banner608
banner597
banner609
11 Kasım 2015 Çarşamba 15:16
banner610

Türk Kızılayı Kocaeli Şubesi’nin, İzmit Ömerağa Mahallesi İstiklal Caddesi Kızılay İş Merkezi Kat: 2 adresindeki yerinden, barların bulunduğu eski ANAP binasına taşınacağını ilk olarak gazetemizde okudunuz. Kızılay İş Merkezi, adından da anlaşılacağı gibi Kızılay’a ait. Bu binada pek çok iş yeri var ve Kızılay’a kira ödüyor. Türk Kızılayı Kocaeli Şubesi, bu binanın ikinci katındaki 300 metrekarelik alan ve 200 metrekarelik terası kullanıyor. Yani toplamda 500 metrekarede hizmet veriyor. Bu binanın bir bölümünde Seka Devlet Hastanesi Merkez Semt Ek Polikliniği bulunuyor ve şu anda Kızılay’a 45 bin lira kira geliri sağlıyor.

CEMAATLERİN YUVASI İDDİASI!

Haberimize konu olan asıl mesele; buradan Seka Devlet Hastanesi’nin çıkacağı, yerine Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin geleceği ve Kızılay’ın boşaltacağı 500 metrekarelik katın da bu hastaneye ek bir bedel alınmadan kiralanacağı yönündeydi. Ayrıca Kızılay’ın cemaatlerin yuvası haline geldiği iddiasına da haberimizde yer vermiştik. Bu haberi, gazetemize gelen şikayetler üzerine yapmış, sağlam kaynaklardan da doğrulatmıştık. Çıkan haber üzerine gecikmeli de olsa Türk Kızılayı Kocaeli Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, bugün sabah saatlerinde gazetemize teşrif etti.


KIZILAY, BARLARIN ARASINDA
 

Şişmanoğlu ile ilgili farklı iddialar da ortaya atılmıştı, ancak bu konuları netleştirmeden, belgelendirmeden haberimize taşımamıştık. Şişmanoğlu, bu iddiaların bir kısmını da kendisi gündeme taşıdı ve yalanladı. Bazı konular, üçüncü şahısları ilgilendirdiği için şimdilik bizde saklı kalacak. Şimdi gelelim Şişmanoğlu’nun anlattıklarına. Geçtiğimiz cumartesi günü yapmış olduğumuz haberde Kızılay gibi bir kurumun barların arasına gitmesinden rahatsızlık duyan Kızılay gönüllülerinin şikayetlerine yer vermiş ve şu soruyu yöneltmiştik Şişmanoğlu’na, “Kızılay binası neden taşınıyor? Kızılay’ın barların arasında işi ne?”


ÇAĞLAYAN İŞ MERKEZİ

Şişmanoğlu, bu sorularımıza bizzat cevap vermek adına gelmiş gazetemize. Bizler de sorularımızı bizzat yüzüne yönelttik Şişmanoğlu’nun. Serzenişleri olan Kızılay gönüllülerini tatmin eder mi etmez mi verilen cevaplar, yorum artık onların, dilerseniz geçelim soru cevap faslımıza. Eski Anavatan Partisi İl Teşkilatı’nın uzun yıllar kullandığı, barların altında, Otel Asya’nın ise tam karşısında kalan, ön cephesi D-100 karayoluna bakan Çağlayan İş Merkezi’ndeki taşınılacak olan dairenin neden tercih edildiği merak konusu değil mi?


OTELE PEŞKEŞ İDDİASI!
 

West Otel’in önünde yer alan ve mülkiyeti Kızılay’a ait olan arsa, yıllar önce satışa çıkarılmış, West Otel burayı otopark olarak kullanmak istemiş ve Otel Asya’nın karşısındaki binanın 300 metrekarelik dairesini Kızılay’a önermişti. Yani takas yapılmasını istemişti. Ve bu takas gerçekleşmiş, Kızılay arsayı vermiş, karşılığında da bugün taşınacakları Çağlayan İş Merkezi’ndeki daireyi almıştı. O dönem, Şişmanoğlu’nun bu arsayı maliyetinden aşağıya West Otel’e verdiği yani peşkeş çekildiği iddiaları kamuoyuna yansımıştı.

BİNA İNŞA EDECEKTİK AMA

Şişmanoğlu’na öncelikle bu konudaki peşkeş iddiasını sorduk. Şişmanoğlu, West Otel’in önünde bulunan arsada önceden tarihi ahşap binanın yer aldığını, bu binanın bir zaman sonra yandığını dile getirerek, şunları kaydetti: “Aslında düşüncemiz bu arsaya modern bir Kızılay binası yapmaktı. Ancak burada daha önce bulunan ve yanan ahşap tarihi bina nedeniyle maliyetimiz arttı. Yani, Anıtlar Yüksek Kurulu, burasının ikinci derece sit alanı kapsamında olduğunu ancak buraya ahşap bir bina yapılabileceğini dile getirdi. Ahşap binanın maliyeti de 700-800 bin lira civarında.

