banner598
banner609
09 Ağustos 2015 Pazar 17:23
Filinta setinde  neler oluyor?
banner610

 

İlk Osmanlı polisiyesi olan ve çekimlerine geçtiğimiz yıl başlanan Filinta’nın şu ana kadar 26 bölümü yayınlandı. Avrupa’nın en büyük dizi platolarından biri olan eski Seka Fabrikası’ndaki Seka Film Platosu’nda çekimleri süren Filinta için devlet televizyonu TRT, bölüm başına 5 milyon lira ödüyor. 300 bin metrekarelik alanın 40 bin metrekaresine inşa edilen dizi setinde, eski Pera’nın tramvayının birebir kopyası dahi bulunuyor. Oyuncuların makyajları alanında dünya starı olan David Craig Forest ve ekibine emanet. Bu ekip, Forest, Lorenzo’nun Yağı, Çarli’nin Melekleri, Temel İçgüdü, Jaws 3 gibi birbirinden önemli onlarca filmin makyajlarını gerçekleştirmiş bir ekip.

 

 

DÜNYA STARLARI

 

Hollywood filmleriyle yarışacak aksiyon sahneleri yazılan ve planlanan dizi için Spider Man’in aksiyon sihirbazı Dusan Hyska ve ekibi seçildi. Alanının dünya starı olan Hyska, Titanic, Er Ryan’ı Kurtarmak ve Spider Man gibi birçok Hollywood yapımının ‘second unit’ uzmanı. Senaryosu Ertuğ Küçük’e ait olan ve yönetmenliğini Ömer Gökhan Erkut’un yaptığı Filinta, Serdar Öğretici ve Yusuf Esenkal’ın sahibi olduğu Es Film Yapımcılığa ait. Bir döneme damgasını vuran dünyaca ünlü dizi Lost’un yönetmenliğini yapmış olan Bobby Roth’un danışmanlığını üstlendiği dizide birbirinden ünlü sanatçılar rol alıyor. Dizide aynı zamanda ilimizdeki pek çok insan yardımcı oyuncu ve figüran olarak rol alıyor.

 

 

DEKORUN MALİYETİ

 

Dizi için film platosunda yapılan ön yatırım 4,5 milyon dolar. Ayrıca her bölüm için yeni dekorlar hazırlanıyor. Filinta’nın dekor ve kostüm maliyetinin sektördeki dizilerin çok üzerinde olduğu biliniyor. Ratingkurdu.com’da dizi ekibinde yaklaşık 120 kişinin, plato ekibinde ise 140 kişinin çalıştığı, her bölümde ortalama bin figürasyonun rol aldığı bilgileri mevcut. Plato inşaatında 5 ay boyunca 220 işçinin çalıştığı, 6 ay boyunca yaklaşık 40 kişilik heykeltıraş, sanat ekibi ve artistik hizmet ekiplerinin sette görev aldığı, bölümler için VFX (Dijital Görsel Efekt) ekibinde 40 kişinin çalıştırıldığı bildiriliyor.

 

 

26 BÖLÜM ÇEKİLDİ

 

Filinta’nın şu ana kadar çekilen 26 bölümü için 2 bin 500 parça kostüm tasarlandı ve üretildi, 12 kilometre kumaş, 70 kilometre demir, 10 kilometrekare sunta, 2 yüzey malzemesi olarak Guardex, 700 metreküp butafor, 10 bin kilogram boya kullanıldı. Yaklaşık 7 bin metrekare zemin taşı, yaklaşık 3 bin metrekare iç mekanlara mermer, mineflo ve çeşitli zemin malzemesi döşendi. Ratingkurdu.com’da yer alan bu verileri de size aktardıktan sonra gelin onca masrafa rağmen dizinin ne derece ilgi gördüğüne bir göz atalım. Milyonlarca lira masrafla, her türlü imkanın seferber edildiği dizi halk nezdinde karşılık görmedi.

 

REYTİNG YERLERDE

 

Reyting sıralamasında Filinta, çok gerilerde kaldı. Aralık 2014’te 24. sırada yer alan, mart ayında 30. sıraya kadar gerileyen ve sonrasında ise birkaç defa 20. sıranın aşağısına yükselen Filinta dizisi, buna rağmen TRT tarafından yayından kaldırılmadı. Haziran ayında sezon finali yapan ve reyting kaygısı gütmediği görülen Filinta’nın çekimleri hala sürüyor. Devlet televizyonu TRT’nin kasasından yayınlanan her bölüm için Filinta’ya 5 milyon lira ödeme yapılıyor. TRT 1 ekranlarında 2014-2015 sezonunda beklenen reytingi almadığı için 6 dizi yayından kaldırılmıştı oysa. “Kızılelma”, “Yedikule Hayat Yokuşu”, “Hayat Ağacı”, “Aşkın Kanunu”, “Şimdi Onlar Düşünsün” ve “Beni Böyle Sev” adlı diziler, reyting kurbanı olmuştu.

