banner608
banner597
banner609
19 Aralık 2016 Pazartesi 13:15
Gölcük’te koca çarşı kapanıyor
banner610
17 Ağustos 1999 depreminin ardından neredeyse yok olan Gölcük ilçesi yeniden toparlanabilmek için çok mücadele verdi. Denizin altında kalan, yıkılan evler ve işyerlerinin yeniden kurulması yıllar aldı. Neredeyse ölü bir kent olan Gölcük’te ticaretin yeniden canlanmasına vesile olan en önemli yer ise hemen 17 Ağustos’un ardından oluşturulan 17 Ağustos Kapalı Çarşısı. Beş bin metrekarelik bir alanda kurulan 30 dükkanda çarşı esnafı yıllardır mücadele ediyor, ekmeğinin peşinde koşuyor. 17 Ağustos Kapalı Çarşısı’nda çalışan yaklaşık 200 kadar çalışanın son dönemlerde ise farklı bir sıkıntısı var. 1997 yılında yap-işlet-devret modeliyle MESTAŞ A.Ş. tarafından yapılan ve otopark olarak kullanılan çarşı,1999 yılından beri Gölcük esnafına iş kapısı oldu. 1999’da MESTAŞ otoparkı işyerine çevirme teklifinde bulundu ve teklif kabul edildi. Süresi ile ilgili ise 3 kez uzatma yapıldı. Son olarak 2023 yılına kadar MESTAŞ’a süre verildi. Bu süre içerisinde esnaflar kiralarını MESTAŞ’a ödedi, yıllardır da hiçbir sorun çıkmadan süreç bu şekilde ilerliyordu. MESTAŞ alanın işyeri olarak kalması için dava açsa da Gölcük 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, çarşının tekrar otopark olarak işletilmesine karar verdi. MESTAŞ A.Ş, bu karara itiraz ederek davayı temyize götürdü ama Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, 30 Eylül 2015 tarihinde, çarşının otoparka dönüştürülmesini onayladı. Esnaftan ise 31 Aralık’a kadar dükkanlarını boşaltması istendi. Yıllardır hiçbir sorun olmadan işlerini yaptıklarını, vatandaşların da buradan çok memnun olduğunu belirten esnaflar ise şimdi kara kara ne yapacağını düşünüyor. Çarşıda bulunan esnafların çoğu kepenk kapatacak, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ise kararın Yargıtay’dan çıktığını ve yapılacak bir şey olmadığını söylüyor. Esnaf  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na ise ulaşamamış. Gölcük’te dükkan bulamadıklarını bulsalar da kiraların çok yüksek olduğunu söyleyen esnaflar amaçlarının kimseye diklenmek olmadığını belirterek sadece seslerinin duyulmasını istiyor. Yüzde doksan beşi kadın olan 200 çalışan şimdi bir ümit, çıkacak olumlu bir sonucu bekliyor. Eğer olumlu sonuç çıkmazsa 17 Ağustos Kapalı Çarşısı 31 Ağustos’ta tahliye edilecek.
 


KÖTÜ NİYETİMİZ YOK
17 Ağustos Kapalı Çarşısı’nın esnafıyla bizler de konuşarak sıkıntılarını dinledik. İsmini vermek istemeyen esnafların söylediklerini de kelimesi kelimesine aktarıyoruz: “2015 Eylül ayında belediyeye bildiriliyor mahkeme sonucu. 2015 yılının ekim ayında da esnafa 1 yıl içerisinde burayı boşaltmasını istiyor. Fakat 15 Temmuz diye bir gerçeği yaşıyoruz biz. Ne dükkan, ne iş ne para ne ticaret geliyor aklımıza. 27 gün parklarda yatıyoruz esnaf arkadaşlarla. Vatan, millet, devlet bayrak derdine düşüyoruz. Tabi bu arada süreç de ilerliyor. Dükkan bakıyoruz. Kötü niyetimiz yok bizim, suistimal edelim diye bir niyetimiz yok. Gölcükte de 30 esnafı alacak bir yer bulamıyoruz.30 ESNAFA KEPENK İNDİRTECEKLER
Bir arkadaşımız Bursa’ya göç etti, 5-6 tanesi kendine yer buldu. 1999 depremi olduğunda memleketimizi terk etmedik. Milletimize hizmet etmek için burada kaldık. 40 yıldır buradayız biz. Kentsel Dönüşüm de devreye girdi. Biz de Belediye Başkanımıza ‘Siz kentsel dönüşümü bitirin, dükkanları görelim, çıkalım’ dedik. Bizim için 17 Ağustos Allah’tan gelen bir depremse, 17 Ağustos Çarşısının kapatılması da kuldan gelen bir deprem. İşyerine kepenk indirtmek sadece doğuda PKK’nın yaptığı bir şey değil. Gölcük Belediyesi şu an maalesef 30 esnafa kepenk indirterek bunu yapıyor. Ellibeş’ten görüşme talep ettik, ‘Size süre verdik o süre içerisinde orada yangın, sel olursa onun sorumluluğunu ben alamam’ dedi haklı olarak.”
 