WEST OTEL İLE TAKAS ETTİK

Maliyet yüksek olduğu için bunu yapamadık ve arsayı satışa çıkardık. Bu satış ilanı üzerine West Otel’den bize cazip bir teklif geldi. Otel Asya’nın karşısındaki önceden eski ANAP’ın kullandığı Çağlayan İş Merkezi’ndeki katı bize önderdiler. Türk Kızılayı Genel Merkezi’ne durumu bildirdik, araştırdılar, etüdünü yaptılar ve ANAP’ın bulunduğu katın, arsadan çok daha değerli olduğunu gördüler. Genel merkez onay verdi ve takas işlemi gerçekleşti. Bu arada buranın yıllardır boş olduğu gerçek değildir. 3 ay önce kiracılar çıkarıldı.”

SİT ALANI NASIL OTOPARK OLDU?

Evet, West Otel’in önündeki arsa 2. derece sit alanı, bu yüzden de Kızılay buraya ahşap yapı dışında bina yapamıyor. Şişmanoğlu’nun ifadeleri bu yönde fakat kafa kurcalayan kısım, West Otel’in site alanını otopark olarak kullanabilmesi. Neyse bu konuyu ayrıca incelemek gerek, lafı çok dolandırmadan ikinci sorumuza geçelim? Türk Kızılayı Kocaeli Şubesi, şehrin merkezinde yer alan ve 500 metrekarelik bir kullanım alanı bulunan mülkiyetlerinden neden taşınıyor? Şişmanoğlu, bu sorumuza şöyle yanıt veriyor:

GENEL SEKRETER RİCA ETTİ

“Seka Devlet Hastanesi, binayı boşaltma kararı aldı. Başka bir yerde ek poliklinik açmayı da düşünmüyorlar. Bu durum üzerine Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney Bey, 3 ay önce bizimle görüşerek, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin, Seka Devlet Hastanesi’nden boşalacak binaya taşınmak istediğini belirtti. Bir de bizden bir ricada bulundu. Ergüney, hastanenin açacağı polikliniğin Seka Devlet’ten boşalacak alana sığmayacağını dile getirerek, Kızılay’ın hizmet verdiği katın da bu hastaneye tahsis edilmesini istedi. Bu teklife sıcak baktık.

HASTANE OLMASA AVM OLACAKTI

Zaten Çağlayan İş Merkezi’ne taşınmayı düşünüyorduk. Bu durum bizleri tetikledi. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, kaliteli bir hastane. Başhekimini de başarılı buluyorum. Buraya poliklinik açıp, ayakta tedavileri yapacaklar ve Derince’ye hasta yönlendirecekler. Sağlık sektöründen bir teklif gelmeseydi, Seka Devlet’ten boşalacak olan yeri, alış veriş merkezi olarak kiralayacaktık. Hastanenin gelmesi çok daha iyi oldu. Genel merkez de bu duruma onay verdi. Şimdi önümüzdeki günlerde sözleşme imzalayacak, genel merkeze onaya göndereceğiz.

YILBAŞINDA TAŞINILABİLİR

Eğer sözleşme yılbaşına kadar taşınma kararı alınırsa tadilat işlemlerine hızla başlayacağız Çağlayan İş Merkezi’nde. Buradaki tadilat bitince de mevcut binayı boşaltacağız. Tabii Seka Devlet Hastanesi de bulunduğu binayı bu sırada boşaltmak durumunda kalacak. Ardından iç tadilat başlayacak, onu Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi kendi yapacak. Bizler taşındığımızda hastane de mevcut binaya tamamen yerleşecek. Yani uzun lafın kısası sözleşmede yazacak olan tarihe yetiştireceğiz tüm bunları.


KIZILAY’IN KATI DA VERİLİYOR

Aklımıza takılan bir başka konu ise Seka Devlet Hastanesi, aylık kira bedeli olarak mevcutta 45 bin lira ödeme yaparken, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de 45 bin lira kira ödeyerek, Kızılay’ın hizmet verdiği 2. katı da kiralamasıydı. Yani ekstra bedel ödemeden Kızılay’ın boşalttığı 500 metrekarelik alanın da verilmesi ilginçti. Haberimizde bu kira bedelinin önümüzdeki aylarda kira artırım tarihinde 50 bin liraya çıkacağını söylemiştik. Şişmanoğlu’ndan bu konuyla ilgili de açıklama aldık.

KİRAYA YÜZDE 100’Ü GEÇİK ZAM

Şişmanoğlu, öncelikli olarak daha önce haberimizde yer alan binanın 100 yıllık olduğuna dair ifadeleri yalanladı, bina yaşının 20 olduğunu ifade etti ve ardından da sorumuza şöyle cevap verdi: “Seka Devlet Hastanesi, bu binaya 20 bin lira kira bedeli ödüyordu. 6 ay önce kontratları bitti ve kira bedelini 45 bin liraya çıkarttık. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise buraya 50 bin lira kira bedeli ödeyecek. 300 metrekare hastaneye dahil olur, 200 metrekarelik terasta da artık doktorlar falan çay kahve içer.”