 

 

YAYINDAN KALKMIYOR!


Peki TRT, reyting almadığı için bu dizileri yayından kaldırırken, Filinta dizisini neden hala yayında tutuyor? Neden bu dizide reyting kaygısı güdülmediği gibi bölüm başına 5 milyon lira ödeme yapılıyor? Şimdi gelelim bu konuya. Hatırlayın, 19 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, toplu açılış töreni için geldiği ilimizde, Filinta dizisinin setine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti. Seti gezen, oyuncularla fotoğraf çektiren Erdoğan ailesinin bu ziyareti, Gazeteci-Yazar Mustafa Hoş’un dikkatini çekmişti. Mustafa Hoş, “Big Boss” adlı kitabında Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan bir isim.
  

ESENKAL-BİLAL ERDOĞAN
 


 

Hoş, Filinta dizisinin yapımcılarından Yusuf Esenkal ile Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın bağlantısını açığa çıkarmıştı bu ziyaretin ardından. Mustafa Hoş, şunları yazmıştı: “Diziyi Es film şirketi yapıyor. Filinta ilk işleri. Haftalık 5 milyon lira bütçeli olduğu iddia ediliyor. Es Film’in ortaklarından biri Yusuf Esenkal. 2014’te Es film kuruluyor ve sonrası Filinta. Esenkal soyadı oldukça tanıdık aslında. Bilal ve Sümeyya Erdoğan’ın gıda şirketi Doruk Izgara’nın ortağının adı Mustafa Esenkal. Bilal Erdoğan’ın Mis Hediyelik Eşya şirketinde ortağı yine Mustafa Esenkal’dı. İlk iş yerlerini de Cevahir AVM’de açmışlardı. Cevahir AVM’nin pazarlama müdürü o dönemde şimdi Filinta dizisinin yapımcısı Yusuf Esenkal’dı. Filinta’nın yapımcısı Yusuf Esenkal ile Bilal Erdoğan’ın nasıl bir iş ilişkisi var? bilalerdogan.com domaini bakın kimin… Yusuf Esenkal’ın…”


    

 

ÖĞRETİCİ VE ERDOĞAN BAĞI

 

Yusuf Esenkal’ın yanı sıra Es Film’in bir ortağı daha var, o da Serdar Öğretici. Bu ismi Google’da tarattığınızda onun da Bilal Erdoğan ile bağlantısını görebilirsiniz. Serdar Öğretici, Mis Hediyelik Eşya şirketinin yüzde 10 hisseli ortaklarındandı. Yani Bilal Erdoğan ile ortaktı. Serdar Öğretici, bir süre sonra 2011 yılında hisselerini devrederek ortaklıktan ayrıldı. Mis Hediyelik Eşya’nın 2011’de ayrılan ortağı Öğretici, 2005’te Avşa Adası’nda kısa dönem askerlik yaparken, Başbakan Erdoğan’ın Ekinlik Adası’nda kaldığı villaya gelmiş ve burada Erdoğan ile görüşmüştü. Erdoğan o dönem, Öğretici için “Amerika’da yaşayan bir arkadaşımın oğlu” demişti. Öğretici, Erdoğan’ın talebi üzerine Avşa Adası’ndan Ekinlik Adası’na getirilmişti. Reytingleri diplerde olan Filinta, TRT’den bölüm başı 5 milyon lira almaya, yayın hayatını sürdürmeye belli ki devam edecek.
 

     

 

GÜNDOĞDU 3 DAVA AÇTI

 

Filinta, ilimizdeki ajansların da arasında bulunduğu pek çok ajansla çalışma yaptı ilk zamanlar. Ara ara da oyuncu ihtiyacını karşılamaya çalıştığı ajanslarla iş yapmaya devam ediyor. Ancak yapımcıların, ajanslardan kiraladığı oyuncuların numaralarını aldığı, ajanslardan bağımsız olarak sete çağırıp, ajansları aradan çıkardığı, figüran olarak rol alan şahıslara, iş sonrası günlük olarak ücret ödediği ve SGK’sını yatırmadığı iddia edildi. İddianın sahibi, BG Ajans’ın sahibi Bekir Gündoğdu. Filinta’nın yapımcılarına üç ayrı dava açtığını belirterek, “Benim oyuncularımı çaldıklarına ve ödemelerini yapmadıklarına, sözleşmeyi ihmal ettiklerine, başka şirketlerden para alıp bana ödemediklerine dair üç ayrı dava açtım Filinta’ya. 150 bin liraya yakın maddi kaybım var” dedi.
 