30 ESNAFI YERALTINA SIĞDIRAMADILAR
Biz müşteri olarak da sıkıntılarımızı ilettik. Bizim rahatlıkla alışveriş yapabileceğimiz  bir çarşı var ki bu çarşının alternatifi de yok. Normalde pasaj sistemini, kapalı yerleri Türkiye’de oturtmak zordur ama burayı insanlar sevdi. 16 yıllık zamanda çarşı oturdu, müşteriler oturdu.Esnaf memnun, halk memnun. Gölcük’te ikinci bir kapalı alan yok. Burası halk pazarı, rahat alışveriş yapılan bir yer. Fiyatlar dışarıdaki esnaflardan daha düşük. Buraya Karamürsel’den farklı ilçelerden gelen insanlar var. Çarşıda 16 yıldır en ufak bir sorun çıkmadı. Bir tane FETÖ’cü, PKK’lı yok. Gölcük’ün ileri gelenleri cezaevinde bizde hiçbir sıkıntı yok. Dürüst esnaflarız biz. Gündem vatan hainleri. Biz ne yaptık? Suriyeliler sığındı, Halepliler sığındı, 30 tane esnafı yeraltına sığdıramadılar. BİMER’ belirttik ama onlar da aynı şekilde Kaymakamlık’a geri döndü. Biz zaten buradan bir çözüm alamadığımız için oraya yazıyoruz ama aynı çemberde dönüyor.
 


ELLİBEŞ 10 SENE ÖNCE GELDİ
Eee ben zaten size anlatamadığım için oraya yazdım, ne değişti? Devletin çok büyük sorunları var, Dünya devletleri Türkiye’ye saldırıyor. PKK var, FETÖ var. Biz sıkıntımızı iletmeye utanıyoruz ama burada da bir mağduriyet var. Adam hendek kazmış orada insanlar mağdur olmuş. İnsanlara kepenk indirten bir PKK varsa, burada da esnafa kepenk indirten bir Belediye var. Belediye Başkanımıza biz 70 bin TL kira veriyoruz. Biz o parayı sizde verelim siz bize bir yer verin dedik kabul etmedi. Bir anlamda ‘Sayın başkanım paraları alır mısınız? diyoruz, siz diyorsunuz ki benim paraya, size, insani değerlere ihtiyacım yok, hatta siz benim muhatabım değilsiniz ’diyor. 10 sene önce gördüm ben Belediye Başkanını burada. Buraya bir kez Ticaret İl Müdürü geldi. Görüşmelerde bize, ‘Çıkmazsanız MESTAŞ’ın tek taraflı olarak fesh ederiz’ dediler. MESTAŞ’tan da şimdi bize tebligat gönderdiler ‘1 Ocak’a kadar çıkmazsanız hakkınızda kanuni işlem başlatılacak’ diye. MESTAŞ esnafı mağdur etmemek adına Belediye’ye ‘Ben size burayı devredeyim, esnaf da mağdur edilmesin’ dedi ama kabul etmediler. Hala son ana kadar merhamet bekliyoruz. Biz terörist değiliz, işportacı değiliz. Vergimizi veriyoruz, insan istihdam ediyoruz ama kepenk kapatmak zorunda kalacağız.”
 


