banner422

Gençler İlber Hoca'yı kızdırdı!

İnterteks Fuar Merkezi'nde 9. kez kapılarını açan Kocaeli Kitap Fuarı önemli isimleri de ağırlamaya devam ediyor. Son iki gününde olan fuarın ağırladığı isimlerden biri de hem tarih bilgisi hem de verdiği ayarlarla gönüllere taht kuran tarih profesörü- yazar İlber Ortaylı oldu. Ortaylı'yı dinlemek ve kitaplarını imzalatmak isteyen vatandaşlar saatler öncesinde Salon B'de bulunan Yahya Kaptan Konferans Salonu'na geldi. Ortaylı'ya ilgi çok yoğun olunca çok sayıda vatandaş da ayakta kaldı. Ortaylı'yı dinlemek isteyen vatandaşlar çareyi salonda yere oturmakta buldu. Dinleyiciler arasında genç ve çocukların sayısının da yüksek olması dikkat çekti.

SALONU BEĞENMEDİ
Ortaylı'nın söyleşi saati esnasında Erdem Emre Gül de sevenlerine kitaplarını imzalıyordu. Gül salona geldikten sonra sevinç çığlıkları atan gençler İlber Hoca'yı kızdırdı. Salonda yalıtım sorunu olduğunu belirten Ortaylı salonu beğenmedi ve ses duyulmadığı için soru almayacağını ifade eden Ortaylı, "Bu çocuklara pop konseri verirseniz bu gürültüyü yazarlara yapmazlar. Yazarlar gününde de böyle gürültü olmaz. Belediye yetkililerine sesleniyoorum" dedi. Ardından söyleşiye geçen Ortaylı'nın "Türklerin Altın Çağı" isimli söyleşisinde şu açıklamalar yer aldı: "İnsanların geçmişlerini merak etmeleri çok önemli. Geçmişimiz hakkındaki en sağlıklı kalıntı dilimizdir. Bir toplumun dili kaybolduğunda kendisi de kayboluyor biliyorsunuz. 

5 BİN LİSAN KONUŞULUYOR
Bugün 5 bin tane lisan konuşuluyor. TDK bir takım lügatlar çıkarmış. Çoğu yakın zamanlara kadar dil sayılmıyordu ki doğrusu da odur. Malesef yeni bir akım çıktı. Eskiden Sovyetler Birliği'nde takip edilen sistemi şimdi Amerikalılar kullanıyorlar. Amerika zenginliği gelişmişliği üniversitelerine yaptığı yatırım derecesinde filoloji sahasında geri. Eski metinlerin çevrilmesi, klasik Avrupa'nın en büyük üstünlüğüdür. Lisanların tespit edilmesi bir ortamdır. İslam dünyasında en büyük özellik dillerin tekrifiydi. Divanü Lügatüt Türk de bu ortamda doğmuştu. Avrupa medeniyeti de böyle bir şeyin devamı olarak sürmüştür. 

FİLOLOĞUMUZ YOK
Sözlü edebiyatın çok uzun süre yaşaması mümkün değil. Kayıt altında tutulması lazım. Tarihte ilk metni Romalılar yazıyor. Roma yüksek bir medeniyet, kayıt sistemi fevkalade gelişmiş. Her olayı günü gününe kaydediyorlar ve çoğaltıyorlar. Biz de bundan bir fikir elde ediyoruz. Türklerin böyle bir şansı yok. Daha organize bir toplumuz. At beslemenin, yetiştirmenin  getirdiği bir yüksek organizasyon var. Ama biz kaybediyoruz. Bizi kaydedenler Çinliler.Türklerin çok büyük filologları yok. Bir rlin parmaklarını geçmeyecek kadar adam Çince biliyor. 2 bin yıl öncesinin dili ve onun uzmanlığı da çok farklı bir şey. Türkler üzerindeki medeniyetleri ayırıp tercüme etmişler ama biz bunu daha çok kısa süre önce yapabilmişiz.

MİLLETİN AHMAKLIĞINDAN  PARA KAZANIYORLAR
Bir memlekette harf değişir. 19. yüzyıl kayıtlarını okumak zordur. Almanlar eski kayıtları modernleştirerek bastıkları için tarihçiler artık eski şeyleri okumuyorlar. Bizde de öyle bir şey olur mu bilmiyorum. Rusya eski metinleri okumak için harf değiştirmemiş. Roman okuyacaksın, anlayacaksın. Bizim yüzyılın romancıları yanlış içinde.  Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın romanlarını sadeleştiriyorlar,  sadeleştirilmez. Milletin ahmaklığından para kazanıyorlar.  'Siz aptalsınız, sizin aklınız ermez kardeşim' diyor ve sadeleştiriyor onun da adamla ilgisi yok. Çok büyük saygısızlık. Dillerinin çeşnisiyle o isimlerin tatları vardır. Türkiye çok büyük bir eski metin katliamı içindedir. Dille ilgili çok büyük sorunumuz vardır. Dilcilerimiz dil bilmezler. Her lehçeye lisan demek akıllıca bir iş değildir. 

AYI DENEN TÜRKLER YAPMIŞ
Avrupa Hunları'nın ne olduğunu bilmiyoruz çünkü önümüzde metin yok. Malesef fikrimiz yok. Atilla dahil hepsinin isimleri Romalıların telafuzuna göre kaydedilmiş. Sadece tariflerden, savaş örgütlenmelerinden anlıyoruz ki bunlar bizimle ilgili bir kalabalık. Kayıtsız ne olduğunu bilemeyiz. Türklüğü dil olarak idare olarak medeniyet olarak kitle ile temasta en iyi devlet Osmanlı Devleti'dir. Kitabıma Türklerin Altınçağı demişler. Bakalım Türklerin altın çağına, kendimize göre savaş sanayimiz var çok önemli. Kendimize göre tekstil var dünyada ikinci. Kendimize göre camlarımız var. Ayı denen Türkler cam yapıyor. Bir takım malzeme var ama ihracı yasak."


 

banner71
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayhan 4 ay önce

Hocam keşke ülkeyi yönetenler in sizin kültür ve bilginizin 100 de 1 i olsa ülke çok farklı yerde olurdu maalesef yok! Cehaletle gidiyoruz

banner354

banner328

Advertisement

banner276