 

SU, ELEKTRİK VE KİRA YOK

 

İlimizin tanınmış isimlerinden olan BG Ajans’ın sahibi Bekir Gündoğdu’nun anlattıkları bu kadarla da sınırlı değildi. Gündoğdu, şunları söyledi: “Filinta adlı dizi TRT’den 5 milyon lira bölüm başına para alıyor. Ancak reytingleri yerlerde sürünüyor. Yetkililer reyting kaygılarının olmadığını söylüyor. Pek çok dizi TRT tarafından reytingleri düşük olduğu için yayından kaldırılırken, Bilal Erdoğan’ın ortaklığını yapmış, onla bağlantısı olan isimlerin yapımcısı olduğu Filinta, yayından kaldırılmıyor. Bizlerin vergileri, bu diziye aktarılmış oluyor. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi, Seka Film Platosu’ndan kira, su parası  almıyor. Filinta’nın yapımcıları bu faturaları ödemiyor. Elektrik faturaları da ödenmemiş.

 

GÜNLÜK SİGORTA YAPILMIYOR

 

Ayrıca insanlara elden para ödüyorlar, fatura yok, stopaj yok. Kimseye SGK, günlük sağlık sigortası yapılmıyor. Devletten resmen vergi kaçırılıyor. Şikayette bulunuyoruz, kimse gitmiyor, ilgilenmiyor. Bir gün benden oyuncu istediler, gönderdim. Paralarını da nakit ödedim. Sonra benden korktular nakit ödeyince, ajansları aradan kaldırıp, kendileri ödemeye başladılar ama bu suç. Ajans ya da aracı kurum olmadan set çıkışı elden nakit ödeme yapmak yasal değil. Vergi yok, stopaj yok. Ve herkes en kötü malzemelerle yemek yiyor, yüzlerce insanın giydikleri leş gibi kıyafetler, yıkanmadan diğer figüranlara giydiriliyor. Kıyafetler kokuyor, hastalık riski taşıyor. Hijyenik olmayan yerlerde insanlar yerde süründürülüyor. Figüran olarak gelen oyunculara insani yaklaşılmıyor, insan gibi davranılmıyor.”
 

CEZASI OLDUKÇA BÜYÜK

 

Bekir Gündoğdu’nun bu iddiaları oldukça ciddi iddialar. Özellikle de SGK primi yatırılmayıp, kişilerin kaçak çalıştırılmasıyla ilgili AKP iktidarının çıkardığı yasaya baktığımızda bu işin cezası oldukça büyük. Hükümetin çıkardığı yasa gereği, gündelikçi ve benzeri günlük olarak çalışan kişiler, bir saat bile çalıştırılsa SGK’ya bildirilmek zorunda. Ve bu kişilerin asgari ücret üzerinden 13 lira gibi günlük primi yatırılmak zorunda. Filinta dizisinde figüranlara günlük 35 lira para verildiği öğrenildi. Set oyuncuları ise 50-60 lira para alıyor. Çıkarılan yasada SGK’ya bildirmeden gündelikçi çalıştıranlara işçi başına 5 asgari ücret ceza veriliyor. Gündoğdu’nun iddialarının ciddiye alınıp, yetkililerin gerekli incelemeyi yapması gerekiyor.

 

DUMANDAN ZEHİRLENDİ

 

Öte yandan Filinta’da geçtiğimiz gün yaşanan ve ulusal basına da eksik bir şekilde konu olan bir olay var ki bu da akla zarar. Seka Film Platosu’nda geçtiğimiz gün yangın sahnesi çekiliyor. Yoğun duman altında, çekimler 3 saat boyunca sürüyor. Pek çok figüran ile birlikte Damla Aslanalp de yoğun dumandan etkilenerek zehirleniyor. Ve işin en ilginç yanı da onca masrafın yapıldığı, dünyanın en ünlü makyaj ekibiyle çalışan, Lost’un yönetmeninin danışmanlığını üstlendiği bir Filinta’nın setinde sağlık ekibi ve ambulans yok. Dumandan etkilenerek zehirlenen Damla Aslanalp bu nedenle uzun süre ambulans bekliyor ve bir süre bilincini kaybediyor. İzmit Seka Devlet Hastanesi’nin acil servisine kaldırılan Aslanalp, verilen oksijenle normale döndürülüyor. Ve bu tatsız olay nedeniyle yangın sahnesi iptal ediliyor.
 