BAŞIMIZIN ÇARESİNE BAKACAĞIZ
Gül Oyuncak’ın sahibi olan Recep Gül ise “Bundan sonra yeni dükkan arıyoruz kendimize. Hayatımızı devam ettirmek zorundayız, çoluk çocuğumuz var, çekmiş olduğumuz krediler var. Şöyle bir sıkıntı var Gölcük’te dükkan yok. Biz bunu yetkililere ilettiğimiz halde çare olmadı. Sosyal sorumluluk bunu gerektirmez. Dükkan bulmak için çalışıyoruz. Bir şekilde başımızın çaresine bakacağız” diyor.
 


ÇÖZÜM ÜRETSİNLER
Ahi Koç Giyim’in sahibi olan Yusuf Erdoğan da çaresiz bir şekilde olumlu bir haber beklediklerinin altını çizerek sıkıntısını şu cümlelerle aktardı: “Biz esnaflığı Ahilikten öğrendik. Ahilik kültürüne de bağlı çalışıyoruz. Bu çarşıda yıllardır herkes kendinden ve çocuğundan emin bir şekilde alışverişini yapar. Kimse de bir eşyam kaybolacak mı diye bile düşünmez. Ahi esnafa çok değer vermiştir.  Osmanlı esnafla birlikte kalkınmıştır. Burada 200- 300 insan ekmek yiyor, buradaki esnafları işlerinden etmek ne ile bağdaşır? Böyle yapıldığında ekonomi de zarar görüyor. Bizim burada ebedi kalmak gibi bir amacımız yok ama bize çözüm üretsinler. Bizim tek amacımız bu zor günlerde huzurlu olabilmek. Kentsel dönüşümü bitirsinler, ‘alın dükkan’ desinler, biz de onlara ‘alın size otopark’ diyelim. Belediye Başkanının da belki de bu noktada yapabileceği bir şey yok bizim ona saygımız sonsuz ama konu bakanlarımıza iletisin, sıkıntımız çözülsün. Sıkıntımızı duysunlar.

 

NE OLACAK BU İNSANLAR?
Moda Ayakkabı dükkanının sahibi olan Salih Can da dükkan bulamamaktan şikayetçi. Can, “Sıkıntımız çok. Burada yıllardan beri oturmuş bir düzen var. Yargı bu konuda bir karar vermiş, biz karara bir şey diyemiyoruz. Ama bu çarşı yıkıldığında Gölcük kasaba olacak. Bunu görmüyorlar mı? Esnaflarımız var, yüzlerce çalışanımız var. Ne olacak bu insanların durumu?” diyerek sıkıntısını dile getirdi.
 


YAPACAKLARINA, OLANI YIKIYORLAR
Bizim Ayakkabı dükkanı sahibi Ali Keleş de aynı dertten muzdarip. Bir çok borcu olduğunu 3 önce bu dükkanı aldığını belirten Keleş, “3 sene önce kredi çekerek bu dükkanı aldım. Daha masraflarımı bile çıkartamadım. 4 tane çocuğum var benim. Anneme de ben bakıyorum. Biz buradan çıkmayalım da demiyoruz. Dönüşüme kadar bize süre versinler dedik o da olmadı. Biz belediyemizi seviyoruz ama mağdur olmak istemiyoruz. Dükkanlara bakıyoruz. 120 bin TL hava parası istiyorlar. Biz o paraları nasıl ödeyeceğiz? Kiralar zaten yüksek. Bu çarşının yıkılacağını duyunca da iyice uçtular. Biz anarşist değiliz, terörist değiliz. AKP’yi de seviyoruz. 15 Temmuz’da biz onların yanlarındaydık. Neden bu haldeyiz, neden yardımcı olmuyorlar bize?  Süre versinler bizi mağdur etmesinler. Buraya Karamürsel’den, farklı ilçelerden insanlar geliyor, turistler geliyor. Gölcük burayı seviyor. 4-5 tane daha yapacaklarına olanı yıkıyorlar” dedi.
 


