banner598
banner608
banner638
16 Ocak 2016 Cumartesi 15:19
Gazetecilerin Onur Günü
banner610
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 16 Ocak 1923 tarihinde İzmit Av Köşkü’nde (Kasr-ı Hümayun) o dönemin ileri gelen 6 gazetecisiyle bir araya gelerek ilk ve tek basın toplantısını düzenledi. Cumhuriyet hakkında gazetecilerin de fikirlerini alarakCumhuriyet’in ilan edileceğini de açıkladığı toplantı, o günden sonra 16 Ocak Basın Onur Günü olarak tarihe geçti.Her yıl Gazeteciler Cemiyeti’nin öncülüğündecoşkuya kutlanan Basın Onur Günü 93’üncü yılında da yine coşkulu bir törenle kutlandı.

 

TREN GARI’NDAN SAAT KULESİ’NE


Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin öncülüğünde düzenlenen Basın Onur Günü’ne önce, ilk ve tek basın toplantısını düzenlemek için İzmit’e trenle gelen Mustafa Kemal Atatürk’ü temsilen, yerel ve bölgesel birçok basın mensubu İzmit Tren Garı’nda bir araya geldi. Ardından hep birlikte Saat Kulesi’ne gelerek burada Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ile Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra Kasr-ı Hümayun’a geçilerek tören başladı.

 

ONUR GÜNÜMÜZDE YOĞUN KATILIM


16 Ocak Basın Onur Günü’nün 93’üncü yıldönümü için düzenlenen coşkulu törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,ilçe belediye başkanları, AK Parti Milletvekilleri Zeki Aygün, İlyas Şeker, Cemil Yaman, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel BaşkanıYılmaz Karaca, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Bşakanıİbrahim Erdoğan,Kltür Müdürü Adnan Zanburkan, Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Füsun Alver, Yard. Doç. Dr. Betül Pazarbaşı, Doç. Dr. Selma Koç, Yard. Doç. Dr. Gürsoy Değirmenci, Yard. Doç. Dr. Göktürk Yıldız, DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, DSP Kadın Kolları Genel Başkanı Meral Uçarı, Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe, Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanı Murat Aydın, Türkiye Gazeteciler Federasyonu’na bağlı Kuzey Kıbrıs Azerbaycan ve Türkiye’den cemiyetin 60 temsilcisi, KOTO Başkanı Murat Özdağ ve çok sayıda yerel basın temsilcisi katılım sağladı.CHP Milletvekilleri Basın Onur Günü’nü Ankara’daki kurultayda oldukları için telgraf göndererek kutlayabildiler.

 

‘BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR’

 

Törenin açılış konuşmasını yapan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, “Ülkemizde birlik beraberliği bozmaya çalışanlara inat bugün buraya birlikte olduğumuzun mesajını vermek için gelen herkese teşekkür ediyorum. 93 yıl önce çok önemli toplantıya ev sahipliği yapmış bir il olarak gurur duyuyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının ilk ve tek basın toplantısını bizde gerçekleştirmesi bizim için büyük bir onurdur, bundan dolayı mutluyuz onurluyuz. Bugün burada geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birlikte kutlamak için Kasr-ı Hümayun’da toplanmış bulunuyoruz.16 OcakBasın Onur Günü’nün tescillenmesi için çalışmalarımız sürecek” dedi.

 

‘DAHA FAZLA ÇALIŞMALIYIZ’

 

Gürol, devamında “Tarihçi-yazar Volkan Şener’in araştırmaları sonucunda 1952 yılında cemiyetimizin kurulduğunu, ancak 80 Darbesi’yle kapatıldığını öğrendik. Ayrıca Çanakkale’deki abide anıtı Kocaelililerin katılımlarıyla dikilmiştir. Şu an burada başkan olarak ben görülüyorum. Ancak burada onlarca isimsiz kahramanın da emeği bulunuyor. Daha fazla çalışmalıyız. Cemiyetimizin 30. yılını doldurmasından dolayı da ayrıca mutluyuz. Hedefimiz100 arkadaşımızı yurtdışına götürmek. İletişim Fakültesi öğrencilerini her zaman önemsedik. Her zaman yanımızda olan Kocaeli halkına da çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘ATATÜRK GAZETECİLERE GÜVENMİŞTİ’

 