500 METREKAREYE 5 BİN LİRA KİRA
 

Evet, 20 bin lira olan kira bedelinin bir anda 45 bin liraya yükseltilmesi dikkat çekerken 500 metrekarelik bir alanın da yalnızca 5 bin lira gibi bir bedele verildiğini öğrenmiş olduk Şişmanoğlu’ndan. Yine önceki haberimizde yer alan bir başka konu, genel merkezin taşınılacak bina için 300 bin liralık tadilat ödeneğine onay vermesiydi. Şişmanoğlu, bu ödeneğe açıklık getirerek, “Çağlayan İş Merkezi’ndeki binanın tadilatı için 175 bin lira ödenek ayrıldı. Diğer 125 bin liralık ödenek ise şu anda içinde bulunduğumuz, kendi mülkiyetimiz olan binanın dış cephe iyileştirmesi için. Belediye, merkezdeki binaların dış cephe iyileştirmesi yapması için 2017’ye kadar süre verdi. Bu nedenle aradan çıksın istedik bu konu da” dedi.


BARLAR SOKAĞI DEĞİLMİŞ

Ve gelelim Kızılay gönüllülerinin tepkisine yol açan kısma. Gönüller, Kızılay’ın Barlar Sokağı’na taşınmasını hoş karşılamamıştı. Şişmanoğlu, bu tepkilerin gönüllülerden geldiğine inanmıyor. Kızılay İş Merkezi’deki eski kiracısı olan Cadde Cafe’nin sahibi Cevdet Sert’i suçluyor. Sert’in hakkında kamuoyun farklı isimlerle iddialar yaydırdığını öne sürüyor. Kızılay’ın Barlar Sokağı’na taşınmadığı gibi bir ifade de kullanan Şişmanoğlu, “Barlar Sokağı, balıkçıların bulunduğu yer, biz Otel Asya’nın karşısındayız” diyor.

FAHİŞE DE İMAM DA KAN VERİYOR

Çağlayan İş Merkezi’nin yanlarında bulunan barları hatırlatıyoruz ve çok ilginç bir yanıt alıyoruz. Şişmanoğlu, “Kızılay’a fahişeler de imamlar da kan verir. Hem önceden orada ANAP bulunuyordu. Biz bu binayla Kızılay’ın tabelasını E-5’e (D-100) çıkaracağız, artık tabelamızı herkes görecek. Genel merkeze de ilettim bunu” ifadelerini kullandı. Bizlere gelen şikayetlerde Barlar Sokağı’nda asayiş olayların sıkça yaşandığı, bu nedenle de Kızılay Haftası gibi zamanlarda çocukların bu kurumu ziyaret etmeye çekineceği dile getiriliyordu. Şişmanoğlu’nun bu şikayetlere böyle oldu.

3 MİLYON TL KAR EDECEĞİZ

Kızılay’ın araçlarının üzerindeki amblemlerin çıkarıldığına dair iddialara da yanıt veren Şişmanoğlu, “Kızılay’ın hiçbir aracında bir ibare olmadı. Hatta yasa gereği resmi plakaları da çıkardık. Yasa değişince yine resmi plaka yaptık. Bazı araçlarımızı da sivil yapabiliriz” dedi. Şişmanoğlu ayrıca, İzmit Cumhuriyet Mahallesi Plaj Yolu’nda kaba inşaatı biten ve mart ayında tamamlanacak olan Kızılay’a ait 18 dairelik konut projesinden de bahsederek. Aylar önce burayı müteahhide 2,5 milyon lira karşılığında verildiğini belirterek, “Sadece üstteki 6 dairenin satış fiyatı 2,5 milyon lira. Geriye kalan 12 dairenin toplam satış fiyatı ise 3 milyon lira. Yani Kızılay’a 3 milyon lira kar sağlayacağız” dedi.

PARALEL YAPI VURGUSU YAPTI

Muzaffer Şişmanoğlu’nun değindiği bir başka konu ise çalınan 400 çadır nedeniyle yargılandığı dava oldu. Çadırı çalanların kendi üzerine çamur attığını ve bunun ortaya çıkması ile şahsının aklandığını dile getiren Şişmanoğlu, hükümetin paralel diye adlandırdığı yapıyı işaret ederek, “Sonradan anladık ki işin içinde farklı bir yapı var. Amaçları Kızılay’ı da ele geçirmekmiş. Bunda başarılı olamadılar” şeklinde konuştu. Şişmanoğlu, Kızılay’ın bazı cemaatlerin uğrak yeri olduğuna dair iddiaya ise “Ya bu işleri bıraksınlar” tarzında bir yanıt verdi. Şişmanoğlu’nun Cevdet Sert ile ilgili sözlerini ise ayrı bir haberle sizlere aktaracağız. 


İLGİLİ HABER İÇİN FOTOĞRAFA TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haktan kemal 2015-11-11 15:51:55

Şişmanoğlu FAHİŞELERden kan alıyormuydunuz....????

Avatar
hakan kara 2015-11-23 23:26:40

muzaffer baskan barlar sokağında rahat edersin ortam ii olur orda.10 numara bence

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482