KÜÇÜK ESNAFI YEM EDİYORLAR
Süleyman Yazaroğlu da Asya Gümüş’ün sahibi, çarşının da en eski esnaflarından. Daha önce çarşı yönetiminde de görev almış. Yazaroğlu çarşının bilinmesi için deprem döneminin de bilinmesi gerektiğini belirtiyor ve ekliyor, “Zamanında bu çarşı kurulduğunda ben çarşının yönetimindeydim. Deprem dönemi buraya gelen tüm bakanları, milletvekillerini karşıladım. Bu çarşı Gölcük’e yapıldığı için tebrikler, teşekkürler ettiler. Bizlere şiltler verildi o dönemde. Şimdi ise buranın yeniden otopark olacağı söyleniyor. Deprem Allah’tan geldi ama bu kez kuldan geliyor. Gölcük tüm metropollere yakın mesafede ama burası kapanırsa bir kasaba olacak. Bunun onlar da farkında. Biz büyük AVM’lerle mücadele verirken şimdi de böyle bir durumla uğraşıyoruz. İnsanlara dükkan bulun diyorlar dükkan yok. Burası kapatılacak, kentsel dönüşüm nedeniyle 170 dükkan yıkılacak. Bu kadar esnafa nasıl yardımcı olacaksınız dedik cevap yok. Mülk sahiplerine kira yardımı yapacaklarmış, e mağdur olan esnaf? Gölcük’ü köye çevirmeye çalışıyorlar. Bakanımız istihdam yaratın diyor, onlar kendi bakanlarına zıt düşüyor, olan istihdamı engelliyor.Yazık günah. Küçük esnafı yem ediyorlar.”

Son Güncelleme: 21.12.2016 10:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
isimsiz kahraman 2016-12-19 15:21:27

belediye başkanında iş yok arkadaşlar.. Zaten son senesi diye hiçbir içrahatı yok.Kemal bey zaten her şeyi götürüyor.Elli beşte mankenlik yapıyor.Gitsinde başkanlık nasıl yapılırmış.HÜSEYİN AYAZDAN öğrensin

Avatar
ayhan 2016-12-19 15:28:32

konu dükkan anladım da PKK FETO ne alaka nerden sığdırdın küçük esnaf insan ne pkk nın kepenk indirmesi ne ilişkillendirdin sen demek aynı düşüncedesin yada sen fetocusun anlaşıldı zaten gölcük mah sinden bir çok LAZ fetocu çıktı olabili

Avatar
Yazık 2016-12-19 13:52:06

Gerçekten yazık bu insanlara, ne güzel bir şeye hayır olmuş otopark aslında, bir çok kişiye ekmek kapısı. Bu kış gününde, zaten satışlar düşük, moraller bozuk. Adam şimdi nasıl yeni yıla mutlu girecek.

Avatar
AliAşcıoğlu 2016-12-19 14:49:33

Hükümete güvenen dürüst her insanın başına gelen bir durum,artık kötülerin dünyası Türkiyem.

Avatar
Hakan 2016-12-20 10:36:55

Doğru bir karar. Neden otopark olarak açılan bir yerde mağazalar iş yapsın.

Avatar
neslihan sogutlu 2016-12-19 21:49:02

imza kampanyasi baslatalim ben bi musteri golcuklu olarak kapanmasini istwmiyorum kendi aciklarini kapatsinlar once milletin ekmegine goz dikcekleri kadar yaziklar olsun baslarindakine

Avatar
isimsiz 2016-12-19 23:37:58

Gölcügün halkını geçtim dışarıdan değirmendere karamürsel hatta izmitten alışveriş için gelen bissürü insan var rahatlıkla severek alışveriş yaptığımız tek kapalı alan kesinlikle kapatılmamalı bunun için birşeyler yapılmalı amiral sağlam cddesinde yıkılan okul var oraya katlı otopark yapılabilir

Avatar
Magdur golcuklu 2016-12-20 13:17:04

Biz golcuk halki aradigimizi kolayca tek yerden bulabiliyoruz.Yikilan okulun yerine yapsinlar otoparki zaten otopark halinde suanda kimsenin duzrni bozulmasin

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482