Ardından Kazım Karabekir ortaokulu öğrencileri ‘Gazete’ adlı şiiri seslendirdiler. Daha Sonra Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Karaca, “Gerçekten 4 yıl önceyi hatırlıyorum. Yine burada 4 yıl önce cemiyet başkanı Halit Yılmaz çabalarıyla başlattığı bugün, gerçekten onur günü olmuştu. Bu onur gününün tüm Türkiye’de kutlanması için bakanım ve valimizin de desteğini istiyoruz. Buradan çağrı yapıyoruz. Bugün bizim için daha önemli bir gündür. Bugüne destek veren herkeseemeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Atatürk gazetecilere güvenmişti. Güvenilir gazetecileri buraya toplayarak bu onur gününü gerçekleştirmişti” dedi.

 

‘HABER YAZDI DİYE İÇERİ ALINMASINLAR’


Gazetecilerin de sorunlarının olduğunu dile getiren Karaca, “Sorunları olduğu kadar sorumlulukları da var. Anadolu’nun gazetecileri de olarak sorumluluk üstendiğimizi yaptığımızı söylemek isterim. Basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü olmazsa olmazlarımızdandır. Halkın haber alma hakkı basının en büyük görevidir. Ayrıca haber yazdı diye cezaevlerine alınan gazetecilerin bırakılmasını istiyoruz. Eğer geçekten suç işlerlerse o zaman içeri alınsınlar” ifadelerini kullandı.

 

SİYASET KADAR ZOR MESLEK’


Yılmaz Karaca’nın ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Her mesleğin zorlukları var. Gazetecilik siyaset yapmak kadar zor bir meslek. Gazetecilerin haber alma veya yorum yapma konusunda bizler arkadaşlarımıza her zaman yardımı oluyoruz. Bu bizim görevlerimiz. Gerek ilçe belediyeleri gerek büyükşehir belediyesi olarak onlara kapılarımızı her zaman açıyoruz. Her geçen gün Kocaeli basını gazeteciliği ve yayıncılığı kolaylaşıp daha verimli hale geliyor. Vatandaşımızın hayatını hep birlikte kolaylaştıracağız” sözlerine yer verdi.

 

‘KÖLE GAZETECİLERİ BEN DE İSTEMİYORUM’


“93 yıl önce bugünkü gibi özgür cumhuriyet yoktu” diyen Karasmanoğlu, “Bugünkü gibi özgürlük yoktu. İlk defa ‘Cumhuriyet’kelimesi burada kullanıldı. Cumhuriyetimizin değerini biliyor muyuz? Onun değerini bilelim. Özgürlüklerin hakkını verelim.Her insan onurludur. Gazeteci arkadaşlarımızın yaptıkları her işe saygı duyuyorum. Birilerinin köleliğini yapacak gazetecileri ben de istemiyorum. Büyük Atatürk, büyük önderimiz burada toplantıyı yaparken Cumhuriyet’i onurlu bir şekilde bize emanet etti. Sözlerime son verirken tüm basın çalışanlarının, gazetecilerin Basın Onur Günü’nü kutluyorum” şeklinde konuştu.

 

‘EN UYGUN YÖNETİM ŞEKLİ CUMHURİYET’


Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Vali Hasan asri Güzeloğlu, “93 yıl önce Kasr-ı Hümayun’da Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve kurtuluşunu,hakimiyetinCumhuriyet’in gelmesiyle birlikte kayıtsız ve şartsız millette olacağını müjdelediği ilk ve tek basın toplantısını burada gerçekleştiren Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve şükranla anıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin değerleri uğruna, milletin birlik ve beraberliği adına toprağa düşmüş aziz şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum. Birlik ve beraberliği temin eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikren ve ilmen, Türk milletinin karakterine en uygun Cumhuriyet’in olduğunu bildirdiği basın toplantısına ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 

‘ETRAFIMIZ ATEŞ ÇEMBERİ’