 

USTA TİYATROCUDAN TEPKİ
 


 

Haber Türk Gazetesi, Aslanalp’in zehirlenme olayına yer vermiş gazetesinde ancak diğer oyuncularla ilgili herhangi bir bilgi yok. Edindiğimiz bilgilere göre pek çok oyuncu dumandan etkilenerek fenalık geçirmiş. Ayran içerek ve istifra ederek kendine gelenler olmuş. Setteki zehirlenme olayıyla ilgili bir açıklama da Usta Tiyatrocu İhsan Ustaoğlu’ndan geldi. Ustaoğlu, sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan konuyla ilgili şöyle bir paylaşım yaptı: “Filinta setinde oyuncu dumandan zehirlenmiş. Önlem yok. Sağlık ekibi yok. Kimse sesini çıkarmıyor. Ben en son bir seti terk ettim. Bu halimle yapıyorsam ki arayıp gelin dediler gitmedim. Hep diyorum sektör demeyin. Piyasa, Filinta setinde oyuncu dumandan zehirlenmiş. Önlem yok. Sağlık ekibi yok. Kimse sesini çıkarmıyor. Ben en son bir seti terk ettim, bu halimle yapıyorsam ki arayıp gelin dediler gitmedim. Hep diyorum sektör demeyin. Piyasa henüz.”

  

80 ALIP, 35 LİRA ÖDÜYORLAR

 

Olaya şahit olan ve adını vermek istemeyen bir yardımcı oyuncu ile de konu hakkında görüştük. O da başta kendilerine sigorta yapılacağının söylendiğini ancak herhangi bir sigorta yapılmadığını dile getirdi. TRT’nin 80 lira oyuncu başına para ödediğini öne süren yardımcı oyuncu, “Figüranlara 35 lira para veriyorlar, geri kalan para kendilerine kalıyor. Yol parası da bu paranın içinde. Sabaha gidenlere simit çay veriliyor, yemek ise saati belli değil. Tek öğün yemek var. O da yönetmen ne zaman ara verirse. 14 saat boyunca bekletildiğimiz oluyor ve gece bir öğün daha yemek verilmiyor. Figüranlara insan gibi davranılmıyor. İnsanlar ayakta bekliyor” dedi.

 

DEFALARCA İSTİFRA ETTİM

 

Dumandan etkilenenler arasında yer alan yardımcı oyuncu, başrol oyuncularından birinin duman yoğunlaşınca dışarıya çıktığını ancak kendilerine kimsenin haber vermediğini dile getirerek, “Ne bir ambulans, ne bir sağlık ekibi olmadan aksiyon sahnesi çekildi. Platoda koordinatör olarak görev yapan birisi geldi ve settekilere fırça attı. ‘Aksiyon filmi çekilirken ambulans nasıl istemezsiniz, birine bir şey olsa vebalini nasıl alırım üzerime’ diye kızdı. Sonrasında kolilerle ayran getirilip dağıtıldı bize. Bir bayan başrol oyuncusu uzun süre ambulans bekledi. Bizlerde de sonradan etkisini gösterdi zehirlenme, defalarca istifra ettim. Bu şartların iyileştirilmesi gerek. Maliye hakkımızı arasın” ifadelerini kullandı.

 

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

 

Evet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ayrıca da TRT’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın ayrı ayrı ziyaret ettiği Filinta dizisi seti, bu ziyaretlere rağmen reyting yapamadığı gibi, iş güvenliğini sağlamayarak bir skandala imza attı. İddialara göre de SGK primlerini yatırmayarak ayrı bir skandalı ise sürdürüyor. Daha önce adı sanı duyulmamış, kurulur kurulmaz da böyle büyük bütçeli bir diziye imza atan bir yapım şirketi var ortada. Ve haklarında türlü iddialar. Bu iddiaların açığa kavuşturulması, kafalardaki soru işaretlerinin kalkması anlamında hem set yetkililerini gerekli açıklamaları yapmaya hem de ilgili kurumları gerekli denetimleri yaparak, sonucunu kamuoyuna bildirmeye davet ediyoruz.

 

 

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482