı. Kocaeli bölgesinde, ilçe belediyelerimizin yasa tanımaz tutumları, ekolojik denge unsuru olan hayvanlara açtıkları savaş kabul edilemez. Oysa Kocaeli, hayvan hakları hususunda pilot bölge seçilmiştir. Ancak yapılan eylem planı çerçevesinde kedi-köpek nesli tüketilmek istenmektedir.

 

HEM DE BU AYLARDA

 

Oysa Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde 2004 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu; hayvanların korunmasını, alışkın olduğu yerde yaşatılmasını, yine yaşadıkları mahallelerde beslenme-su odaklarının kurulmasını hükme bağlamıştır. Dolayısıyla, eylem planı adı altında, insanlar tarafından işgal edilen ve beton yığınlarına dönüştürülen mahallerden hayvanları uzaklaştırma, tecrit etme ve yabanileştirme gayreti içine girmişlerdir.

 

Halbuki yüzyıllar öncesi bu söz ettiğimiz hayvanlar insanoğlu tarafından evcilleştirilmişlerdi. Ayrıca, Müslümanlar için çok önemli olan bu günlerde, bir başka canlının yaşamını; eziyet ederek sonlandırmak, yaşama hakkını elinden almak Müslüman olduğunu söyleyen, oruç tutan, namaz kılan insanlara yakışmıyor.

 

ÇÖZÜM ÖLDÜRMEK DEĞİL

 

Yetki sahibi yöneticilerimizin görevi, sorumluluk sahalarındaki tüm canlıların hak ve özgürlüklerini kısıtlamadan yaşatmak olmalı. Önce insan zihniyetinden ve siyasi kaygılardan kurtulup, empati yapmalıyız. Başta Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, denetleme ve ceza kesme mekanizması olan Orman ve Su İşleri Kocaeli Müdürlüğü ve diğer tüm yetkililerden; hayvan katliamına son verilmesi için yasal, insani ve vicdani sorumluluklarının gereğini yağmalarını bekliyoruz. Çözüm, öldürmek değil.” Tülay Çetin Erdurmaz’ın açıklamaları bu şekilde. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, bu konudan haberdar mı, bilemiyoruz. Doğan’ın bu olayın üzerine eğilmesi ve gereğini yapması gerekir.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482