Konuşmasını tamamlayan Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun ardından konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise, “Biraz önce çok güzel ifade edildi. Bu mekan ve bu zaman Kocaeli açısından çok önemli. Bahçesinde bulunduğumuz Kasr-ı Hümayun, Osmanlı Dönemi’nde yapılan tek saray olma özelliğini taşıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi içinde bulunduğumuz Kasr-ı Hümayun’da gazeteciler aracılığıyla toplumla paylaştığı ilk Basın Onur Günü’nün 93. Yıldönümü. Aynı zamanda gencecik bedenlerini toprağa verdiklerimizi de minnetle yad ediyorum. Maalesef ülkenin bir bölümünde düzeni sağlamak, korumak için terörle mücadele eden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Etrafımızda ateş çemberi var. Napolyon’un ifade ettiği gibi dünyanın tam ortasındayız. Büyük bir avantaj ve aynızamanda büyük bir tehlike arz ediyoruz. Var olan tehditlerin yüzde 50’sinden fazlası bu bölgede cereyan ediyor. Tam 100 yıl sonra taşların yerinden oynadığı gerçek bir bölgede yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

‘AKADEMİSYENLERİN YAPTIĞI AÇIKÇA İHANETTİR’


Konuşmasının devamında Bakan Işık, “Gazi Mustafa Kemal’in başlattığı Kurtuluş Savaşı’nda bazıları “Bu millet kurtuluş savaşı mı yapacak, gelin Amerikan mandasını, İngiliz mandasını yaşayalım” derken onlarhayal kırıklığı yaşıyorlardı. Bugünlerde bakan olarak üzülerek ifade ediyorum, ülkenin birliği ve beraberliğini korumak, kamu düzenini sağlamak için kılı kırk yararak bir tek sivilimizin kılına zarar gelmemesi için çabalayan askerlerimizin polislerimizin yanı sıra, akademisyenlerin de bildiriyi imzalamalarınınihanet olduğu çok açıktır.  Bilim insanlarımızı ülke meselelerine kafa yoracak elbette. Ama Türkiye devletini açıkça suçlama, katliamla suçlama gibi birnoktada olmaması gerekir. Bölgenin özellikle geçtiği süreç noktasında çok fazla ehemmiyet taşıdığını söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

‘MEDYA SİYASETLE KADERDAŞTIR’


Işık, “Gazi Mustafa Kemal, önde gelen gazetecilerle Cumhuriyet fikrini ortaya attı. 29 Ekim 1923’te de ülkemiz çok farklı bir yönetim biçimine geçmiş oldu. Medya aslında siyaset kurumuyla kaderdaştır. Medya asında kelime anlamıyla orta mesafededir. Bir haberi tarafsız bir şekilde bütün kitleye ulaştırması da medyanın önemli öncelikleridir. Terzi söküğünü dikemez. Medya insanlarımızın sıkıntılarını, problemlerini dile getirmekten kendi sıkıntılarını dile getiremiyorlar. İl başkanlığım sürecinde de bakanlık görevim sürecinde de yerel basınla hep içi içe olduk. Arızlı mevkiinde dahaönce villalar yapılmak istenen bölgeye il başkanlığım döneminde de müdahale etik. Depremde mağdur olmuş, dar gelirli insanlarımıza ev yapacağız ve yerleştireceğiz demiştik”dedi.

 

IŞIK, TOKİ MÜJDESİNİ VERDİ


Işık, devamında “Ciddi bir mücadelenin sonucunda bu kapsama gazeteci arkadaşlarımız da alalım diye düşünmüştük, mümkün olmamıştı ve içimizde ukte olarak kalmıştı. Halit kardeşimiz cemiyet başkanlığı döneminde bizden rica etmişti. Siyaset gazetecilerin söküğünü dikecek dedik. Şu an gazetecilerimiz için Derince Çınarlı mevkiinde 140 konutu başlatıyoruz. TOKİ 23 Şubat’ta ihaleye çıkıyor. Evlerimiz 2+1, 3+1 olacak. TOKİ konutları yapacak ve sizlere teslim edecek. Ben yerel basının ne kadar zor şartlar altında çalıştığını biliyorum. Kendi imkanlarıyla ev sahibi olmalarının da zor olduğunun farkındayım. Bu cumhuriyet fikrinin ileri demokrasi ile taçlandırılması ile üzerimize düşen sorumluluğu da biliyorum. Hepimizin Basın Onur Günü kutlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı. Ardından Cemiyet’in düzenlediği yarışmaya katılan gazetecilerden kazananlara ödülleri takdim edildi ve protokol mensupları Kasr-ı Hümayun’a girerek içeride temsili toplantı yaptı.

 

Son Güncelleme: 16.01.2016 15:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482